Akciové indexy pod tíhou čínských experimentů; analýza Dow Jones, AUD/USD, NZD/USD

12.08.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Evropské burzy dnes pokračují ve včerejším výprodeji. Propadly se na měsíční minimum, když devalvace čínské měny nadále tíží globální akciové trhy. Index „blue chips" eurozóny Euro STOXX 50 ráno odepisoval 2,5 procenta ze své hodnoty. Včera ztratil 1,96 procenta. Čínský jüan dnes oslabil vůči americkému dolaru ještě více než včera a dosáhl čtyřletého minima. Devalvace domácí měny centrální bankou (PBOC) vyvolala ve světě obavy z globální měnové války a vede také k obvinění, že Peking neférově zvýhodňuje vlastní exportéry.

Propad jüanu se negativně projevuje hlavně na cenovém vývoji akcií automobilek a výrobců luxusního zboží. Jde o segmenty, v nichž Čína patří mezi největší exportní trhy těchto odvětví. Vývoj v Číně rovněž zatížil energetické a důlní tituly, protože Čína je největším světovým spotřebitelem komodit. Investoři se bojí o zisky společností vystavených obchodování s Čínou. Negativní sentiment na evropském, hlavně německém, trhu ještě včera zvýšil německý institut ZEW, jehož index ekonomického sentimentu v srpnu klesl na 25,0 bodu z 29,7 bodu v červenci, zatímco trh čekal 32,0 bodu.

Výprodeji se včera nevyhnuly ani Spojené státy, kde hlavní akciové indexy uzavřely 1 až 1,5 procenta v mínusu. Futures zatím indikují, že i dnešní obchodní seanci otevřou americké indexy v červených číslech. Hlavními makroekonomickými událostmi pro dnešní odpolední seanci bude projev člena FOMC Dudleyho a počet nově otevřených pracovních míst JOLTS. Ačkoliv je tento indikátor hodně opožděný, protože nabízí údaje za červen, je sledován Janet Yellen, šéfkou Fedu, a proto mu trh věnuje zvýšenou pozornost. Z globálního napětí těží cena zlata, která koriguje svoje předchozí ztráty. Naopak pod tlakem je australský dolar, který testuje předchozí minima (viz. graf níže). Asijskému sentimentu dnes ráno nepomohla ani horší čísla čínské průmyslové výroby a pokles kapitálových investic. Průmyslová produkce v červenci meziročně posílila jenom o 6 procent, což je nejpomalejší růst od roku 2009.

Naopak aténská burza, která kvůli dluhovým problémům Řecka letos zaostává za evropskými trhy, včera stoupla o 2,1 procenta na základě zpráv, že Řecko a jeho mezinárodní věřitelé dosáhli dohody o parametrech nové dluhové pomoci ve výši 86 mld. eur a nyní zbývá jen souhlas řeckých politiků. Ti by měli o návrhu hlasovat v parlamentu zítra.

Zásoby velkoobchodníků ve Spojených státech v červnu rostly více, než se čekalo, když se zvýšily o 0,9 procenta s tím, jak rostoucí ceny ropy zvedly hodnotu zásob pohonných hmot. Rovněž vzrostly zásoby zemědělských produktů. Vyšší zásoby naznačily, že americká ekonomika posílila ve druhém čtvrtletí více, než se předpokládalo. Růst červnových zásob byl vyšší než 0,7 procenta, který předpokládala americká vláda v červenci, kdy zveřejňovala odhad HDP za druhé čtvrtletí. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že se zásoby v červnu zvýší o 0,4 procenta.

AUD/USD po událostech v Číně testuje předchozí minima a kanál, který v minulosti opustil na úrovni 0,7250. Pokud se podaří AUD/USD udržet nad hodnotou 0,7250, kterou testuje již potřetí, lze spekulovat na vytvoření formace trojitého dna.

Podobnou situaci jako na australském dolaru lze vidět i na měnovém páru NZD/USD. NZD/USD rovněž testuje potřetí v řadě hodnotu supportu 0,6500. Nicméně oscilátor MACD vytváří stále vyšší dno, což by mohlo předznamenávat růst měnového páru NZD/USD. Avšak v případě, že  novozélanďan klesne pod hodnotu supportu 0,6500, bude ho čekat další série ztrát.

Americký akciový index Dow Jones se každým dnes vzdaluje 200dennímu průměru, který byl pro něj v minulosti  silnou hodnotou podpory. Index postupně klesá v klesajícím kanálu. Silný support lze vidět na úrovni 17 100 bodů. Proražení této hodnoty může indexu otevřít prostor až k úrovni 16 300 bodů.

200denní průměr byl pro Dow Jones silnou podporou od konce roku 2011.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE