Zápis FOMC potvrdil růst sazeb v USA v prosinci, britské maloobchodní prodeje zklamaly; analýza GBP/CHF, AUD/NZD, STŘÍBRA

19.11.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akcie ve středu posílily a investoři se začali přiklánět k možnosti zvýšení sazeb v prosinci poté, co zápis z říjnového jednání Fedu ukázal, že mezi jeho představiteli je solidní jádro těch, kteří se přiklánějí k růstu sazeb příští měsíc. Centrální bankéři na posledním měnovém jednání také rozebírali důkazy toho, že dlouhodobý potenciál americké ekonomiky se možná trvale snížil.

Ačkoliv normálně akcie v reakci na vidinu vyšších sazeb klesají, protože firmám rostou náklady na půjčky peněz, mnoho investorů se nyní zaměřuje na fakt, že zvýšení sazeb je znakem silné ekonomiky. Poté co Fed zveřejnil zápis z jednání, začaly tři hlavní indexy kupit zisky a nákupy akcií ještě zesílily koncem seance. Index Dow Jones včera stoupl o 1,42 procenta na hodnotu 17 737,16 bodu, index S&P 500 přidal 1,62 procenta na hodnotu 2 083,58 bodu a technologický Nasdaq posílil o 1,79 procenta na 5 075,20 bodu.

Investoři očekávají, že americká centrální banka příští měsíc zvýší své sazby, nejistotou nyní zůstává rozsah a rychlost dalšího utahování měnové politiky. Právě tyto parametry nebyly dosud naznačeny. Většina centrálních bankéřů se přiklání k prosincovému zvýšení úrokových sazeb právě z důvodu, aby pak nebyli nuceni přistoupit ke skokovému růstu sazeb. Další důvod lze hledat v obhajobě kredibility centrální banky. Trhy by si mohly špatně vyložit ekonomickou situaci USA, když Fed váhá s utažením měnových podmínek. Mohly by se domnívat, že největší ekonomika není tak silná, jak se na první pohled zdá, když Fed nekoná.

Poměrně rezistentní reakce dolaru na včerejší zápis FOMC lze vysvětlit tím, že trh již měsíc započítává prosincové zvýšení úrokových sazeb do cen aktiv a tento krok je tedy v ceně aktiv z velké části započten. Dokud nebude naznačen další průběh monetární politiky USA, výraznější pohyby na USD nelze očekávat. Situaci prokazuje i trh státních dluhopisů, kde momentálně rostou hlavně krátkodobé výnosy, přičemž dlouhodobé výnosové křivky zůstavují plošší. Na USD také probíhá profit-taking.

Zápis z říjnového zasedání Fedu obnovil poptávku po rizikových aktivech, což se kladně projevilo nejen na americkém akciovém trhu, ale i na vývoji měn protinožců. Australský i novozélandský dolar si ráno proti USD připsaly přes 1 procento zisku.

Naopak libra se dnes dopoledne dostala pod prodejní tlak kvůli slabším maloobchodním prodejům za měsíc říjen. V meziročním srovnání maloobchodní prodeje posílily jenom o 3,8 procenta, přičemž trh čekal růst až na úrovni 4,5 procenta. V meziměsíčním srovnání maloobchodní prodeje klesly o 0,6 procenta, což je o 0,1 procenta větší propad, než byly odhady. Maloobchod jakožto představitel domácí spotřeby je klíčovou složkou HDP Británie. Libra oslabovala hlavně na párech s jinými měnami než USD (EUR, AUD).

Měnový pár GBP/CHF testuje předchozí maxima na hodnotě 1,5545. Podle překoupeného oscilátoru RSI a rýsující se medvědí divergenci na RSI lze očekávat, že se GBP/CHF nejdříve nadechne, než se pustí do souboje s touto silnou rezistenční hodnotou.

Stříbro testuje zónu předchozích minim a sledujeme reakci na hodnotu podpory 13.93 USD. Komodita má za sebou 15 negativních dní v řadě a tvar včerejší svíčky by mohl naznačit blížící se korekci, kterou si takovýto výprodej zaslouží.

AUD/NZD opustil žlutý konsolidační obdélník a míří v rostoucím kanálu výše. Pozor však na medvědí divergenci, kterou lze vidět na všech časových time-framech H1, H4 i na denním grafu, která by mohla signalizovat, že AUD/NZD docházejí síly k růstu.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE