Zasedání Fedu, na nějž jsme čekali celý rok, analýza EUR/USD, indexu amerického dolaru

16.12.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americký akciový trh včera před dlouho očekávaným zasedáním americké centrální banky (Fed) posílil, na což navázala i Asie. Evropa už tak optimistická není a indexy se drží dopoledne jenom kousek nad nulou.

Trhy všeobecně očekávají, že Fed dnes v závěru svého dvoudenního zasedání oznámí první zvýšení úrokových sazeb po téměř deseti letech a naznačí začátek postupného ukončování prorůstové měnové politiky, která léta zásobovala globální trhy s rizikovými aktivy přílivem likvidity. Kromě samotného kroku zvýšení úrokových sazeb, který je trhy očekávaný, bude klíčová i nová prognóza, která naznačí, kde vidí členové úrokové sazby v následujících třech letech. Nicméně tato očekávání a projev šéfky Fedu na tiskové konferenci mohou tlumit nadšení trhu ze samotného zvýšení sazeb. Pokud tedy Fed zvýší repo a reverzní úrokovou sazbu o 0,25 procenta, budou jenom naplněna očekávání trhu, která jsou již nyní promítnuta do cen aktiv. Výsledná reakce trhu pak bude záviset na slovech Janet Yellen a úrokové prognóze. Tady je potřeba rovněž kalkulovat s očekáváními trhu. Ta jsou nastavena tak, že investoři předpokládají holubičí tón projevu Janet Yellen. Když víme, co trh čeká, nastane silnější reakce, když realita nenaplní očekávání.

Jednou z variant je, že Fed by nezvýšil sazby. Dolar by prudce oslabil a akciové indexy by vyletěly nahoru. Druhou variantou je jestřábí rétorika Janet Yellen. V poslední řadě můžeme sledovat, zdali se Janet Yellen vyjádří k programu QE ve smyslu snižování objemu bilance centrální banky. V této oblasti nejsou očekávání příliš nastavena. Tržní konsenzus spíše počítá s tím, že Janet Yellen se k této otázce příliš nevyjádří.

Australský dolar (AUD) po slovech guvernéra centrální banky (RBA) Stevense oslabil o 0,7 procenta proti dolaru, když bankéř řekl, že očekával, že AUD v reakci na aktuální propad ceny komodit oslabí mnohem více. Aukce mléka na Novém Zélandu včera dopadla pro výrobce mléka kladně, když cena komodity vzrostla druhý měsíc v řadě, avšak o 1,7 méně, než čekal trh. Dnes Nový Zéland zveřejní data HDP za 3. čtvrtletí.

Data z britského trhu práce ukázala, že výdělky rostly v třetím čtvrtletí nejpomaleji od začátku letošního roku, i když roste počet nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti se v říjnu snížila z 5,3 na 5,2 procenta. Průměrné výdělky meziročně posílily v měsících srpen – září 2 procentním tempem, 0,3 procenta pod odhadem trhu.

Složený index nákupních manažerů (PMI), založený na průzkumu mezi tisícovkami firem a považovaný za dobrý indikátor ekonomického růstu, se podle předběžných údajů společnosti Markit tento měsíc v eurozóně snížil na 54,0 bodu z listopadových 54,2 bodu. Analytici oslovení Reuters očekávali, že ukazatel setrvá na listopadové hodnotě. Index se nicméně již od července 2013 drží nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu v odvětví.

Index nákupních manažerů (PMI) od společnosti Markit, který sleduje aktivitu v průmyslu a ve službách a zahrnuje více jak dvě třetiny německé ekonomiky, podle předběžných údajů tento měsíc klesl na 54,9 bodu z 55,2 bodu za listopad. Bezpečně však setrval nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst od poklesu a nad níž se drží již 32 měsíců v řadě. I přes mírný pokles je prosincový výsledek stále druhý nejvyšší za devět měsíců a naznačuje výborný závěr roku pro německou ekonomiku. Průzkum ukázal, že tamní firmy se mohou spoléhat v úvodu příštího roku na robustní domácí poptávku.

Na měnovém páru EUR/USD vidíme náznak medvědí divergence s oscilátorem MACD, která by mohla oslabit měnový pár. Důležitý support je na hodnotě 1,0809. Silnou rezistenci představuje úroveň 1,10. Na 4hodinovém grafu vidíme, že EUR/USD se ráno propad pod trendovou linii, což potvrzuje očekávání poklesu.
 


 

Na indexu amerického dolaru vidíme, že cena opustila klesající klín, odrazila se od Fibonacciho hodnoty 50 a míří nahoru, což potvrzuje naše očekávání na EUR/USD ve prospěch posílení USD.
 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE