Zářijový kontrakt S&P 500 klesá 0,7 % d/d na 2058. Včera hlavní americké akciové indexy slábly, k čemuž trochu přispěl i červencový Index CPI, který vzrostl o něco méně než se čekalo. Naopak zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 28.-29. července pomohl k posílení cen akcií až o 0,5%, ale pouze krátce. Fed v zápisu potvrdil příznivý vývoj ekonomiky a tendenci ke zvyšování úr. sazeb, na druhou stranu zmínil nižší růst mezd, což eliminuje nebezpečí agresivního zvyšování úr. sazeb, což je dobrou zprávou pro akcie. Přesto S&P 500 celkově oslabil, když jej táhly níže poklesy podindexů energií (kvůli pětiprocentnímu poklesu ceny ropy) a materiálů (1,2 % kvůli poklesu cen mědi na 6-leté minimum). Poklesy spojují obavy z vývoje čínské ekonomiky, což tlačí na pokles cen komodit.
Dnes v 16.00 SEČ trh zaměří pozornost na další makroekonomické informace USA: srpnový index průmyslu Fedu Philadelphia má ukázat mírné meziměsíční zlepšení a posílení růstu ek. aktivity, ten by měl ale zůstat stále malý. Přes stále relativně optimistické výhledy průmyslových firem potvrzená slabost regionální ek. aktivity od začátku roku (naposled nečekaně propadl do pásma recese Index průmyslu Fedu New Yorku) je nepříznivá pro akciový trh. Červencové prodeje stávajících domů mají potvrdit decentní růst, což je naopak pro akcie dobrá zpráva.
Technický pohled: Trh opět ztrácí letní trojúhelníkovou podporu. První podpůrné pásmo leží v oblasti 2044 – 2046. Případný pokles za zónu 2032 – 2034 by akceleroval pád k 2014 a pásmu 1960 – 1973. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k oblasti 1801 – 1811. K rozbití klesajícího tlaku má S&P 500 náročný úkol: projít pásmem 2074 – 2109. Další rezistenční region tvoří 2126 - 2134. Další případnou překážkou pak je 2212.
Fundamentální pohled, výhled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.
Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování pravděpodobně od září. Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy