Říjnový futures kontrakt ropy WTI dnes roste 0,6 % d/d na 44,4. Cena ropy během léta ignorovala motoristickou sezónu a vzhledem k převisu nabídky nad poptávkou propadla. Produkce OPECu a USA se pohybuje na maximech, navíc nabídku může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy. Globální ekonomika zatím překvapivě rovněž nevykazuje růst poptávky v odpovědi na pokles ceny ropy. Vývoj americké ekonomiky je zatím nepřesvědčivý. Trhu k posledním nepříznivým fundamentálním i technickým zprávám dodaly páru informace o citelnějším zpomalení růstu čínského HDP a tím i hrozbě zpomalení světové ekonomiky, které se odrazily v propadech nejen čínského akciového trhu, ale i světových akciových burz.
Trh dnes získá impulsy pro obchodování ve 14.30 SEČ z USA, zveřejněny budou srpnové maloobchodní tržby a zářijový Index průmyslu Fedu New Yorku. Trh čeká pokračování oživení spotřeby domácností a taky po šokujícím prudkém srpnovém propadu podobně silný obrat regionálního indexu, resp. celkové ek. aktivity v podobě zmínění jejího poklesu na minimum. Regionální data ek. aktivity podobně jako průmysl ale stále letos vykazují spíše stagnaci.
Technický pohled: Po prudké korekci dosavadního silného klesajícího dlouhodobého trendu ke klíčové rezistentní linii od roku 1998 46,3 a rezistenci kvartálního klesajícího trendu 45,0 trh již možná dosáhl svého krátkodobého cíle. Pokud by trvaleji pokořil zmíněné hladiny, zásadně by zpochybnil zmíněný trend. Další rezistence by pak čekaly v oblasti 49,4 – 49,8, 51,9, 52,5 případně 59,9, 61,8 a 63,6 (eventuální růst nad tyto úrovně by pak zacílil nic menšího než 76,6 a 90,1). V opačném případě by obnovení dlouhodobého klesajícího trendu potvrzoval pokles a návrat pod podporu 40,9 s expozicí dlouhodobých cílů 32,8 (minimum z 2008) případně 16,7 (minimum z 2001).
Fundamentální pohled je nepřehledný: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovalo poslední a možná nejdůležitější rozhodnutí OPECu od světové finanční krize 2008 nesnížit objem produkce ropy a tedy uměle nestabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. Pokles ceny ropy by ale měl časem vést k posílení růstu světové ekonomiky vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.
Výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst, i když propad ropných cen může světovému hospodářství dát další růstový impuls. Zatím se tento efekt ale příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady a tím i větší úspory ek. subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste. Na druhou stranu dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost jeho posilování, což vytváří klesající tlak na cenu ropy. Avšak dolar na klíčových paritách vůči světovým měnám už je velmi blízko dlouhodobých rezistencí, proto navíc ve spojení s oslabením čínského HDP a akciového trhu i světových akciových burz jeho posilování může přijít až po rozsáhlejší multiměsíční či multikvartální konsolidaci. Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy