Hlavní události týdne eurozóny a USA budou soustředěny do jeho druhé poloviny. Prezident ECB Draghi vystoupí na otevřeném fóru Bank of England „Budování reálných trhů pro prospěch lidí“ v Londýně (středa) a při slyšení ve Výboru ekonomických a finančních záležitostí Evropského parlamentu v Bruselu (čtvrtek). Taky HDP eurozóny za třetí čtvrtletí ozvláštní makroekonomický kalendář eurozóny, v USA je na programu Vystoupení šéfky Fedu Yellenové na konferenci Implementace a transmise monetární politiky v pokrizovém období ve Washingtonu D.C. (čtvrtek) a říjnové maloobchodní tržby a Index PPI (pátek).
ECB koncem října zaskočila trhy signálem možnosti navýšení monetární expanze v prosinci včetně možnosti snížení depozitní úr. sazby. Jedním ze zdůvodnění je pokles krátkodobých inflačních očekávání. Tendence monetární politiky ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy, nepříznivá pro euro. Růst HDP v posledních čtvrtletích vystoupal na nadprůměrnou úroveň, z které jej dle předstihových dat ek. aktivity ani očekávání trhu nesesadila ani slabost čínské potažmo světové ekonomiky. Trh čeká za eurozónu růst HDP kolem 1,6%. Růst ekonomiky eurozóny táhne samozřejmě podobným růstem Německo, drobné zlepšování je znát i v dalších pilířích eurobloku, tj. Francii, Itálii a Španělsku. Tyto informace jsou spíše lepší pro euro a akcie, nepříznivé pro dluhopisy.
Fed slovy Yellenové minulý týden naznačil optimismus: i přes v tu dobu známá slabší data trhu práce posledních měsíců hodnotila dosavadní vývoj ekonomiky jako příznivý včetně „značně silné domácí ekonomiky“ (naopak přenosu slabosti ze světa přiřadila zjevně nižší váhu) a celkově konzistentní ve střednědobém horizontu s naplňováním svých cílů, tedy zlepšováním trhu práce a návratem inflace k 2,0 %. Podle Yellenové pokud data naplní toto očekávání, pak zvýšení hlavní úr. sazby v prosinci by bylo možné. Vzhledem k trvalejšímu rozdílnému vývoji americké ekonomiky, tj. slabšímu růstu aktivity odvětví exponovaných na světovou ekonomiku (export, investice, průmysl) a současně solidní růstové dynamice domácí ekonomiky právě data trhu práce budou zřejmě rozhodující v nastavení výhledu ek. vývoje a úr. sazeb.
Následná zpráva zaměstnanosti hlavně silnou tvorbou pracovních míst potvrdila komentáře Yellenové citelně zvýšila pravděpodobnost zvýšení hlavní úr. sazbu v prosincovém termínu. To je zpráva dobrá pro dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy a smíšená pro akcie. V podobném smyslu by měla vyznít i nová informace potvrzující decentní růst spotřeby domácností. Naopak trvaleji slabá produkční inflace má na trhy opačný dopad.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy