Souhrn týdne 14. - 18.2. na trzích USA

21.02.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zprávy z USA   V uplynulém týdnu se výsledky jednotlivých světových akciových trhů lišily. Hlavní americké indexy se však zařadily mezi ty, které ztrácely. Dow Jones Industrial se oproti minulému pátku propadl o 0,1 % na 10785...

... bodů. S&P 500 pak ztratil 0,31 a Nasdaq Composite 0,87. Mezi hlavní faktory, které hýbaly americkým akciovým trhem patřila řeč Alana Greenspana před zákonodárci a makroekonomická čísla, kterých v minulém týdnu vyšlo poměrně hodně.

 

 

Makroekonomická čísla

Ceny amerických průmyslových výrobců měřené indexem PPI (Producers Price Index) vzrostly v lednu v souladu s očekáváním o 0,3%. Jádrový PPI, který nezahrnuje cenové změny potravin a energií, vzrostl o 0,8 %, což je nejvyšší nárůst za posledních 6 let. Ekonomové předpokládali, že by jádrový index cen průmyslových výrobců měl vzrůst pouze o 0,2 %. Za posledních 12 měsíců vzrostly americké velkoobchodní ceny již o 4,2 %, bez započtení potravin a energií činil jejich nárůst 2,7 %.

Index vedoucích indikátorů americké ekonomiky v lednu klesl o 0,3%. Ekonomové očekávali pokles o 0,1 procentního bodu nižší. Celkem šest z deseti indikátorů vykázalo záporný výkon, přičemž největší zátěží byly výkonnost maloobchodníků a spotřebitelská očekávání.

Hlavně díky vyšším cenám ropy vzrostly ceny importů do Spojených států v lednu o 0,9 %. Ekonomové očekávali mírnější nárůst o 0,7 %. Bez započtení 4,6 % nárůstu cen ropy podražily importy o 0,2 %. I exporty zaznamenaly cenový nárůst a to o 0,7 %.

Prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu v USA opět nečekaně ubylo. Podle ukazatele jobless claims klesl jejich počet na 302 000, což je nejnižší číslo za poslední čtyři roky. Rovněž klesl i čtyřtýdenní klouzavý průměr na 311 750. Tak nízko nebyl méně volatilní ukazatel od listopadu 2000. Počet lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti klesl o 14 000 na 2,72 milionů.

Produkce průmyslu v lednu ve Spojených státech zůstala po 0,7%-ním prosincovém růstu nezměněna. Ekonomové očekávali, že produkce vzroste o 0,4%. Využití kapacit pokleslo o 0,1 procentního bodu na 79 procent. Ekonomové předpokládali nárůst využití na 79,3%.

Počet nově započatých staveb v lednu v USA vzrostl o 4,7% na sezónně upravenou anualizovanou hodnotu 2,159 milionů. Jedná se o nejvyšší počet započatých staveb od roku 1984. Boom zažívají zejména stavby rodinných domů, které vzrostly o 2,7% na 1,760 milionů. Zrevidována výše byla i prosincová hodnota a to z 2,004 na 2,069 milionů. Tato zpráva je o to příznivější, že ekonomové očekávali pokles na 1,93 milionů.

Díky výraznému poklesu prodaných automobilů klesly celkové maloobchodní prodeje USA v lednu o 0,3%. Bez započtení 3,3%-ního poklesu v oblasti automobilového průmyslu by naopak tržby retailového sektoru vzrostly o 0,6%. Ekonomové očekávali pokles celkových prodejů o 0,4% a 0,5%-ní růst bez započtení automobilů. I tak se jedná o nejvyšší propad za posledních pět měsíců. Obecně slabé byly prodeje v oblasti zboží dlouhodobé spotřeby. Naopak silný růst tržeb zaznamenaly čerpací stanice a prodejci oblečení.

Výrobní aktivita továren v oblasti New Yorku v únoru zpomalila. Svědčí o tom hodnota indexu NY Empire State 19,2, která je o 0,9 bodu nižší než v lednu. Ekonomové však předpokládali pokles až na 18,9 bodů. Parciální index nových zakázek klesl o 4 body na 17,3, zatímco dodávky vzrostly o 7 bodů na 33,3 bodů. Vývoj indexu NY Empire State je pro investory důležitý jako indikátor vývoje celostátního výrobního indexu ISM manufacturing, který vyjde za 14 dnů.

 

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Síť prodejen elektroniky Circuit City v úterý oznámila, že obdržela nabídku převzetí od Highfields Capital Management. Bostonská firma spravující hedgové fondy nabídla odkup všech akcií Circuit City za 17 dolarů za kus. To by znamenalo 19,5%-ní prémii oproti pondělní uzavírací ceně 14,23. S rozhodováním o případném schválení bude správní radě Circuit City pomáhat společnost Goldman Sachs. Stejná společnost o den později zveřejnila zprávu, že ke konci měsíce uzavře 19 velkých nákupních center, 5 regionálních kanceláří a prodá korporátní budovu. Tyto kroky jsou součástí komplexních opatření, které mají vést ke zvýšení celkové finanční efektivnosti. Náklady na rozsáhlou restrukturalizaci by se měly pohybovat okolo 30 milionů dolarů. Circuit City rovněž přijde o 170 milionů v tržbách, které produkovala výše zmíněná centra.

Akciím výrobce produktů osobní péče Kimberly-Clark byl snížen rating od společnosti Smith Barney na „hold“. Důvodem pro tento krok je přiblížení cílové ceně 70 dolarů za jednu akcii. K dosažení cílové hodnoty chybí akciím Kimberly-Clark již jen pouhá 3%. Analytikové Smith Barney se domnívají, že všechny pozitivní změny, které ve společnosti nastaly v posledních dvou letech, jsou již v ceně akcií zakomponovány.

Francouzský výrobce telekomunikačních zařízení Alcatel získal tříletý kontrakt od Deutsche Telekom. Hlavní náplní dohody je rozšíření řešení Alcatel 5020 Spatial Altrium pro zlepšení a optimalizaci jádrové sítě společnosti T-Mobile USA, která je americkou pobočkou Deutsche Telekom. Finanční podmínky smlouvy nebyly zveřejněny.

Těžařská společnost ConocoPhillips v roce 2004 dokázala navýšit své rezervy ropy o 1,246 miliardy barelů. Ve stejném období pak vytěžila „pouze“ 605 milionů barelů. Celkové zásoby, které se nachází v těžařských oblastech ConocoPhillips tak narostly na 8,5 miliardy barelů

Výrobce nejznámějšího nealkoholického nápoje na světě, společnost Coca-Cola, oznámila zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 1,2 miliardy dolarů. Zisk, který ve vyjádření na jednu akcii činí 50 centů, vzrostl oproti stejnému období předchozího fiskálního roku o 31,5%. Tržby v posledních třech měsících roku dosáhly hodnoty 5,26 miliardy dolarů, když vzrostly o 2%. Odhady analytiků přebila Coca-Cola o 6 centů na akcii v zisku a o 70 milionů v tržbách. Největší zásluhu mají na zisku Coca-Coly pozitivní měnové fluktuace a neočekávaně nižší daň. 

Brokerská společnost Morgan Stanley se rozhodla snížit rating celému sektoru přepravců energie z „attractive“ na „in line“. Primárním důvodem pro tento krok je současné vysoké ohodnocení firem v tomto sektoru.  Analytik Mark MacLean doporučuje svým klientům zajištění zisků plynoucích z momentálních silných kvartálních výsledků ještě před koncem topné sezóny. Ideálním časem pro opětovný vstup do odvětví by mohl podle MacLeana být přelom dubna a května. Z jednotlivých společností downgradoval MacLean společnost General Maritime z „overweight“ na „equal weight“.

Jedna z největších společností na světě, řetězec maloobchodů Wal-Mart Stores, oznámil ve čtvrtek zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 75 centů na akcii, což je dohromady 3,16 miliard dolarů. Celkové tržby dosáhly 10,4 % růstu na 83 miliard. Analytikové očekávali zisk na akcii 74 centů při tržbách 82,8 miliard. CEO Wal-Martu, Lee Scott, ve svém prohlášení uvedl, že v letošním roce se investoři mohou těšit na ještě lepší výsledky.

Podobně jako jeho největší konkurent Wal-Mart, ohlásil ve čtvrtek své výsledky za čtvrté čtvrtletí i řetězec maloobchodů Target. V posledních třech měsících roku dosáhl čistého zisku 825 milionů (91 centů na akcii) při tržbách 15,19 miliard. Analytikové očekávali zisk o cen nižší. Růst zisku oproti stejnému období před rokem byl prakticky nulový. Tržby pak vzrostly o 11 %.

Hardwarový gigant Hewlett-Packard dokázal svými výsledky mile překvapit. Zisk 37 centů na akcii předstihl o 3 centy předpoklady analytiků a tak není divu, že akcie HP ve středečním „after-hours“ obchodování posilovaly o 3,5%. Tržby v Evropě, na Středním Východě a v Africe vzrostly o 12% na 9,3 miliardy dolarů. V Severní a Jižní Americe byly vyšší o 6% a v regionu Asie – Pacific/Japonsko zaznamenaly růst dokonce o 15%. Na vyšších tržbách se významně podílel slabší dolar, zisky byly zase podpořeny výrazně nižší daňovou sazbou. Ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2005 by tržby Hewlett-Packard měly dosáhnout 21,2 – 21,6 miliard a zisk by se měl pohybovat v rozmezí 35 – 37 centů na akcii.

Akcie mediální společnosti Comcast dostaly v úterý silný impuls. Nestál za ním nikdo jiný, než slavná postava amerických akciových trhů, Warren Buffett. Jeho společnost Berkshire Hathaway totiž včera oznámila, že zvýšila svůj podíl v této kabelové televizi z 5 na 10 milionů akcií.

Zisk společnosti Applied Materials, která je jedním z předních dodavatelů zařízení na výrobu počítačových čipů, dosáhl za první fiskální čtvrtletí úrovně 17 centů na akcii, čímž o 1 cent přebil odhady analytiků.  Oproti stejnému období před rokem, vzrostl zisk Applied Materials o celých 41%. Tržby ve čtvrtletí končícím 30.lednem dosáhly 1,78 miliardy dolarů, když za rok dokázaly vzrůst o 14%, a počet nových zakázek se zvýšil o 36%.

 

Devizové a komoditní trhy

Americký dolar v průběhu celého týdne postupně oslaboval proti euru. Jeho kurz se v pátek nebezpečně přiblížil hranici 1,31. Stejně tak dolar oslaboval vůči britské libře. Naopak se mu dařilo vůči jenu.

Cena lehké ropy na neworském trhu oproti minulému pátku vzrostla téměř o 3 %. Opačně se však vyvíjela cena zemního plynu, která se po delší době dostala pod 5 dolarů. Protichůdně se vyvíjely i ceny dalších dvou příbuzných komodit – zlata a platiny. Zatímco zlato o 1,5 % podražilo, platina o 0,6 % zlevnila.

 

Zprávy ze světa

 

Aktivita maloobchodního sektoru Velké Británie v lednu znovu nabrala dech. Maloobchodní tržby vzrostly oproti prosinci o 0,9%, což je 3,9% na anualizované bázi.

Index britských spotřebitelských cen vroztl v lednu meziročně o 1,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než předpokládali ekonomové. Zrychlování inflace je tedy po třech měsících zastaveno a inflační cíl centrální banky 2,0 % je stále podstřelen.

Podle prvního vydání národních účtů, zaznamelo Německo ve čtvrtém čtvrtletí oslabení ekonomického růstu o 0,2%. Na roční bázi vzrostl HDP Německa o 1,5 %. Revidována směrem dolů byla i makroekonomická data za třetí čtvrtletí, čímž se stagnace německé ekonomiky jen potvrzuje.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE