08.00 SEČ – Německo: HDP (Q4 2015, q/q, %) 08.00 SEČ – Německo: HDP (Q4 2015, y/y, upraveno o pracovní dny, %)
Očekávání: 0,3 Očekávání: 1,4
Předchozí: 0,3 Předchozí: 1,7
11.00 SEČ – Eurozóna: HDP (Q4 2015, q/q, %) 11.00 SEČ – Eurozóna: HDP (Q4 2015, y/y, %)
Očekávání: 0,3 Očekávání: 1,5
Předchozí: 0,3 Předchozí: 1,6
Trh čeká za čtvrté čtvrtletí 2015 potvrzení drobného poklesu na poměry eurozóny dosud průměrného růstu ekonomické aktivity/HDP, když příznivý efekt propadu cen ropy, eura a monetární expanze ECB kompenzuje oslabení růstu čínské resp. světové ekonomiky. Růst HDP ale celkově zůstává slabší. To se týká taky růstu hlavních ekonomik eurozóny, Německa a hlavně Francie či Itálie. Z velikánů eurozóny tak statistiku HDP alespoň trochu zachraňuje Španělsko. Slábnutí růstu ekonomiky vyplývá hlavně z citelnějšího poklesu růstu aktivity segmentů citlivých na zahraničí, tedy: 1) z pohledu agregátní poptávky exportu, hlavního pilíře růstu ekonomiky a investic, jejichž růst se zastavil; slábne i neduživý růst spotřeby domácností, 2) z pohledu odvětví ekonomiky na minimum zeslábl růst průmyslu, stavebnictví je v poklesu, solidní růst drží služby, jež zachraňují i celkový růst ekonomiky.
Signály oslabení růstu čínské a světové ekonomiky předznamenávají nebezpečí zvýšení nejistoty firem a domácností a tím kulminaci předstihových indikátorů ekonomické aktivity a patrně ještě ochladí optimismus evropských firem a tím i ekonomický růst. Dlouhodobě pak klima zhoršují a trvalejší slabost růstu HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí dlouhodobě sytí mimo jiné taky deflační hrozba eurozóny (spojená s redukcí ziskových marží a neschopností ECB stabilizovat velmi slabou inflaci a logicky její pošramocený kredit), řecká krize, ukrajinská krize a s tím spojená depreciace rublu a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem. To vše udržuje mlhu nejistoty ek. výhledů pro tento rok, která redukuje ek. aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky růstu HDP tak trvá i pro rok 2016, byť zmíněné příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) rizika budou vyvažovat.
Dlouhodobě slabší ekonomika je nepříznivá pro euro a evropské akcie, příznivá pro dluhopisy, avšak momentální ek. zlepšování tento efekt trochu brzdí.
14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (01 2016,m/m) 14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby bez aut (01 2016,m/m)
Očekávání: 0,1 % Očekávání: 0,0 %
Předchozí: -0,1 % Předchozí: -0,1 %
Propad cen ropy, resp. benzínu, sice stále značně snižuje tržby benzinových čerpadel a tím i celkové maloobchodní tržby, v delším období by ale tento efekt měl naopak poptávku posílit. Celkově meziročně po očištění o brzdící efekty stále platí, že spotřebitelská poptávka dlouhodobě decentně roste. Silnější spotřebitelský sentiment, posílení trhu práce (přestože růst mezd zůstává nízký) a zlevnění energií podporují spotřebu domácností. Data solidního růstu maloobchodních tržeb jsou spíše lepší pro akcie a dolar, nepříznivé pro dluhopisy a zlato.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy