Aktuálně: Březnový kontrakt S&P 500 stagnuje d/d vůči středečnímu závěru obchodování na 1877. Včera ale hlavní akciové indexy uzavíraly opět značně níže (Dow Jones 1,4 %, S&P 500 1,1 % a Nasdaq 2,2 %), když v rámci indexu S&P 500 oslabovaly ceny akcií 8 sektorů z 10 indexu. Trh ještě vstřebával zklamání z nečekaného oslabení výhledu tržeb firmy Apple a poklesu cen akcií firmy (-6,6 %), nově pak na něj zatlačily i slabší data firem Boeing (akcie -8,9 %), EMC a Qualcomm (-3,0 %). Akcie slábly k závěru obchodování i po rozhodnutí Fedu monetární politiky, který sice hlavní úrokovou sazbu dle očekávání potvrdil na stávající úrovni, ale v komentáři naznačil nerovnováhu rizik ek. vývoje a trhu práce, což zvyšuje nejistotu a tím i poněkud snižuje očekávání zvyšování hlavní úr. sazby tento rok. Na druhou stranu index držel pokračující růst ceny ropy a také nečekaně silné firemní zisky a tržby firem Biogen (+9,4 %) či Facebook. Slabost burzy v posledních týdnů vychází hlavně z obav ze slabosti čínské a světové ekonomiky, ale taky cen energií.
Makroekonomické a firemní zprávy dnes: Dnes mají své výsledky zveřejnit Abbott Laboratories, Bristol Myers Squibb, Amgen, Eli Lilly and Company, Amazon, Ford Motor, Microsoft, Altria Group, NorthRop Grumman, Caterpillar, Broadcom, Applied Micro Circuits
Fundamentální pohled: Vývoj a výhled jsou smíšené. Domácí ekonomika včetně trhu práce solidně roste. Na druhou stranu ale celkově ekonomika nepracuje na plný výkon a některé sektory vykazují trvalejší slabost. Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu ve spojení se silným dolarem vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu. Trvalejší slabost tak vykazují americký export a průmysl. To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a oslabuje dosud solidní růst americké ekonomiky. Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.
Technický pohled a výhled: Dlouhodobě je výhled smíšený. Spíše se potvrzuje dlouhodobější konsolidaci s předpokladem udržení superklíčové podpůrné oblasti 1800 - 1831. V případě méně pravděpodobného scénáře už je propast s dílčími podporami 1729 a 1638. Rovněž tak ale, minimálně pro tento rok, je méně pravděpodobné obnovení dlouhodobého růstového trend. První významnější rezistence začínají na 1901 a 1945.
Výhled: Důležitý pro vývoj S&P 500 indexu bude očekávaný vývoj ekonomiky. Za nejistoty pokračování slábnutí čínské a světové ekonomiky ve spojení se silným dolarem a přenosu na domácí ekonomiku, která bude mizet stěží a může trvat déle do příštího roku a zhoršeného fundamentálního výhledu bude náročné vrátit se zpět do multiletého růstového trendu. Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu. Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí růstu čínské ekonomiky, resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat. Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové, resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009. Rozhodnou až příští ekonomická data a do té doby bude trvat nejistota, která je spíše nepříznivá pro akcie.
Dlouhodobý fundamentální pohled, Fed: V dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství a trh práce dosud vykazuje stabilní solidní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace).
Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání pokračování zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvyšování hlavní úr. sazby cca o 1,0 % ročně až do roku 2018. Centrální banka tak s navyšováním hlavní úr. sazby nebude čekat na určení předpokládaného dopadu slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku v příštích měsících a na moment konzistentního posílení růstu ekonomiky. Vyhodnocení předpokládaného dopadu fluktuací trhu práce a na druhé straně zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky a silného dolaru na americkou ekonomiku Fedem v příštích měsících ale může ještě značně zamíchat časováním zvyšování úrokových sazeb příští rok.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ekonomickou aktivitu. Tento důvod patrně není hlavním faktorem momentální nepřesvědčivé výkonnosti akciových trhů.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy