11.00 SEČ – Německo: Index ZEW sentimentu ek. očekávání (11 2015)
Očekávání: 5,5
Předchozí: 1,9
Trh čeká korekci dalšího silného poklesu index z října – na rozdíl od jiných předstihových ukazatelů ek. aktivity eurozóny - pod svůj dlouhodobý průměr 24,8. Čeká se tedy jen malé zlepšení v budoucnu.
Institut ZEW k datům uvedl: “Kauza Volkswagenu a slabý růst rozvíjejících se ekonomik utlumily ek. výhled Německa. Na druhou stranu výkonnost domácí ekonomiky je stále dobrá a ekonomika eurozóny pokračuje v oživení.”
Podobně silně oslabilo taky hodnocení současné ek. situace Německa, zůstává ale solidní. Index ZEW sentimentu ek. očekávání, resp. hodnocení současné situace eurozóny oslabily jen drobně a zůstávají tak optimistické, resp. slabé.
Oslabení ek. indikátorů Německa je vedeno zatím hlavně psychologií, jiné předstihové indikátory faktické ek. aktivity větší oslabení nevykazují. Letní signály oslabení růstu čínské a světové ekonomiky předznamenávají zvýšení nejistoty firem a domácností a tím i kulminaci předstihových indikátorů a ochlazení ek. růstu. Dlouhodobě pak klima zhoršují a trvalejší slabost růstu HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí dlouhodobě sytí mimo jiné taky deflační hrozba eurozóny (spojená s redukcí ziskových marží a neschopností ECB stabilizovat velmi slabou inflaci což znamená logicky její pošramocený kredit), řecká a ukrajinská krize a s tím spojená depreciace rublu a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem. To vše udržuje mlhu nejistoty ek. výhledů pro tento rok, která redukuje ek. aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky růstu HDP trvá i pro rok 2016, byť příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) rizika budou vyvažovat.
Informace předstihových dat ek. aktivity jsou v posledních měsících sice stále dobré pro akcie a euro, nepříznivé pro dluhopisy, ovšem slabost Indexu ZEW sentimentu ek. očekávání znamená pro trhy opačný dopad.
14.30 SEČ - USA: CPI (10 2015, m/m,%) 14.30 SEČ - USA: CPI bez cen potravin a energií (10 2015, m/m,%)
Očekávání: 0,2 Očekávání: 0,2
Předchozí: -0,2 Předchozí: 0,2
14.30 SEČ - USA: CPI (10 2015, y/y,%) 14.30 SEČ - USA: CPI bez cen potravin a energií (10 2015, y/y,%)
Očekávání: 0,1 Očekávání: 1,9
Předchozí: 0,0 Předchozí: 1,9
Podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií, respektive benzínu (na které má centrální banka minimální vliv) a taky silný dolar. Produkční ceny klesají a spotřebitelské ceny stagnují dokonce i meziročně, relevantnější meziroční jádrová inflace (růst cen bez cen potravin a energií), ať už produkční či spotřebitelská, je ale taky pod cílem centrální banky 2,0 %, v případě spotřebitelských cen ale jen mírně.
Fed navíc dosud sníženou inflaci zatím považuje za neznámou a je pro něj zdroj nejistoty nežli jednoznačně nepříznivý jev. Taky předpokládá návrat inflace k 2,0 %. Momentální slabost inflace tak v rozhodování monetární politiky v současnosti nemá největší váhu. Na druhou stranu nízká inflace oslabuje dlouhodobou strategii centrální banky zvyšovat úr. sazby. Taky proto zvyšování může být pomalejší a menší. Trvalejší slabost inflace je dobrou zprávou pro dluhopisy a zlato, nepříznivou pro dolar a akcie.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy