Průmyslová výroba – září
Průmyslová výroba v září téměř stagnovala (+0,6 % r/r), což zaostalo za očekáváním, a to včetně naší projekce, která byla nejpesimističtější (trh: 3,5 %; J&T Banka: 1,5 %). Do značné míry za nízkým růstem stála vysoká srovnávací základna loňského roku a kalendářní vlivy (-1 pracovní den), ale po odhlédnutí od těchto vlivů je patrné, že český průmysl zřetelně zvolnil tempo růstu. Sezónně očištěná průmyslová výroba vzrostla o 2,6 % m/m (-4,2 % v srpnu) a tempo meziročního růstu nebylo ani poloviční v porovnání se srpnem (pokles na 3,1 % z 6,7 %).
Na jedné straně pokračoval solidní růst u klíčového oboru výroby aut (+10 % r/r) a dalších strojírenských oborů. Na druhé straně prudce propadla chemická výroba (-19 %), pravděpodobně kvůli odstávce litvínovského závodu po havárii v srpnu. Také u výroby elektřiny (-19 %) se odrazily odstávky jaderných elektráren. Ve výsledku oba tyto vlivy srazily v září průmyslovou výrobu téměř o 3 procentní body.
I když odhlédneme od kumulace jednorázových faktorů (odstávky, kalendářní vlivy), tak se začínají v průmyslu objevovat signály mírného zpomalení růstu. Tržby v průmyslu klesly o 1 %. Nové zakázky vzrostly v září jen o 1 % r/r, z toho domácí klesly o 7 %, což už je třetí pokles v řadě. Od léta zpomaluje i německý průmysl, a tak nelze vyloučit, že konec roku může přinést mírné zvolnění tempa i v českém průmyslu.
Za 3Q sezóně očištěná průmyslová výroba vzrostla o 5,6 %. Pro celý letošní rok očekáváme růst průmyslu těsně pod 5 %.
Obchodní bilance – září
Obchodní bilance v září podle očekávání skončila s přebytkem 19,0 mld. korun (19,1 mld. v září 2014). Tempo růstu exportu (+1,6 % r/r) zvolnilo (+7 % průměr za 3M) a stále nepatrně zaostává za nárůstem importů (+1,8 %), což odráží růst domácí poptávky (investice + spotřeba domácností). Z hlediska regionálního členění celkový růst exportu táhl v září obchod se Slovenskem (+12 %). Naopak vývoz do západní Evropy (včetně Německa) stagnoval nebo mírně klesl. Dál prudce klesá vývoz do Ruska (-32 % r/r) a druhý měsíc v řadě i do Číny (-16 %).
Za prvních devět měsíců roku obchodní bilance skončila s kumulativním přebytkem 127 mld. korun (vloni 129 mld.). Celoroční přebytek očekáváme kolem 140 mld. korun (3,4 % HDP).