S ohledem na výrazně lepší stav české ekonomiky i lepší situaci na trhu práce jsou lidé více ochotni brát si hypotéky a investovat do nemovitostí. Mnozí účastníci aktuálního průzkumu Pioneer Investments si proto zřejmě řekli, že co je doma, to se počítá. Téměř polovina žen (46 %) a o něco méně mužů (41 %) totiž uvádí jako nejvýnosnější investici právě nákup nemovitosti. Do realit by investovali především lidé nad 45 let (46 %) a také střední generace (44 %).
Přestože kolektivní investování, tedy zhodnocování peněz prostřednictvím podílových fondů, ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi a USA nemá v Česku až tak dlouhou tradici, průzkumy jasně ukazují, že jeho obliba rok od roku narůstá. Zhruba stejný podíl mužů a žen (19 % mužů a 20 % žen) uvádí, že v současné době nízkých úrokových sazeb je nejvýhodnější investovat do podílových fondů. Věří jim hlavně vysokoškoláci (25 %), pro které by rovněž bylo atraktivní volbou zhodnocení peněz přímou investicí do jednotlivých cenných papírů (13 %).
„Výsledky průzkumu jsou v rozporu s výkonností jednotlivých typů investic v posledních letech. I přes pouze mírný nárůst cen nemovitostí je respondenti označili jako aktuálně nejvýnosnější investici. Podobně jako zlato, které v posledních letech výrazně ztrácí.,“ uvádí Roman Dvořák, analytik skupiny Pioneer Investments ČR, která je čtvrtým nejlepším prodejcem fondů v Evropě, a dodává: „Naopak fondový byznys v posledních letech zažívá v Evropě nejlepší vývoj. Největšímu nárůstu objemu majetku se přitom těší hlavně fondy s vysokým ratingem a nově založené fondy.“
Graf: Jaká investice je podle Vás v současné době nejvýnosnější?
Naproti tomu spořicí produkty u české veřejnosti z pohledu výnosnosti ztrácejí body. Jako nejvýnosnější investici je podle průzkumu Pioneer Investments vidí jen asi sedm procent populace. Investici do zlata pak věří zhruba 15 % Čechů (z toho 16 % mužů a 13 % žen). Investování do uměleckých předmětů považuje za výnosné jen asi šest procent dotazovaných.
„Klesající obliba spořicích produktů není velkým překvapením. Vzhledem k extrémně nízkým sazbám v posledních několika letech lidé „přesouvají“ své prostředky z bankovních účtů do produktů s větším výnosovým potenciálem, mezi něž patří například podílové fondy.“ uzavírá Roman Dvořák.
Průzkum realizovala investiční skupina Pioneer Investments ve spolupráci s agenturou STEM/MARK v červnu 2015 na vzorku 500 mužů a žen ve věku 18–65 let.