Týdenní komentář

11.12.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden byl pro světové akciové trhy jednoznačně negativní. Mezi investory doznívala pachuť z předešlého zasedání ECB, která navzdory slibům objem QE nenavýšila. Rovněž na trhy doléhaly další propady cen komodit v čele s ropou (téměř -10 % t/t) a s tím spojené problémy některých velkých těžařských a přepravních firem. K nervozitě mohlo pomoci i blížící se zasedání Fedu, který by měl poprvé po 9 letech zvýšit úrokové sazby. Americký index S&P 500 odepsal 3 % t/t, německý DAX dokonce 3,7 %. Index PX následoval negativní vývoj v Evropě a zakončil týden na 923 bodech (-2,9 %).

Na domácím trhu odstávky bloků jaderných elektráren nadále trápí akcionáře ČEZu. Společnost oznámila, že odkládá spuštění jaderných bloků v elektrárně Dukovany. První a druhý blok by měly být spuštěny až 1. února (dosavadní očekávání 21. prosince a 16. ledna). Třetí blok by se pak měl rozjet 30. prosince místo plánovaného 22. prosince. Kvůli odstávkám již v tomto roce ČEZ dvakrát snížil celoroční výhled EBITDA. Akcie ztratily dalších 6,3 % a zakončily na úrovni 425,9, což je nejníže za posledních více jak 10 let. ČEZ byl zároveň nejvíce padající akcií uplynulého týdne. Samozřejmě s výjimkou NWR, kde kvůli ceně akcie 0,1 Kč představuje každý pohyb 10% růst či pokles.

Naopak nejvíce v rámci pražské burzy rostly akcie Stock Spirits (+15,5 % na 46,9 Kč), které částečně korigovaly výplach z předchozího týdne. I přes tento výrazný růst jsou akcie o více jak 25 % níže, než byla cena před zveřejněním zhoršeného výhledu hospodaření před dvěma týdny.

Valná hromada O2 CR schválila zpětný odkup akcií ve výši až 10 % kapitálu či 8 mld. Kč, což by mělo být doprovázeno zvýšením zadlužení. Odkupní cena se bude pohybovat v rozmezí 10 - 297 Kč/akcii. Tento očekávaný krok přešly akcie bez výraznější reakce (+0,1 % t/t na 250,2 Kč). Akcie Kofoly pokračují v cestě dolů (-4,7 % t/t). Po mírném růstu první obchodní den po IPO následovalo 7 poklesů v řadě. V uplynulém týdnu společnost oznámila, že rozšíří spolupráci s PepsiCo o Chorvatsko. Ředitel společnosti Jannis Samaras v rozhovoru pro tisk dále řekl, že ani v budoucnu neplánuje prodávat prostřednictvím burzy část svého podílu (50,8 %).

Zklamání z ECB se u nás projevilo na finančních titulech. Erste Group bez významnějších zpráv v mezitýdenním srovnání odepsala 5,6 % na 725 Kč, nedařilo se ani Komerční bance, která prolomila hranici 5 000 Kč a zakončila týden na 4 845 Kč (-3,1 %). Vedení NWR/OKD žádá podle tisku po státu více než 3 mld. Kč, aby udrželo zaměstnanost do r. 2020. Dále NWR navrhuje snížení platů o 5 %. Podle ministra Mládka je situace vážná a požadavky se musí nejprve analyzovat. Další jednání jsou na programu na začátku příštího roku. Akcie zakončila týden na úrovni 0,1 Kč (-9,1 %).

Americká centrální banka Fed bude stát v centru zájmu investorů příští týden. Fed by měl ve středu zvýšit svoji hlavní úrokovou sazbu poprvé po devíti letech a z nuly by se sazby měly dostat poprvé od r. 2008, tj. po sedmi letech. Pro zvýšení sazeb z 0,0 – 0,25 na 0,25 – 0,50 % hovoří velmi zřetelná rétorika členů Fedu, kteří v poslední době nepřipouštěli, že by smíšená data z ekonomiky USA mohla tento krok ohrozit. Zásadní bude podle nás spíše doprovodný komentář včetně tiskové konference. Zde očekáváme, že se Fed zaváže k pouze pozvolnému dalšímu zvyšování sazeb, které bude záviset na stavu ekonomiky a finančního sektoru. Jakýkoli odvážnější komentář by podle nás trhy vnímaly negativně. V USA bude rovněž tématem řešení výdajů federální vlády poté, co se Kongres neshodl na rozpočtu pro příští rok. Toto téma však bude podle nás spíše upozaděno. Sledovat se budou také ceny komodit, které tento týden zažily opět prudké výprodeje, což může zatěžovat akciové trhy nadále. Celkově máme vzhledem k Fedu a novým minimům u komodit na příští týden mírně negativný výhled.

Týden bude skromnější na makroekonomická data. O víkendu budou v Číně zveřejněny maloobch. tržby (oček. +11,1 % po 11,0 % r/r) a průmyslová výroba (oček. +5,7 % po 5,6 % r/r). V USA bude zveřejněna spotřebitelská inflace (úterý), některé regionální indexy průmyslu (New York v úterý) a započaté stavby nových domů (středa). Nejpodstatnější by měla být průmyslová výroba ve středu (oček. -0,2 % m/m po -0,2 %). Pozornost bude patřit v úterý a ve středu hlavně zasedání Fedu. Jeho výsledek bude znám ve středu ve 20:00 SEČ. Ve zbytku týdne budou již jen pravidelné počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve čtvrtek (oček. 270 tis. po 282 tis.). V Německu se bude sledovat ve středu index nálady finančního trhu ZEW (oček. 54,2 po 54,4 b.) a ve čtvrtek index podnikatelské nálady IFO (oček. 109 b., beze změny).

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE