11.00 SEČ – Německo: Index ZEW sentimentu ek. očekávání (12 2015)
Očekávání: 15,0
Předchozí: 10,4
Trh čeká posílení indexu možná díky dalšímu poklesu ceny ropy a potvrzení ukončení série sedmi měsíčních poklesu z listopadu, stále však pod svým dlouhodobým průměrem 24,8. Čeká se tedy jen malé zlepšení v budoucnu.
Institut ZEW k listopadovým datům uvedl: “Výhled pro německou ekonomiku se ke konci roku znovu zlepšuje. Zdá se, že ekonomický pesimismus po teroristických útocích v Paříži nevzrostl. Současně vysoká úroveň spotřeby v Německu, oslabení eura a pokračující ekonomické oživení USA pravděpodobně podpoří robustní vývoj německého hospodářství.”
Další ukazatele zprávy nevykázaly v listopadu významnější změny. Index ZEW sentimentu ek. očekávání eurozóny přes drobné oslabení vykazuje stále optimismus pro příští rok. Hodnocení současné ekonomické situace Německa resp. eurozóny přes mírný vzestup, resp. pokles zůstávají solidní, resp. slabé.
Oslabení indexů ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa bylo vedeno hlavně psychologií kvůli letním signálům oslabení růstu čínské a světové ekonomiky, jiné předstihové indikátory faktické ekonomické aktivity větší oslabení nevykazují. Dlouhodobě pak klima zhoršují a trvalejší slabost růstu HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí dlouhodobě sytí mimo jiné taky deflační hrozba eurozóny (spojená s redukcí ziskových marží a neschopností ECB stabilizovat velmi slabou inflaci což znamená logicky její pošramocený kredit), řecká a ukrajinská krize a s tím spojená depreciace rublu a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem. To vše udržuje mlhu nejistoty ekonomických výhledů pro tento rok, která redukuje ekonomickou aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky růstu HDP trvá i pro rok 2016, byť příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) rizika budou vyvažovat.
Informace předstihových dat ek. aktivity jsou v posledních měsících sice stále dobré pro akcie a euro, nepříznivé pro dluhopisy, ovšem slabost Indexu ZEW sentimentu ek. očekávání znamená pro trhy opačný dopad.
14.30 SEČ - USA: CPI (11 2015, m/m,%) 14.30 SEČ - USA: CPI bez cen potravin a energií (11 2015, m/m,%)
Očekávání: 0,0 Očekávání: 0,2
Předchozí: 0,2 Předchozí: 0,2
14.30 SEČ - USA: CPI (11 2015, y/y,%) 14.30 SEČ - USA: CPI bez cen potravin a energií (11 2015, y/y,%)
Očekávání: 0,2 Očekávání: 2,0
Předchozí: 0,2 Předchozí: 1,9
Produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií, respektive benzínu (na které má centrální banka minimální vliv) a taky silný dolar. Produkční ceny klesají a spotřebitelské ceny stagnují dokonce i meziročně, relevantnější meziroční jádrová inflace (růst cen bez cen potravin a energií) je na produkční úrovni mírně nad nulou, na spotřebitelské úrovni je taky pod cílem centrální banky 2,0%, ale jen mírně. Fed navíc dosud sníženou inflaci zatím považuje za neznámou a je pro něj zdroj nejistoty nežli jednoznačně nepříznivý jev. Taky předpokládá návrat inflace k 2,0 %. Momentální slabost inflace tak v rozhodování monetární politiky v současnosti nemá největší váhu. Na druhou stranu nízká inflace oslabuje dlouhodobou strategii centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Taky proto zvyšování může být pomalejší a menší.
14.30 SEČ - USA: Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (12 2015)
Očekávání: -5,0
Předchozí: -10,7
Trh čeká určité zlepšení indexu a tím i, z pohledu průmyslových firem regionu, alespoň zmírnění silnějšího poklesu ek. aktivity z listopadu na menší úroveň. Dle nich prakticky celý rok 2015 celková ek. aktivita víceméně stagnovala, od srpna se ale silně potopila nejvíc od světové finanční krize, přesněji od dubna 2009 a klesala čtyři měsíce v řadě. Podobně největší pokles za poslední roky registrují po létě průmyslové firmy regionu i v případě nových objednávek. Zaměstnanosti průmyslu regionu od září po dvou letech přestala růst, naopak začalo převažovat menší propouštění.
čekávání ekonomického vývoje pro příští rok průmyslových firem regionu předpokládají solidní růst celkové ekonomické aktivity, nových zakázek a zaměstnanosti průmyslu regionu, i když optimismus v podobě očekávání posílení růstu ek. aktivity a nových zakázek opět měziměsíčně klesl (v případě zaměstnanosti vzrostl) a je též citelně nižší než loni. V rámci odvětví regionu, výhled růstu zaměstnanosti a investičních a technologických výdajů vykazuje očekávání jen neduživého růstu, loni se čekal silný růst indikátorů. Regionální data ekonomické aktivity konzistentně, ve druhém pololetí ještě více než dříve potvrzují přenos tlaku slábnoucí světové ekonomiky a silného dolaru na export a průmysl a tím i na celkovou ekonomickou aktivitu.
Dopad na trhy: Trvalejší slabost inflace je dobrou zprávou pro dluhopisy a zlato, nepříznivou pro dolar a akcie. Slabost regionálních dat ekonomické aktivity je dobrá pro dluhopisy a zlato, nepříznivé pro dolar a akcie.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy