BoJ snížila úrokové sazby, americká ekonomika roste podle tržních očekávání

29.01.2016 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Japonská centrální banka dnes ráno na svém zasedání nečekaně snížila depozitní úrokovou sazbu pod nulu, čímž překvapila investory. Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda ještě minulý týden v parlamentu prohlašoval, že centrální banka prozatím neuvažuje o zavedení záporných úrokových sazeb a že další uvolnění by pravděpodobně mělo formu rozšíření jejího masivního programu nákupů.

Jde tak o další opatření cílené na oživení ekonomiky v čase, kdy volatilní trhy a zpomalující se globální růst ohrožují  boj proti deflaci, která už od devadesátých let odrazuje tamní spotřebitele od velkých či častých nákupů a považuje se za důvod ekonomické stagnace. Banka dodala, že další snížení sazeb není vyloučené.

Bankovní rada jen v těsném poměru hlasů 5 ku 4 rozhodla, že bude účtovat úrok 0,1 procenta z vybraných vkladů na běžném účtu, které si u ní drží finanční instituce. BoJ si stejně jako například ECB od tohoto kroku slibuje, že banky budou své peníze raději půjčovat, a podpoří tak aktivitu v reálné ekonomice, než by platily poplatek za ukládání přebytečné hotovosti u centrální banky.

Akcie na asijských burzách v reakci na snížení úrokových sazeb vyskočily, japonský akciový index Nikkei si dnes připsal 2,8 procenta, čínský akciový index Shanghai Shenzhen posílil přes 3 procenta, nicméně uzavřel pod kulatým číslem 3 000 bodů. Evropa posiluje od 0,5 do 1 procenta a kladné otevření páteční seance indikuje i americký akciový trh. Rozhodnutí BoJ je pozitivním signálem pro akcie a jiná riziková aktiva, což bylo vidět i na růstu komoditních měn. Japonský jen výrazně oslabil vůči všem měnám.

Spotřebitelské ceny (index CPI) v eurozóně v lednu meziročně vzrostly o 0,4 procenta v souladu s očekáváním ekonomů po zvýšení o 0,2 procenta za prosinec. Zrychlila i jádrová inflace (vylučující volatilní ceny energie a nezpracovaných potravin), kterou pozorně sleduje Evropská centrální banka při tvorbě měnové politiky, a to na 1 procento, tažena dražšími službami i průmyslovým zbožím. Ekonomové čekali setrvání ukazatele v prosincových hodnotách 0,9 procenta.

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém kvartále  zpomalil, když podniky vystupňovaly snahu o snižování nadbytečných zásob, a silný dolar a vlažná globální poptávka brzdily vývoz ze země. Hrubý domácí produkt (HDP) v období od října do prosince stoupl na roční bázi o 0,7 procenta po růstu o 2,0 procenta ve třetím čtvrtletí v souladu s očekáváními analytiků. Za celý loňský rok americká ekonomika expandovala o 2,4 procenta po podobném tempu růstu v roce 2014. Propad cen ropy ve čtvrtém kvartále nadále podkopával investice energetických firem a nezvykle teplý podzim se zase promítl do nižších výdajů spotřebitelů za energie a za oblečení.

Některé překážky růstu - jako zásoby podniků nebo mírné počasí - jsou však jen dočasného rázu a očekává se, že v prvním čtvrtletí se ekonomika opět vzchopí. Po vyloučení zásob a zahraničního obchodu americký HDP v posledním loňském kvartále vzrostl o 1,6 procenta.

 

 

 

 

 

 

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE