Souhrn 1.3. na trzích USA

02.03.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Čipy odstartovaly březen v plusu   Jako na houpačce si v posledních dnech musí připadat obchodníci na amerických trzích. Minulý týden se jeden z hlavních burzovních indexů, Dow Jones Industrial, propadl v úterý o...

... 174 bodů, poté však během tří dnů získal ještě o 60 bodů více. V pondělí ten samý index přišel o 75 bodů, ale včera se mu ztrátu podařilo snížit o 63 bodů. A dá se očekávat, že zisky budou tento týden pokračovat.

Za opětovným růstem stojí především sektory polovodičů a aerolinií. Philadelphia Semiconductor Index ve včerejším obchodování posílil o 2,25 % a Amex Airline Index dokonce o 4,8 %. Zatímco aerolinky posilovaly zejména díky zprávam o uzavření pracovní dohody Continental Airlines, polovodičový sektor se radoval z vyššího ratingu od společnosti J.P. Morgan. Poměrně dobře si vedly také akcie brokerských a farmaceutických firem.

J.P. Morgan se rozhodl zvýšit rating sektoru polovodičů z „neutral“ na „bullish“. Podle analytiků této významné společnosti by měly fundamentální ukazatele polovodičových firem, mezi které patří odhady výsledků, hrubé marže a meziroční růst, ve druhém čtvrtletí výrazně růst. I když čipové akcie v roce 2005 posílily v průměru o 3,1 %, jsou za poslední rok o 14 % níže, což je další důvod pro nákup polovodičových akcií. Mezi tituly, které na zprávě od J.P. Morgan vydělaly nejvíce, patří Intel (+2,6 %), Advanced Micro Devices (+2,8 %), Cypress Semiconductor (+5,6 %) a Texas Instruments (+2,7 %).

Budou mít Spojené státy v budoucnosti stále svůj vlastní automobilový průmysl? Tato zdánlivě nesmyslná otázka se možná za pár let stane naprosto reálným otazníkem. Aspoň tedy pokud budou americké automobilky pokračovat v takových výkonech jako doposud. Nejnovější data nám totiž říkají, že zatímco únorové tržby General Motors, Ford Motor a DaimlerChrysler v USA klesly o 12, 2,9, respektive 5 %, stejné ukazatele japonských automobilek prudce vzrostly. Nissan zaznamenal nárůst prodejů o 10 a Toyota dokonce o 11 %. Kvůli přebytku zásob bude muset General Motors snížit svou čtvrtletní produkci o 10 %, snižování výroby se nevyhne ani Ford.

Včera byla na amerických trzích rovněž zveřejněna důležitá makroekonomická data o vývoji konstrukčních výdajů a výrobního sektoru USA. Výdaje na konstrukční projekty vzrostly v lednu o 0,7 %. Ekonomové přitom těsně před zveřejněním očekávali pouze 0,5 %. Výdaje na soukromé projekty vzrostly o 0,6 %, zatímco výdaje na veřejné projekty vzrostly o 0,8 %. Tovární aktivita naopak ve Spojených státech zpomalila. Únorová hodnota indexu ISM-manufacturing činí 55,3 %, což je o 1,1 procentního bodu méně oproti lednu. Ekonomové předpokládali, že index výrobní aktivity naopak vzroste na 56,7 %. Stejně jako celková hodnota indexu klesl i parciální index nových objednávek i index zaměstnanosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE