Euro k dolaru slábne k nedělnímu závěru obchodování 0,1 % na 1,11. I tak se euro obchoduje blízko měsíčních maxim, přestože první srpnové informace sentimentu ek. aktivity Německa/eurozóny jsou prozatím smíšené a poslední várka dat minulého týdne byla pro dolar příznivá: za první pololetí růst produktivity práce překonal očekávání (i když na slabosti jeho trendu posledních let se mnoho nemění a růst mezd a jednotkových pracovních nákladů za stejné období je citelně nižší než se čekalo), nečekaně značně posílil růst maloobchodních tržeb a odhady mírně překonal i jinak nízký růst produkčních cen.
Technický pohled: Naděje růstu eura pro příští měsíce poněkud pohasly se ztrátou kvartálního růstového trendu. Na druhou stranu trh stále obchoduje nad klíčovým podpůrným systémem 1,081, 1,066 a 1,061. V případě selhání zmíněných podpor by trh zamířil ke komplexu další, a z hlediska grafického prostoru na dlouho poslední, silné podpůrné bariéry tvořené mimo jiné podporou konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: jde o pásmo 1,031 – 1,051. Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 0,991 a 0,854. Pro návrat na dráhu růstového trendu trh potřebuje získat zpět 1,114, 1,12, 1,132 případně pásmo 1,144 - 1,154 a hlavní rezistence 1,213, případně 1,229. Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,213 není preferován.
Fundamentální pohled: V prvním pololetí ek. růst USA zpomalil, naopak v eurozóně zrychlil. Dlouhodobě ale přetrvává diferenciál i očekávání růstu HDP a úr. sazeb USA a eurozóny. Ek. aktivita USA roste solidně. To vede k očekávání zahájení zvyšování úr. sazeb. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.
Celkový pohled: Euro si v posledních týdnech k létu stále udržuje hlavně technicky, zčásti fundamentálně růstový moment. Dlouhodobě je ale technicky i fundamentálně pro euro výhled nepříznivý.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy