Pravidelný týdenní komentář z trhu

30.10.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hlavními událostmi uplynulého týdne byly zasedání Fedu a výsledková sezóna. Fed byl pro trh překvapivě jestřábí, když připustil možnost prosincového zvyšování sazeb. Zároveň ze svého komentáře vypustil text o negativním vlivu globálního ekonomického zpomalení na ekonomiku USA. Trh očekával spíše potvrzení zářiového holubičího vyznění, což se však nestalo. Výsledková sezóna je rovněž jako na houpačce. Velmi dobré výsledky v jednom dni střídají relativně slabá čísla ve dni následujícím. Celkově si však prozatím výsledková sezóna vede relativně dobře, kdy na čistém zisku překvapilo 75 %, ale na tržbách naopak 55 % firem zklamalo. Doposud reportovalo 70% společností z indexu S&P 500. Domácí index PX zakončil týden na 983 bodech, což znamenalo pokles o 0,3 % t/t.   
 
Z domácích zpráv jsme se zaměřili na výsledkovou sezónu. V úterý reportovala svá čísla za 3Q15 mediální CME. Společnost vykázala horší provozní zisk EBITDA (8,4 vs. oček. 12,2 mil. USD), kvůli vyšším než očekávaným nákladům. Výhled na celý rok společnost potvrdila s tím, že by výsledky měly být u horní hranice rozpětí. Titul zakončil týden na 50,9 Kč (-0,6 % t/t).
 
O2 CR svolává na 8.12. valnou hromadu, na které se bude mimo jiné schvalovat odkup vlastních akcií a převod části podniku v rámci divize IT, ICT služeb. Odkup by měl být zahájen v lednu 2016 s cenovým rozpětím 10 - 297 Kč/akcii. Očekáváme schválení za navržených podmínek. Titul zakončil páteční seanci na 231 Kč (+0,5 % t/t).
 
ČEZu bude vrácena část darovací daně z emisních povolenek z let 2011/12, rozhodlo Odvolací finanční ředitelství. Celkem by se mělo jednat o 3,8 mld. Kč (7,1 Kč/akcii). Tato položka vylepší letošní hospodaření a kompenzuje neplánované odstávky jaderných bloků. Z dalších zpráv ČEZ oznámil další měsíční prodloužení odstávky některých bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Titul zakončil týden na 493 Kč (+2,0 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií uplynulého zkráceného týdne byla Komerční banka (-1,7 %; 5100 Kč). Na titulu je patrný silný zahraniční prodejce. Nicméně úrovně pod hladinou 5100 Kč se prozatím zdají být rezistentní. Není zřejmé zda se jedná o spekulaci na výsledky (5.11.) či je to jen realizace zisků. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Philip Morris ČR (+2,8 %; 11741 Kč). V uplynulém týdnu se na titulu neobjevila žádná relevantní tržní informace. Investoři možná až nyní pozitivně reagovali na pravděpodobné odsunutí platnosti zákona o zákazu kouření v restauracích.  
 
Příští týden se investoři zaměří na makroekonomická data a na výsledkovou sezónu. Z makroekonomických dat ze zámoří bude nejvíce sledována páteční měsíční zaměstnanost. Větší zaměření na makroekonomická data bude z důvodu minulého zasedání Fedu, který svou rétorikou vnáší větší závislost trhu na jednotlivé ukazatele. Pro příští týden očekáváme mírně zvýšenou volatilitu v návaznosti na jednotlivá makrodata bez výraznějšího trendu.
 
Z domácí výsledkové sezóny se bude sledovat čtvrteční Fortuna a Komerční banka a páteční Erste Group. U Fortuny očekáváme sled relativně solidních čísel. Za 3Q15 odhadujeme provozní zisk EBITDA na 7,3 mil. EUR (-5 % r/r), což by měl být výrazně lepší výsledek, než Fortuna tento rok doposud vykazovala. Pokud se naše projekce potvrdí, očekávali bychom mírně pozitivní reakci trhu.
 
Očekáváme, že Komerční banka zveřejní čistý zisk 3,2 mld. Kč (-2 % r/r) a bude nadále pokračovat v solidním sledu čísel, na což je trh zvyklý. KB by měla potvrdit výhled na rok 2015, který je obdobný čistý zisk, jako tomu bylo v roce 2014. Překvapením by pro nás byla jakákoliv nová informace o dividendě za rok 2015.
 
Projektujeme, že Erste Group vykáže relativně silné 3Q15 s čistým ziskem nad 200 mil. EUR ve srovnání s vysokou ztrátou z minulého roku. Pokud se očekávání potvrdí, tak bychom očekávali mírně pozitivní reakci trhu.  
 
Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v Číně zaměříme již na víkendové oficiální PMI průmyslu (oček. 50 po 49,8 bodech) a pak na pondělní Caixin PMI průmyslu (oček. 47,6 po 47,2 bodu). V USA se zaměříme na pondělní ISM průmyslu (oček. 50 po 50,2 bodech), úterní podnikové objednávky (oček. -0,9 po -1,7 % m/m), středeční ISM služeb (oček. 56,5 po 56,9 bodech) a páteční data o zaměstnanosti (oček. +180 po +142 tis. nových prac. míst). V Německu se zaměříme na čtvrteční podnikové objednávky (oček. +1,0 po -1,8 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. +0,5 po -1,2 % m/m).
 
 
 
 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE