Aktuálně: Euro k dolaru k nedělnímu závěru obchodování roste 0,5 % na 1,103 po komentářích prezidenta ECB Draghiho, které ale nepřináší významnější změny signálů ek. aktivity/monetární politiky vůči posledním vystoupením prezidenta ECB z počátku prosince. Na trhu je pořád znát rozhodnutí ECB monetární politiky z minulého týdne, které nepřineslo takové posílení monetární expanze, jak čekal trh, proto došlo k prudkému posílení eura k dolaru během několika hodin o několik procent výše! Určitý obrat v uvažování ECB pak potvrdilo i smíšené vystoupení Draghiho v USA 4. prosince, když bankéř naznačil posílení ek. růstu. Dnešní vystoupení
Trh obecně přechází v rozsáhlejší konsolidaci loňského slábnutí eura: vedle technických a fundamentálních aspektů je měnový trh stále taky ve vleku silné fluktuace světových akciových indexů a jejich možná trvalejší korekce kvůli zpomalení růstu HDP Číny, prudkému oslabení tamního akciového trhu a obavám z dopadu na světovou ekonomiku v podobě zpomalení jejího růstu. Tyto aspekty totiž jednak přímo oslabují spotřebitelský i firemní sentiment, zvyšují nejistotu ek. subjektů investovat a spotřebovávat a mohou tak signalizovat v příštích čtvrtletích významnější oslabení růstu americké a evropské ekonomiky a tím i odkládat zvyšování hlavní úr. sazby Fedu, jeden z pilířů dlouhodobého posilování dolaru, resp. navyšovat monetární expanzi eurozóny a tlačit eurové úr. sazby níže.
Navíc zpomalení růstu čínského hospodářství může totiž alespoň soudě dle vývoje čínské burzy být výraznější. Na druhou stranu byť se přenos slabosti ze zahraničí dosud možná překvapivě spíše týkal hlavně americké ekonomiky (stagnace exportu, průmyslu a investic), americká ekonomika je tažena hlavně domácí poptávkou a dopad ze zahraničí na ni a monetární politiku Fedu může být pouze omezený. Omezený je dosud dopad i na evropskou ekonomiku.
Technický pohled a výhled: Události ECB umožňují trhu důkladně zkoušet platnost rezistencí 1,08 –1,094, které ale dosud odolávají. Nad nimi pak vystupují 1,111 – 1,113, 1,12 a 1,143 - 1,154. Případné potvrzené překonání by trh vedlo k překážkám 1,171, případně k hlavním rezistencím 1,209 – 1,214. Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,209 – 1,214 není preferován. Naopak podpory začínají komplexem silných podpůrných bariér 1,046 – 1,051. Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 1,016 a 0,914.
Fundamentální pohled a výhled: Obnovení očekávání zvyšování hlavní úrokové sazby USA v posledních týdnech, které bylo jedním z hlavních zdrojů loňského posilování dolaru již od prosince podobně a snaha ECB pokračovat v rozsáhlé monetární expanzi (přes nedávný signál ECB již monetární růst nenavyšovat) vytváří tlak na oslabování eura a sílení dolaru. Taky dlouhodobě přetrvává diferenciál očekávání růstu HDP a úrokových sazeb USA a eurozóny. Ekonomická aktivita USA roste solidně a Fed dlouhodobě plánuje zvyšovat hlavní úrokovou sazbu. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních kvartálech vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, resp. s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka. Rizika případného prohloubení slabosti světové ekonomiky a oslabení optimistickému výhledu USA a zvyšování úr. sazeb ale mohou ublížit hlavně dolaru.
Celkový pohled a výhled: Krátkodobý i dlouhodobý fundamentální výhled je příznivý pro dolar, nepříznivý pro euro. Nebezpečí slabosti světové ekonomiky ale může fundamentální výhled pozměnit. Taky krátkodobě ale euro drží nebezpečný růstový trend a navíc obecně dlouhodobé, mnoholeté technické podpory eura již nejsou daleko.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy