V posledním lednovém týdnu se zájem investorů soustředil především na zasedání Fedu a na vývoj ceny ropy. Fed dosavadní nastavení měnové politiky nezměnil, což se předpokládalo. Nicméně komentář vyzněl výrazně holubičím tónem s tím, že FED bude bedlivě sledovat externí vlivy na ekonomiku. Mezi tyto externí vlivy pak řadí především ekonomický vývoj v rozvíjejících se zemích (Čína) a vývoj cen ropy. Právě ceny ropy prožily i v uplynulém týdnu velmi volatilní vývoj. Spekulace o dohodě mezi nejvýznamnějšími exportéry ropy o snížení produkce napomohla k relativně razantnímu růstu ropy zpět nad 33 USD/bbl (spotová cena jak brentu, tak WTI). Hlavní akciové indexy zakončily týden bez výraznějších změn t/t. Domácí index PX zakončil týden na 921 bodech, což znamenalo růst o 3,9 % t/t.
Na pražské burze jsme sledovali především začátek výsledkové sezóny za 4Q15. V úterý zveřejnilo svá čísla O2 CR. Samotná čísla lehce překonala odhad trhu na čistém zisku 1,35 vs. oček. 1,29 mld. Kč. Navržená dividenda ve výši 16 Kč/akcii a odpovídá projekcím. Výhled na rok 2016 prozatím představen nebyl. Ve čtvrtek pak byl fakticky zahájen odkup vlastních akcií. Titul zakončil týden na 255,8 Kč (+1,9 % t/t).
Rovněž v úterý zveřejnila hrubé předepsané pojistné na nekonsolidované bázi za minulý rok pojišťovna VIG (9,2 mld. EUR). Zde se žádné překvapení nekonalo. Titul zakončil týden na 609,1 Kč (-1 % t/t).
Stock Spirits v úterý uvedl, že prodeje ve 4Q byly v souladu s očekáváním a provozní zisk na úrovni EBITDA by měl být v horní polovině dříve uvedeného (sníženého) rozpětí 50 – 54 mil. EUR. Společnost v současné době provádí kompletní revizi svých aktivit v Polsku i celkové strategie. Po sérii negativních překvapení přijaly investoři splnění výhledu pozitivně a titul přidal 8,1 % t/t.
Unipetrol ve čtvrtek zveřejnil svá čísla za 4Q15. Ta byla sama o sobě zklamáním s EBITDA na úrovni 708 (-35,9 % r/r) vs. oček. trhu 781 mil. Kč. Meziroční pokles je způsoben především nehodou v ethylenové jednotce v létě 2015. Zklamáním pro nás byla také absence informací o možné výplatě dividendy. Akcie Unipetrolu zakončily týden beze změny na úrovni 158 Kč.
Fortuna ve čtvrtek překvapivě představila některá předběžná čísla za rok 2015. Oproti původnímu výhledu došlo k výraznému zvýšení jak u objemu přijatých sázek (845 mil. EUR oproti předchozímu výhledu 790 mil. EUR), tak u provozního zisku EBITDA, která by měla poklesnout o 3-6 % r/r (předchozí výhled pokles o 25-30 %). Důvodem jsou silné marše a vysoký objem přijatých sázek ve 4Q. Reakce investorů byla pozitivní a akcie poskočila o 7,9 % t/t.
Společnost Lapasan v rámci nabídky odkupu získala 2,2 mil. kusů akcií (18,7 % všech akcií) a celkem tak v současné době drží 98,07% podíl ve společnosti. Lapasan dále oznámil, že chystá dodatečnou nabídku odkupu pro zbývající minoritní akcionáře za stejnou cenu, jaká byla v předchozí nabídce (208 Kč).
Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla bez jakýchkoliv korporátních zpráv Kofola (-3,2 %; 468 Kč). Titul podle očekávání trpí nízkou likviditou a nízkým zájmem investorů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne, pomineme-li NWR (+16,7 %), kde vzhledem k nízké ceně každý pohyb představuje veliký procentuální výkyv, byl ČEZ (+8,2 % na 414 Kč). Hlavními faktory růstu byla stabilizace ceny elektřiny a absence velkého prodejce, který na trhu úřadoval v předchozích týdnech.
Cena ropy a makroekonomické ukazatele budou hlavními sledovanými faktory pro příští týden. Nadále se dá očekávat zvýšená volatilita. Především při absenci výraznější události, jakou bylo zasedání centrálních bank v minulém týdnu, se dá předpokládat větší zaměření trhu právě na cenu ropy.
Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v Číně zaměříme již na pondělní oficiální (oček. 49,6 po 49,7 bodech) i Caixin (oček. 48,1 po 48,2 bodech) data z PMI průmyslu. V USA se pak zaměříme na pondělní ISM průmyslu (oček. 48,5 po 48,2 bodech), středeční ISM služeb (oček. 55,2 po 55,3 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (oček. -2,1 po -0,2 % m/m) a páteční měsíční data o zaměstnanosti (oček. +198 tis. vs. oček. +292 tis. nových prac. míst). V Německu se zaměříme na páteční podnikové objednávky (oček. -0,5 po +1,5 m/m).