Hlavní akciové indexy se po v uplynulém týdnu tedy dostaly na tyto hodnoty: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na hodnotě 10841,60 bodů ( v pátek +92,81 bodů, resp. +0,9%) s tím, že ve zkráceném týdnu (v pondělí byl v USA svátek) dosáhl zhodnocení 0,5%. Zajímavého nárůstu kursu dosáhl Exxon Mobil (XOM), který je komponent DJIA. Po upgrade od brokera Prudential Equity Group na rating „overweight“ posílil o 3,5% s novým cílovým kursem 70 USD za akcii. Jedná se o dopad zvýšení ratingu celého sektoru spojeného s ropou včetně navazujících výrob. Naopak oslabily akcie firem Merck, Microsoft a Walt Disney. Technologický index Nasdaq Composite má hodnotu 2065,40 bodů (v pátek +13,70 bodů, resp. +0,7%) a dosáhl zpevnění za týden o 0,3%. Širší záběr trhu zahrnutý v indexu Standard and Poor´s 500 zakončil týden na 1211,37 bodů (+11,17 bodů, resp. +0,9%) a výkonnost během týdne se posunula na 0,8%. Zobchodované objemy se během týdne nijak zásadně nelišily od standardních úrovní a v pátek dosáhl počet zobchodovaných akcií 1,5 mld na NYSE a na Nasdaq to bylo 1,7 mld kusů akcií.
Během týdne předvedla nový nárůst cen ropa. Uvedený posun cen je spojen s vyhlášením ministra ropného průmyslu Saúdské Arábie o předpokládaném růstu cen a rovněž s chladným počasím na americkém severovýchodě. Light Sweet Crude Oil April contract na NYMEX v pátek zakončil na kursu 51,49 USD za barel, což znamená 5 % nárůst ceny během týdne. Zlato na NYMEX zaznamenalo closing na ceně 436,10 USD za trojskou unci (jedná se rovněž o April contract).
V oblasti měnových vztahů se dolar vůči EUR zastavil na cross rate 1,3243 (oslabení o -0,4%) a vůči yenu skončil na 105,20 (oslabení dolaru o -0,3%). Americké státní dluhopisy a jejich benchmark 10Y Treasury Note se koncem týdne zastavil na 97 27/32 % nominální hodnoty (+6/32 % nominální hodnoty) s aktuálním výnosem 4,27 % p.a.
V oblasti fúzí a akvizicí zaujala informace o navýšení nabídky firmy Qwest Communications (Q) na nákup firmy MCI Inc. (MCIP) na 8 mld USD (cenová garance) oproti dosud platné nabídce firmy z indexu DJIA Verizon Communications (VZ) v hodnotě 6,7 mld USD. Rovněž se stále zmiňuje možnost fúze mezi May Department Stores (MAY) a Federal Department Stores (FD) v dealu za 10 mld USD. V následujícím 9. týdnu roku 2005 se zřejmě budou trhy pohybovat dle makroekonomických ukazatelů, které dnes v pondělí 28.2.2005 mají tuto strukturu: Personal Income za leden (očekávání -2,6%), dále Personal Spending za leden (očekávání +0,1%), Chicago PMI za únor s očekávanou hodnotou 60,0 a lednová data New Home Sales s anticipovanou cifrou 1125K. Závěr týdne v pátek 4.3. t.r. obsahuje v makrodatech opět důležité údaje o stavu trhu práce a úrovni nezaměstnanosti, což může být jistý katalyzátor pohybu trhu, samozřejmě pokud možno tím správným směrem, totiž posílením indexů.
Vyhlašování hospodářských výsledků US firem za 4.Q. 2004 se dostává víceméně do závěrečné fáze a tudíž lze zrekapitulovat: doposud z indexu Standard and Poor´s 500 reportovalo hospodaření 465 firem a data ze specializované firmy Thomson First Call ukazují na průměrný růst zisků firem na úrovni 20,4%. Z těchto 465 firem jich 66% dokázalo vykázat lepší výsledky oproti očekávání trhu, 16% společností se trefilo do „vkusu“ trhu a 19% firem zklamalo horšími výsledky trh a zejména své akcionáře a také investory. Informativně: cross rate EUR/USD je na hranici 1,3263, zlato na NYMEX stojí 436,30 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent se vyšplhala na cenu 49,61 USD za barel a Light Sweet Crude Oil se na NYMEX nachází na úrovni 52,10 USD za barel. Nárůst ceny ropy resp. její pohyby tedy zřejmě bude fenoménem tohoto týdne, případně i dalšího období. Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil