V uplynulém týdnu se investoři zaměřili opětovně na dění v Číně a na makroekonomické ukazatele především vzhledem k příštímu zasedání Fedu. Vzhledem k tomu, že v předminulém týdnu byly čínské trhy dva dny (čtvrtek a pátek) zavřeny z důvodu svátku se pozornost investorů hned v pondělí upírala k tamnímu trhu. Nicméně Čína žádné veletoče nepředvedla a tak došlo k jistému uklidnění, na což pozitivně reagoval i zbytek investičního světa. Průběžná makroekonomická data neukázala nic překvapivého a tak spekulace k nadcházejícímu zasedání Fedu stále přetrvávají. Domácí index PX zakončil týden na 1001 bodech, což znamenalo mírný růst o 0,2 % t/t.
V pondělí PLG oznámilo, že většinový podíl (79,4 %) od dvou hlavních akcionářů (Palace Capital a GO Solar) koupí společnost Lapasan, která byla založena pro tento účel. 70% podíl v této společnosti vlastní čínská skupina CEFC, 20 % J&T Private Equity a 10 % současný generální ředitel Zdeněk Radil. Pan Radil, má zároveň opci na nákup dalších 10 % od čínského investora. Cena transakce je 1,9 mld. Kč (204,7 Kč/akcii). Vypořádání by mělo být hotovo do 14. září a následně lze očekávat povinnou nabídku odkupu pro minoritní akcionáře za podobnou cenu. Titul zakončil týden na 200 Kč (+1,6 % t/t).
Rovněž v pondělí Unipetrol oznámil, že částečně obnovil výrobu v Chemparku v Litvínově, který byl poškozen výbuchem a následným požárem. Nicméně na místě stále vyšetřuje policie a zaměstnanci mají do výroby omezený přístup. Stále není jasný rozsah škod a dopad do hospodaření Unipetrolu. Vedle toho společnost představila investiční plán na následující období v hodnotě 8,5 mld. Kč, který zapadá do dříve oznámené strategie. Současně se v tisku objevila informace, že EPH údajně aktuálně nejedná s PKN o žádné transakci týkající se Unipetrolu. Titul zakončil páteční seanci na 163,5 Kč (+10,5 % t/t).
Pegas Nonwovens oznámil ve čtvrtek ráno, že uzavřel smlouvu na dodávku druhé výrobní linky pro svůj egyptský závod. Výrobní kapacita nové linky, která bude schopna vyrábět nejmodernější materiály, je 10 tis. tun. Uvedení do komerčního provozu se očekává v 2Q17. Investiční náklady nebyly zveřejněny, ale předpokládáme, že to bude podstatně méně, než výstavba „standardní“ výrobní linky (první linka 20 tis. tun). Současně Pegas oznámil průběžné pokračování ve svém odkupu vlastních akcií za uplynulý týden (22,2 tis. kusů). Titul zakončil týden na 890 Kč (-0,8 % t/t).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byl CEZ (-3,7 %;528 Kč). Investoři negativně hodnotí další neplánovanou odstávku v Temelíně a potenciál návratu k diskusím o další dostavbě jaderných bloků. Současně vývoj cen elektřiny na burze v Lipsku není příznivý s úrovní 30,2 EUR/MWh (-0,2 % t/t). Během týdne se ceny dostaly dokonce pod hladinu 30 EUR, což jsou ceny naposledy zaznamenané v roce 2003. Naopak nejvíce rostoucí akcií byl Unipetrol (+10,5 % na 163,5 Kč). Titul reagoval pozitivně na poslední zprávy ohledně částečného obnovení produkce v Chemparku a na oznámení dlouhodobých investic. Současně růst v uplynulém týdne jen korigoval předchozí propady po výbuchu a následném požáru v chemické výrobě.
Příští týden se investoři zaměří především na zasedání amerického Fedu (trochu netradičně čtvrtek 17.9.). Spekulace ohledně možného zvýšení úrokových sazeb jsou hlavním bodem pro investorskou komunitu. Jako základní scénář vnímáme nulovou akci a pozdržení zvýšení sazeb na přelom roku. V tomto případě očekáváme krátkodobou pozitivní reakci trhu. V případě, kdy by Fed zvýšil sazby oček. o 25 b.b. bychom očekávali krátkodobý prodejní tlak na akciích. Současně bychom v tomto případě očekávali, že by Fed uvedl ve svém komentáři, že případné další utažení měnové politiky by bylo velmi pozvolné a snažil by se mírnit očekávanou negativní reakci trhu. Pro příští týden tedy očekáváme nervózní obchodování před čtvrtkem a následně bychom se řídili dříve uvedeným v návaznosti na výsledek zasedání Fedu.
V pondělí očekáváme ohlášení dokončení avizované transakce v případě PLG, která byla zveřejněna v uplynulém týdnu. Jen připomínáme, že dochází ke změně majitelů PLG za 1,9 mld. Kč (204,7 Kč/akcii). Nicméně neočekáváme, že by ihned po avizovaném dokončení transakce došlo k ohlášení povinného odkupu. Nový majitel má 30 dní na tento krok, pokud ČNB schválí odkupní cenu. To však předpokládáme, pokud bude cena povinného odkupu obdobná jako ta, kterou zaplatili noví majitelé.
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme již na víkendové zveřejnění (neděle) průmyslové produkce (oček. +6,5 po +6,0 % r/r). V USA se pak zaměříme na úterní maloobchodní tržby (oček. +0,3 po +0,6 % m/m) a průmyslovou produkci (-0,2 po +0,6 % m/m) a především netradičně čtvrteční FOMC zasedání. Spekuluje se především nad možnou změnou sazeb. V Německu budeme sledovat úterní indexy ZEW, kde se očekává mírné zhoršení nejen současného stavu, ale i očekávání.