Euro přes slabá data USA pod tlakem

16.11.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Euro k dolaru k nedělnímu závěru obchodování kolísá bez větších změn na 1,071. Trh dnes příliš neodpověděl ani na listopadový Index průmyslu Fedu New Yorku. Ten vzrostl pouze z – 11,4 na -10,7, čekal se růst na -5,0. Pokles ek. aktivity se tedy snížil ve srovnání s očekáváním jen drobně. Rovněž struktura zprávy se příliš meziměsíčně nezlepšila. Klesají nové zakázky a zaměstnanost podobně jako v říjnu, výhledy firem do 2016, ač zůstávají solidní, jsou poloviční s očekáváními před rokem. Zpráva potvrzuje slabost odvětví americké ekonomiky navázané na světovou ekonomiku, export apod. a tím je nepříznivá pro dolar.

 

Trh ještě vstřebává několik značně příznivých informací pro dolar, tj. signál ještě expanzivnější monetární politiky ECB z konce října potvrzené jejím prezidentem Draghim minulý týden a nově z listopadu optimistické komentáře šéfky Fedu Yellenové k vývoji americké ekonomiky a signálu zvýšení hlavní úr. sazby již v prosinci a taky nečekaně silná zpráva zaměstnanosti USA.  Překvapení v podobě slabších říjnových dat USA maloobchodních tržeb a hlavně indexu PPI, stejně jako šok z teroristických útoků v Paříži, na trh větší dopad neměly. Trh tak patrně zpečetil prolomení klíčových podpor eura.

 

Překvapivý obrat v rétorice ECB tak přesunuje pozornost a obavy z dopadu slabosti světové ekonomiky na eurozónu z USA. Spojené státy potvrdily sílu domácí ekonomiky a Fed v této souvislosti potvrdil zájem zvyšovat hlavní úr. sazbu spíše dříve než později, tedy v prosinci. Tak se reverzuje téma trhu posledních týdnů. Až do poloviny října totiž dolar k euru slábnul na základě slabosti světové ekonomiky a jejího přenosu na americké hospodářství a odkladu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Dosud se ale přenos slabosti ze zahraničí možná překvapivě spíše týká hlavně americké ekonomiky (stagnace exportu, průmyslu a investic).

 

Trh obecně přechází v rozsáhlejší konsolidaci: vedle účinných dlouhodobých podpor eura je měnový trh stále hlavně ve vleku propadu světových akciových indexů a jejich možná trvalejší korekce  kvůli zpomalení růstu HDP Číny, prudkému oslabení tamního akciového trhu a obavám z dopadu na světovou ekonomiku v podobě zpomalení jejího růstu. Tyto aspekty totiž jednak přímo oslabují spotřebitelský i firemní sentiment, zvyšují nejistotu ek. subjektů investovat a spotřebovávat a mohou tak signalizovat v příštích čtvrtletích významnější oslabení růstu americké a evropské ekonomiky a tím i odkládat zvyšování hlavní úr. sazby Fedu, jeden z pilířů dlouhodobého posilování dolaru, resp. navyšovat monetární expanzi eurozóny a tlačit eurové úr. sazby níže.

 

Navíc zpomalení růstu čínského hospodářství může totiž alespoň soudě dle vývoje čínské burzy být výraznější. Na druhou stranu americká ekonomika je tažena hlavně domácí poptávkou a dopad ze zahraničí může být pouze omezený, omezený je dosud dopad i na evropskou ekonomiku.

 

Technický pohled: ECB události, optimismus Fedu a silná zaměstnanost stlačily trh pod klíčové podpůrné oblasti. Tím trh zaostřuje komplex dalších, a z hlediska grafického prostoru na dlouho poslední, silné podpůrné bariéry tvořené mimo jiné podporou konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: jde o pásmo 1,046 – 1,061. Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 0,946 a 0,917. Pro obrat trh potřebuje získat zpět hlavně pásmo 1,08 – 1,087 a dále 1,108 – 1,119. Pak by mohl vystoupat k 1,135 a hlavní rezistenční oblasti 1,145 - 1,154. Případné potvrzené překonání by trh vedlo k překážkám 1,171, 1,2, případně k hlavním rezistencím 1,212, 1,216 – 1,218 či 1,228. Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,228 není preferován. 

 

Fundamentální pohled: V prvním pololetí ek. růst USA zpomalil, naopak v eurozóně zrychlil. Důležité ale je, že obnovení očekávání zvyšování hlavní úrokové sazby USA, které bylo jedním z hlavních zdrojů loňského posilování dolaru již od prosince podobně, ale možná snaha ECB navýšit monetární expanzi vytváří tlak na oslabování eura a sílení dolaru.

Taky dlouhodobě přetrvává diferenciál očekávání růstu HDP a úrokových sazeb USA a eurozóny. Ekonomická aktivita USA roste solidně a Fed dlouhodobě plánuje zvyšovat hlavní úrokovou sazbu. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, resp. s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.

 

Celkový pohled: Krátkodobý I dlouhodobý fundamentální výhled je příznivý pro dolar, nepříznivý pro euro. Prolomením technických podpor v tomto směru hovoří i momentální technický výhled. Dlouhodobé, mnoholeté technické podpory eura již ale jsou nedaleko.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE