14.30 SEČ - USA: CPI (09 2015, m/m,%) 14.30 SEČ - USA: CPI bez cen potravin a energií (09 2015, m/m,%)
Očekávání: -0,2 % Očekávání: 0,1%
Předchozí: -0,1% Předchozí: 0,1%
14.30 SEČ - USA: CPI (09 2015, y/y,%) 14.30 SEČ - USA: CPI bez cen potravin a energií (09 2015, y/y,%)
Očekávání:-0,1% Očekávání: 1,8%
Předchozí: 0,2% Předchozí: 1,8%
Podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií, respektive benzínu (na které má centrální banka minimální vliv) a taky silný dolar. Spotřebitelské ceny stagnují dokonce i meziročně, relevantnější meziroční jádrová inflace (růst cen bez cen potravin a energií), ať už produkční či spotřebitelská, je ale taky pod cílem centrální banky 2,0%, v případě spotřebitelských cen ale jen mírně. Fed navíc dosud sníženou inflaci zatím považuje za neznámou a je pro něj zdroj nejistoty nežli jednoznačně nepříznivý jev. Taky předpokládá návrat inflace k 2,0 %. Momentální slabost inflace tak v rozhodování monetární politiky v současnosti nemá největší váhu. Na druhou stranu nízká inflace oslabuje dlouhodobou strategii centrální banky zvyšovat úr. sazby. Taky proto je zvyšování odkládáno případně může být pomalejší a menší.
14.30 SEČ - USA: Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (10 2015)
Očekávání: -8,0
Předchozí: -14,7
Trh čeká po zářijovém potvrzení prudkého srpnovém propadu obrat indexu a tím i, z pohledu průmyslových firem regionu, alespoň citelnější zmírnění poklesu ek. aktivity po jejím silnějším poklesu v září.
Prakticky rok celková ek. aktivita víceméně stagnovala, od srpna se ale silně potopila nejvíc od světové finanční krize, přesněji od dubna 2009. Podobně největší pokles za poslední roky registrují po létě průmyslové firmy regionu i v případě nových objednávek. Zaměstnanosti průmyslu regionu v září po dvou letech přestala růst, naopak začalo převažovat propouštění. Značně se v září meziměsíčně zhoršilo i očekávání ek. vývoje pro příští rok. V 6ti-měsíčním horizontu výhledy průmyslových firem regionu ve srovnání se srpnem totiž předpokládají značně snížený, byť i tak silný růst celkové ek. aktivity a nových zakázek průmyslu regionu. Optimismus v podobě očekávání posílení růstu ek. aktivity a nových zakázek je též citelně nižší než loni. V rámci odvětví regionu, výhled růstu zaměstnanosti a investičních a technologických výdajů vykazuje očekávání jen malého růstu.
Regionální data ek. aktivity konzistentně, ve třetím čtvrtletí ještě více než dříve potvrzují přenos tlaku slábnoucí světové ekonomiky a silného dolaru na export a průmysl a tím i na celkovou ek. aktivitu.
16.00 SEČ - USA: Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu Fedu Philadelphie (10 2015)
Očekávání: -2,0
Předchozí: -6,0
Trh čeká po zářijovém prudkém poklesu poklesu určitý obrat indexu a tím i, z pohledu průmyslových firem regionu, alespoň zmírnění poklesu ek. aktivity po jejím menším poklesu v září (který byl prvním od února 2014).
Na druhou stranu průmyslové objednávky a zaměstnanost regionu rostly v září více než v srpnu byť stále málo. Výhledy průmyslníků regionu pro příští rok v září podobně jako v srpnu zůstávají optimistické. Celková ek. aktivita a průmyslové objednávky regionu mají růst velmi rychle. Očekávání růstu zaměstnanosti a investic průmyslu regionu ale ve srovnání se srpnem kleslo, čeká se ale stále jejich silný růst.
Regionální data ek. aktivity konzistentně, ve třetím čtvrtletí ještě více než dříve potvrzují přenos tlaku slábnoucí světové ekonomiky a silného dolaru na export a průmysl a tím i na celkovou ek. aktivitu. Navíc tlak slabosti ze zahraničí je znát i v nižším (byť stále solidním) tempu růstu trhu práce a služeb. Na druhou stranu např. spotřebitelský sentiment zůstává solidní, některá další v prvním pololetí slabší data národní sektorové aktivity naopak naznačují zlepšení (maloobchodní tržby, trh domů). Podobný mix platí i pro výhledy pro příští rok: přes redukci jsou očekávání stále optimistická. Jako celek tak jsou data ek. aktivity smíšená ale s tendencí slábnutí.
Dopad dat na trhy: Trvalejší slabost inflace a zhoršená slabost regionálních dat ekonomické/průmyslové aktivity je dobrou zprávou pro dluhopisy a zlato, nepříznivou pro dolar a akcie
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy