Ohlédnutí za prvním týdnem roku 2016

08.01.2016 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Burzy na celém světě byly v tomto týdnu negativně ovlivňovány nešťastně nastavenou regulací hlavních čínských burz. Nejistota ve vývoji čínské ekonomiky, která se silně projevila v srpnu loňského roku, zatím totiž nezmizela. Zmiňované regulace tak byly během včerejška zrušeny a to přispělo k uklidnění situace. Navíc začaly čínské státní investiční fondy intenzivněji nakupovat cenné papíry a zastavilo se také oslabování čínské měny renminbi (jüan). V tuto chvíli vnímáme předchozí výprodeje jako panické a tedy dle našeho názoru neodpovídající reálnému stavu věcí.

Poklesy na čínském trhu se projevily (podobně jako v srpnu loňského roku) také na evropských trzích. Například německý DAX poklesl z hodnot přes 10.700 bodů až pod hranici 10.000 bodů (celkem přes 8 %). Klesaly akcie zejména společností, které mají velké vazby na čínský trh (například německé automobilky). Tyto poklesy s sebou stáhly i mnohé firmy, které generují většinu svých tržeb mimo Asii, a takové (například německý Siemens či Merck) jsou dle našeho názoru vhodné k nákupu. Dnes německý DAX rostl a atakoval i hranici 10.100 bodů.

Americký trh byl taktéž poznamenán poklesy, avšak menšími, než v Evropě (celkem přes 5 %). Potvrzuje se tedy, že americká ekonomika, která je svým způsobem i velmi soběstačná, je relativně stabilním bodem v nyní bouřlivých vodách akciových trhů. Více ztrácely americké technologické trhy (NASDAQ poklesl přes 7 %). I tady platí, že aktuální poklesy jsou dobrou příležitostí k nákupu některých vhodně zvolených titulů (aktuálně například Visa, či Honeywell). Dnes byla vyhlášena bedlivě sledovaná makrodata v USA, konkrétně změna počtu pracovních míst za prosinec a míra nezaměstnanosti za stejný měsíc, na která trhy reagují pozitivně.

Pokles cen ropy až na takřka dvanáctileté minimum působí samozřejmě potíže hlavně těžařům. Tyto poklesy souvisí zejména s dalšími rozepřemi mezi členy ropného kartelu OPEC a také s obavami z nižší poptávky zejména v Číně. Pozitivní efekt nižších nákladů se začíná projevovat až postupně a při dalších výsledkových sezónách budou hrát čím dál tím větší roli. Zejména pro Evropu, která mnoho ropy dováží, jde tedy o střednědobě pozitivní efekt. Aktuálně je barel obchodován pod 34 dolarů a rozdíl mezi ropou Brent a ropou WTI je pouze 0,5 USD.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE