To, co škodí USD, prospívá zlatu; GBP po datech z trhu práce posiluje; NZD povzbudila slova guvernéra

14.10.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Průmyslová produkce eurozóny v srpnu meziměsíčně klesla v souladu s očekáváními, když energetický sektor nerostl tak jako v červenci a výrazněji posílila pouze výroba zboží dlouhodobé spotřeby. Průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně klesla o 0,5 procenta, zatímco meziročně vzrostla o 0,9 procenta. Výsledky splnily očekávání trhu na meziměsíční úrovni. V meziročním srovnání ekonomové, osloveni Reuters, čekali výraznější zvýšení, a to až o 1,8 procenta.

Včerejší americká, dnešní asijská a evropská akciová seance se nesou v červených číslech kvůli obavám ohledně deflačních tlaků v druhé největší světové ekonomice. Spotřebitelská inflace (index CPI) v Číně zpomalila více, než se čekalo a výrobní ceny (index PPI) klesly 43. měsíc v řadě. Index spotřebitelských cen kles v září na 1,6 procenta oproti 2 procentům v srpnu. Trhy očekávaly mírnější pokles na 1,8 procenta. Další negativní zpráva navazující na včerejší pokles importů oživuje investorské obavy ohledně zdraví čínské ekonomicky.

Index Dow Jones v úterý přerušil sedmidenní růstovou sérii kvůli obnoveným obavám o zpomalení růstu Číny a prodejní vlně biotechnologických akcií. Dow Jones včera oslabil o 0,3 procenta na hodnotu 17 081,89 bodu. Čína rovněž ovlivnila tržby výrobce luxusního zboží LVMH za třetí čtvrtletí. Ten jako první mezi luxusními značkami v úterý oznámil, že letní kolaps akciového trhu v Číně ovlivnil jeho tržby, zejména u nejžádanější značky doplňků Louis Vuitton. Hospodářské výsledky banky JP Morgan Chase ve třetím čtvrtletí zklamaly, když kvartální výnosy i zisk klesly a akcie banky následně oslabily po zavření trhu o 1,7 procenta.

Data ukazující na zpomalení čínské ekonomicky jsou nepříznivá nejen pro akciový trh, ale i pro americký dolar, protože mohou odradit Fedu od utažení monetární politiky. Navíc včerejší dva projevy členů bankovní rady FOMC opět trh přesvědčily, že americká centrální banka (Fed) nespěchá se zvýšením sazeb. Daniel Tarullo pro televizi CNBC uvedl, že neočekává, že by byla americká ekonomika již letos připravena na tento krok a James Bullard řekl, že zvýšení sazeb v říjnu je nepravděpodobné.

Nicméně odklad růstu sazeb v USA využívá zlato, které se obchoduje u 3 a půl měsíčních maxim na hodnotě 1 176 USD za unci. Zlato od začátku měsíce, kdy byla publikována data z amerického trhu práce, posílilo o více než 5 procent.

Novozélandský dolar (NZD) posílil proti USD o 1,6 procenta na 3měsíční maxima, když guvernér Wheeler včera slovně neintervenoval vůči domácí měně.

Míra nezaměstnanosti v Británii
klesala mezi čtvrtletně na 5,1 procenta, což je o 0,1 procenta lepší výsledek, než očekával trh. Nezaměstnanost v Británii dosahuje nejlepších hodnot od května 2008. Ačkoliv se počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti v září mírně zvýšil, a to o 4 600 na 796 200 tisíc, což je mírně nad očekávání trhu, jsou celkové výsledky z trhu práce příznivé. Pozitivní je i reálný růst mezd (nulová inflace), když průměrná týdenní mzda včetně příplatků posílila o 3 procenta. Britská libra posílila po datech o 0,8 procenta na 1,5366 proti USD.

Klíčovou událostí dnešního dopoledne budou data maloobchodních prodejů USA, která mohou poskytnout další vodítko pro termín utažení měnové politiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE