ČR - ČNB beze změny a intervence odmítá komentovat

06.08.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo opět bez většího překvapení. Úrokové sazby zůstaly na faktické nule (0,05 %) a ČNB potvrdila závazek bránit posílení koruny pod úroveň 27 CZK/EUR do konce roku 2016. Mírnou změnou bylo výslovné potvrzení, že ČNB bude bránit hranici 27 CZK/EUR „automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi“. 

ČNB dnes také představila novou makroekonomickou prognóza, která, stejně jako v předchozích případech, opět přináší snížení inflačního výhledu pro následující 2 roky. Centrální banka se tak postupně dostala k našemu pohledu, že inflace se k cílové úrovni 2 % nedostane dřív než v roce 2017. Naopak ekonomický růst pro letošní rok je výrazně zvýšen, což je důsledek překvapivého růstu za 1Q (+2,5 % q/q; +4,0 % r/r). Podle našeho názoru je prognóza ČNB pro růst HDP lehce optimistická.   

Prognóza

CPI

HDP

3M PRIBOR – průměr

 

3Q/16

4Q/16

2015

2016

2017

2015

2016

2017

srpen 2015

1,6 %

1,8 %

3,8 %

2,8 %

2,8 %

0,3 %

0,3 %

1,2 %

květen 2015

2,0 %

2,1 %

2,6 %

3,2 %

 

0,3 %

0,3 %

 

Zdroj: ČNB

 

O dalších krocích ČNB nechtěla cokoliv bližšího říct. Guvernér Singer odmítl jakkoliv komentovat detaily (objem, četnost, apod.) probíhajících intervencí a pouze odkázal na pravidelné statistiky devizových rezerv, které budou zveřejněny v pátek. Podle Singera bankovní rada také nevedla žádnou významnou debatu o záporných sazbách a Singer dokonce odmítl jasněji specifikovat podmínky, za kterých by ČNB o záporných sazbách uvažovala. To naznačuje, že podpora pro záporné sazby je v bankovní radě velmi nízká a nejde o plánovaný krok. 

K trvání intervencí ČNB pouze zopakovala, že svůj kurzový závazek bránit posílení koruny přes 27 CZK/EUR bude dodržovat minimálně do konce roku 2016. Původně ČNB tvrdila, že oslabování koruny neukončí, dokud nebudou dostatečné inflační tlaky (= inflace 2-3 %, ale spíše 3 %). Ovšem pokud nyní centrální banka připouští, že inflace se k cílové úrovni 2 % nedostane dřív než v roce 2017 a pokud má být její postoj konzistentní, tak uvažované uvolnění koruny nemůže nastat dříve než v roce 2017. V tomto duchu jdou i komentáře centrální banky, že poslední posílení koruny oddaluje dosažení inflačního cíle (= prodloužení intervencí). Podobně vyznívá i poznámka, že pokles cen ropy k úrovni 50 USD/barel je proti-inflační riziko. 

Centrální banka se se svým kurzovým závazkem dostává do stále svízelnější situace. Ekonomika nabírá na otáčkách, silně roste domácí poptávka (útraty domácností, investice), klesá nezaměstnanost, navíc rostoucí přebytek obchodní bilance vyvolává toky, které tlačí na posilování koruny. Ovšem spotřebitelská inflace je z mnoha vnějších vlivů (komodity, inflace v eurozóně) utlumená. Jelikož ČNB ekonomiku hodnotí pouze optikou inflace, tak ji to nutí dál prodlužovat politiku slabé koruny a podporovat pro-exportní část ekonomiky, i když celé série údajů ukazují na vysokou růstovou dynamiku a nikoliv na potřebu stimulovat poptávku slabým kurzem. 

Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – ponechá nejen do konce roku 2016, ale spíše i déle. Nečekáme, že by ČNB skončila tento režim dříve, než ECB ukončí svoje QE (alespoň září 2016). Změnu postoje může do vedení ČNB ještě přinést personální obměna v 7člené bankovní radě (2 členové v červnu 2016 a 2 členové v únoru 2017). 

Finanční trhy na zasedání ČNB nereagovaly, koruna k euru se držela těsně kolem 27,03 CZK/EUR.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE