Fed plány nemění, britská ekonomika v závěru roku 2015 zpomalila, analýza EUR/USD

28.01.2016 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Britská ekonomika uzavřela loňský rok ve slabším duchu, když meziroční tempo růstu HDP zvolnilo na nejnižší úroveň téměř za tři roky s tím, jak globální ekonomické zpomalení zbrzdilo původně rychlou expanzi. Hrubý domácí produkt (HDP) Velké Británie za období od října do prosince mezikvartálně stoupl o 0,5 procenta, v souladu s odhady ekonomů, proti 0,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Na meziročním základě výkon britské ekonomiky přidal 1,9 procenta po růstu o 2,1 procenta ve třetím kvartále. Jde o nejnižší tempo růstu od prvního čtvrtletí 2013.

I tato čísla by nicméně mohla zmírnit obavy, že Británie čelí prudkému ekonomickému zpomalení, neboť domácí poptávka zjevně zůstává odolná. Naznačují však, že robustní růst posledních dvou let se nevrátí, dokud nenabere sílu světová ekonomika. Guvernér centrální banky Mark Carney minulý týden řekl, že než centrální banka zvýší sazby, chce vidět nadprůměrný růst hospodářství a zotavení mezd. Ekonomové nyní neočekávají, že by banka pohnula se sazbami dříve než ke konci roku.

V souhrnu za celý loňský rok britská ekonomika stoupla o 2,2 procenta po expanzi o 2,9 procenta v roce 2014, kdy rostla nejrychleji z průmyslově vyspělých zemí. Globální hospodářský růst zpomaluje od poloviny roku 2015, když dříve prudká expanze Číny ztrácí na tempu a propad cen ropy a komodit tlačí k zemi řadu rozvíjejících se ekonomik. Mezinárodní měnový fond minulý týden předpověděl, že britská ekonomika si udrží tempo růstu 2,2 procenta v letech 2015, 2016 i 2017, a zůstane tak mírně nad průměrem ostatních rozvinutých zemí.

Americká centrální banka včera zklamala akciové investory čekající na povzbudivý silný signál, že banka kvůli současným finančním a ekonomickým turbulencím může zbrzdit budoucí zvyšování sazeb. V době padajících cen ropy a obav ohledně pomalejšího ekonomického růstu Číny, když index S&P 500 oslabil od začátku roku o 8 procent, investoři čekali od Fedu smířlivé komentáře. Někteří hráči na Wall Street čekali na silnější náznaky, že Fed může ubrat na rychlosti budoucího zvyšování úrokových sazeb.

Fed podle ponechal úroky beze změny a uvedl, že bude pečlivě monitorovat globální ekonomický a finanční vývoj, ale ponechal jinak povzbudivý výhled pro americkou ekonomiku. Jinými slovy nenaznačil, že by březnové zvýšení sazeb bylo mimo hru.

Ceny ropy včera kladně reagovaly na oznámení Ruska, že jedná o možnosti spolupráce s OPEC a na čísla ze Spojených států, která ukázala krátkodobé zvýšení poptávky po komoditě.

EUR/USD i po včerejším zasedání Fedu posiluje v rostoucím kanálu. Včera ho nezastavila ani Fibonacciho hodnota 61,80. Od ní se sice odrazil směrem dolů, avšak oslabil jenom k dolní hraně kanálu, pak pokračoval v růstu. Trend zůstává proto pozitivní s cílem dalších Fibonacciho úrovní. Na pokles lze spekulovat až v případě, že EUR/USD opustí rostoucí trendový kanál.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE