Finanční trhy byly v uplynulém týdnu prázdninově poklidné, když chyběly výraznější impulzy. Reakci nevyvolala žádná makrodata, nevyjímaje údaje z amerického trhu práce. Ekonomika USA dál vytváří pracovní místa ve vysokém tempu, ale růst mezd naopak zůstává utlumený, což může být pro Fed důležitý argument nespěchat se zvyšování sazeb. Bez dopadu skončilo i čtvrteční zasedání domácí ČNB.
Dále pokračovala výsledková sezóna, v Evropě pozitivně překvapily hlavně výsledky bank. Celý týden nepolevoval výprodejní tlak u komodit, ropa ztratila dalších 7 % t/t a cena Brentu poprvé od ledna klesla pod 49 dolarů. Propad cen komodit se odrážel i u navázaných aktiv (akcie, dluhopisy, měny), například ruský rubl oslabil téměř o 5 % a po půlroce se přiblížil úrovni 65 RUB/USD.
Americké akcie v průměru za celý týden byly ve ztrátě přes 1 %, evropské akciové indexy naopak končily v růstu kolem 2 %. Domácí index PX stagnoval a zakončil týden na 1033 bodech (+0,2 % t/t).
Na pražské burze se pozornost upnula k finančnímu sektoru, kde svá čísla za 2Q představily obě banky. Zisk Komerční banky na úrovni 3 184 mil. Kč sice mírně zaostal za odhady, nicméně důvodem je výhradně vytvoření rezervy na platbu do nově vzniklého fondu na řešení problémů bank (409 mil. EUR). Tento mimořádný náklad banka avizovala již dříve, pouze nebylo zřejmé, v kterém kvartále bude zaúčtován. Bez tohoto vlivu byly výsledky mírně nad naší projekcí. Celkově jsou pro nás výsledky pozitivní. Oživení české ekonomiky se již začalo projevovat do čísel banky v podobě rychlého růstu úvěrů a zlepšení kvality portfolia. Investoři na výsledky reagovali mírným vybíráním zisků po předchozím růstu akcií a titul tak zakončil týden slabší o 2,1 % na úrovni 5 400 Kč.
Také Erste reportovala solidní čísla se ziskem nad odhady trhu (261 mil. EUR oproti oček. 238 mil. EUR). Mírný 1% pokles celkových výnosů spolu s růstem provozních nákladů o 2 % vedly k poklesu provozního zisku o 5 % r/r. Podobně jako v 1Q banka reportovala velmi nízkou úroveň opravných položek, k čemuž přispěl další výrazný pokles podílu nesplácených úvěrů. Provozní zisk za první polovinu roku poklesl o 1,5 % r/r, což dává prozatím managementu dostatečnou rezervu pro splnění celoročního výhledu (pokles o přibližně 5 %). Reakce investorů na výsledky byla nevýrazná, nicméně spolu s růstem v předchozích dnech akcie v mezitýdením srovnání posílila o 3,5 %.
Unipetrol oznámil modelové marže za červenec. Rafinační marže i rozdíl Brent-Ural jsou na nadprůměrně vysokých hodnotách a petrochemická marže dosáhla historických maxim. Unipetrol tak stále těží z velmi příznivého makroprostředí. Akcie zakončila silnější o 1,4 % t/t.
Nejvíce rostoucí akcií byla mediální společnost CME (+5,5 % na 60 Kč). Zájem investorů nadále pokračuje po solidních výsledcích, které společnost zveřejnila v předchozím týdnu. Naopak největší propad zaznamenal ČEZ (-2,7 %). Po dosažení hranice 600 Kč titul koriguje předchozí růst, 11. srpna společnost zveřejní výsledky za 2Q.
ČEZ reportuje výsledky za 2Q15 v úterý. Očekáváme, že ČEZ potvrdí své cíle na tento rok (EBITDA 70 mld. Kč a č. zisk 27 mld. Kč). Podle reportovaných výsledků za 1Q15 a našich odhadů za 2Q15 dosáhl ČEZ za první pololetí na úrovni EBITDA 52,1 % celoročního cíle a 55,3 % cíle u č. zisku. Čísla by měla být v meziročním srovnání nižší vzhledem k nižší realizované ceně elektřiny. Kromě potvrzení výhledu budeme sledovat pokrok ve snižování nákladů, dění na poli akvizic nebo například vývoj v kauze možné vratky darovací daně na emisní povolenky z let 2011-2012.
Přírůstek pracovních míst v USA zveřejněný v pátek (215 tis. vs. oček. 225 tis.) a nezměněný růst výdělků vyzněly zcela neutrálně – neznamenají pro Fed ani jasný argument pro zářijové zvýšení sazeb, ani pro odklad zvýšení na prosinec. Trh proto podle nás bude dále citlivě sledovat makroekonomická data z USA. Z nich budou příští týden nejpodstatnější maloobchodní tržby a také průmyslová produkce, jíž se letos zatím nedařilo. Investoři budou rovněž sledovat dění okolo Řecka, ačkoli na příští týden nejsou naplánovány významné konkrétní události. Doznívat bude pomalu výsledková sezóna, kde budou reportovat např. Alibaba Group, Macy’s či Nestlé. Celkově jsme názoru, že s blížícím se zářijovým zasedáním Fedu je trh stále citlivější na vyznění makrodat, a pokud by ta dopadla relativně dobře, akciový trh by počítal s brzkým zvýšením sazeb a mohl reagovat spíše negativně. Na příští týden máme však celkově neutrální výhled.
Z makrodat otevře týden Čína, kde bude o víkendu zveřejněn zahr. obchod: čeká se pokles exportů (oček. -1,5 % po +2,8 %) a prohloubení poklesu importů (oček. -8 % po -6,1 %). První 2 dny příštího týdne budou na makrodata chudá a až ve středu bude zveřejněna prům. výroba v eurozóně (oček. +1,7 % r/r po 1,6 %) a další data z Číny: u maloobch. tržeb se čeká růst beze změny na 10,6 % r/r a u průmyslové výroby zpomalení na +6,6 %. Nejpodstatnějším číslem týdne budou maloobchodní tržby v USA, kde se čeká obnovení růstu na +0,5 % m/m po -0,3 %. Tradiční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti budou rovněž ve čtvrtek (oček. beze změny na 270 tis.). V pátek se bude sledovat americká prům. výroba (oček. stejný růst +0,3 % m/m) a spotřebitelská důvěra od Univerzity v Michiganu (oček. na 94 b. po 93,1). Také bude známo HDP eurozóny za 2Q (oček. +1,3 % r/r po +1,0 %).