Naše predikce se vyplnila a hlavním faktorem pro vývoj na finančních trzích byla cena ropy. Ta zažila velice volatilní týden, kdy se nejprve dostala pod silný tlak, a viděli jsme ceny blížící se 26 USD/bbl (WTI). Nicméně ke konci týdne došlo k otočce i při neutrálních datech o zásobách a cena se vyšplhala zpět nad 31 USD/bbl. Čtvrteční zasedání ECB, které vyznělo dle očekávání holubičím tónem, moc uklidnění na trh nepřineslo. Asi nejdůležitější informací bylo, že Draghi zmínil, že připouští možnost dalšího uvolnění na březnovém zasedání. Dolar sice krátkodobě posílil o jeden cent na 1,08 USD/EUR, ale do konce dne toto posílení odevzdal. Domácí index PX zakončil týden na 887 bodech, což znamenalo růst o 0,6 % t/t.
Z domácích informací jsme sledovali relativně obecný návrh vlády na snížení spotřeby tabákových výrobků o 8 % do roku 2018 a o 10 % do roku 2020. Zmíněný plán potvrzuje dlouhodobou vizi společenské averze vůči kouření. Již tradičně dochází ke zvyšování daní na tabákové výrobky a stejně je tomu i aktuálně v ČR (zvyšování daní letos i v letech 2017/18). Nicméně jsou používány i jiné prostředky jako zákaz reklamy, omezování možnosti kouření na veřejných místech či v restauracích a jiné. Philip Morris ČR zakončil týden na 11920 Kč (+0,6 % t/t).
Unipetrol se dohodl s OMV a koupí od ní 68 čerpacích stanic. Unipetrol si tímto krokem navýší stávající 15,3% podíl na trhu. Přiblíží se tak ke svému cíli, což je dosažení 20% podílu. Cena transakce nebyla zveřejněna. Unipetrol dále prodá silničního přepravce paliv Petrotrans, který měl roční tržby cca 300 mil. Kč (celý Unipetrol cca 110 mld. Kč). Dohoda ještě není uzavřena, ale kupující by měla být polská logistická skupina Trans Polonia. I mateřská společnost PKN Orlen prodala Orlen Transport společnosti Trans Polonia. Cena transakce nebyla zveřejněna, podle tisku by se měla pohybovat ve stovkách miliónů Kč. O transakci se vyjednává od května 2015. Unipetrol si nadále ponechává Unipetrol Doprava, která se zabývá hlavně přepravou paliv po železnici. Titul zakončil páteční seanci na 158 Kč (-1,2 % t/t).
Erste Group oznámila, že obnoví kuponové platby u hybridních dluhopisů a dalších nástrojů, které jsou součástí Tier 2 kapitálu banky. V minulém roce Erste pozastavila výplatu kupónů kvůli ztrátě v roce 2014. Vzhledem k očekávanému solidnímu zisku za poslední rok a plánované výplatě dividendy je obnovení kupónů u ostatních nástrojů logické. Akcie zakončila týden na 713 Kč (+6,3 % t/t).
Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne bylo NWR (-25,0 %; 0,06 Kč). NWR ani po dalších jednáních se státem nenašlo shodu nad svou restrukturalizací. Je zřejmé, že současné tržní podmínky (klesající cena uhlí) nejsou pro společnost příznivé a bez další restrukturalizace nepřežije. Toho jsou si investoři vědomi a zbytek trhu jen dále sleduje, jak se tržní cena akcie limitně blíží nule. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (+6,3 %; 713 Kč). Erste Group pozitivně reagovala především na páteční tržní sentiment, který více jak vymazal propady z předminulého týdne. Navíc banka uvedla, že obnoví platby na svých hybridních cenných papírech čímž podpořila důvěru ve své hospodaření.
Cena ropy a zasedání Fedu (středa) budou hlavními tržními faktory pro příští týden. Samozřejmě neopomeneme ani probíhající výsledkovou sezónu, ale ta poněkud uniká pozornosti především kvůli ropě. Po velmi volatilním týdnu se ani pro příští týden nedá očekávat změna. Investoři budou úzce sledovat cenu černého zlata a dle toho upravovat svoje portfolia. Fed zřejmě přinese opětovně holubičí komentář vzhledem k nízké inflaci (vliv ropy) a slabších makroekonomických datech. Nicméně ani tento komentář nebude mít zřejmě jasně kladné vyznění, protože bude pravděpodobně indikovat slabší fundament pro ropu.
Z domácího trhu se zaměříme na začátek výsledkové sezóny. O2 CR by mělo v úterý zveřejnit čistý zisk za 4Q15 ve výši 1,3 mld. Kč (+29,2 % r/r), což by mělo odpovídat vlastnímu odhadu společnosti. Nicméně investoři se zaměří na očekávaný návrh dividendy. Trh očekává průměrně 16 Kč na akcii (6,4% hrubý div. výnos). Naše očekávání je poněkud optimističtější 17 K/akcii. Je zde i možnost, že společnost zveřejní odhad na rok 2016, kde čekáme 1,5% růst EBITDA r/r.
V úterý ještě zveřejní VIG předběžný odhad hrubého pojistného, což by pro trhy neměla být výrazně kurzotvorná informace. Stěžejní bude, zda společnost neoznámí nějaké negativní faktory, jako tomu bylo u posledních výsledků.
Ve čtvrtek pak zveřejní svá čísla Unipetrol. Očekáváme provozní zisk EBITDA 926 mil. Kč (-16,2 % r/r) především kvůli havárii ethylenové jednotky (13.8.). Neočekáváme žádné finální informace ohledně plateb z pojištění. Nicméně očekáváme, že by management mohl navrhnout dividendu až ve výši 20 Kč/akcii (spekulativní hrubý div. výnos 12,6 %). Pokud se naplní spekulace na dividendu, pak bychom čekali pozitivní reakci trhu.
Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na úterní spotřebitelskou důvěru (oček. beze změny 96,5 bodu), středeční zasedání Fedu, čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -0,5 po 0,0 % m/m) a páteční první odhad HDP za 4Q15 (oček. +0,7 po +2,0 % q/q). V Německu budeme sledovat pondělní indexy IFO, kde se očekává jen mírné zhoršení.