Měny ignorují hrozbu negativních sazeb

16.02.2016 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha, 16. února 2016     Signály, které svou politikou vysílají centrální banky, mají na měny stále menší dopad Minulý týden dosáhlo euro svého nejvyššího obchodovaného kurzu za více než rok Snížení sazeb do negativních čísel ze strany BoJ z 29. ledna pomohlo JPY jen dočasně Očekávání trhu týkající se dalšího zvyšování sazeb Fedem rychle...

Praha, 16. února 2016

 

 

  • Signály, které svou politikou vysílají centrální banky, mají na měny stále menší dopad
  • Minulý týden dosáhlo euro svého nejvyššího obchodovaného kurzu za více než rok
  • Snížení sazeb do negativních čísel ze strany BoJ z 29. ledna pomohlo JPY jen dočasně
  • Očekávání trhu týkající se dalšího zvyšování sazeb Fedem rychle klesla
  • Trh odepsal další zvyšování sazeb Fedem a dokonce sází na možnost snížení amerických sazeb
  • Guvernérka Yellenová minulý týden prohlásila, že negativní sazby „nejsou nemožné“, jestliže americká ekonomika oslabí
  • Trhy mají právo panikařit, pokud budou centrální banky v nabízení negativních sazeb pokračovat
  • V případě, že globální ekonomika spadne do recese, budou muset centrální banky přeladit

 

Autor: John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu v Saxo Bank

V počátku letošního roku jsme svědky toho, že signály, které svou politikou vysílají centrální banky, mají na měny stále menší vliv. Evropská centrální banka v prosinci prodloužila trvání svého rozsáhlého programu kvantitativního uvolňování a v lednu slíbila, že na svém březnovém zasedání ohlásí další opatření poté, co se dále zvýšil tlak na ceny ropy, došlo k prudké devalvaci čínské měny a tlak na světové trhy s aktivy zvýšil obavy z deflace.

A přesto minulý týden dosáhlo euro svého nejvyššího obchodovaného kurzu za více než rok. Reakce Bank of Japan na masakr na trzích s aktivy a na obavy z deflace vyvolané prudkým zhodnocením jenu na sebe mezitím vzala podobu šokujícího snížení sazeb, které poslalo úroky do negativních 0,10 %. Ihned po rozhodnutí z 29. ledna dostal jen zabrat, ale poté vystoupal zpět na svou zatím nejvyšší úroveň.

Jedním z hlavních důvodů, proč tato opatření ECB a BoJ nedokázala vyvolat dostatečný pokles eura a jenu, je prudký pokles očekávání trhu, pokud jde o zvyšování amerických úrokových sazeb ze strany Fedu.

Nejen, že trh pravděpodobnost dalšího zvyšování sazeb po jednáních Fedu prakticky odepsal, nyní dokonce mírně sází na možné snižování sazeb. Trh s deriváty dokonce naznačuje, že někteří investoři sázejí na to, že Fed nakonec napodobí BoJ, ECB, Švýcarskou národní banku a švédskou Riksbank a pustí se do oblasti negativních sazeb. Najednou to nezní tak šíleně jako před pár týdny, jelikož guvernérka Fedu Janet Yellenová minulý týden sdělila Kongresu, že v případě, že americká ekonomika oslabí, negativní sazby „nejsou nemožné“.

Z reakce trhu na přechod BoJ na negativní úrokovou sazbu a z nedávné krize evropských bank by však mělo být naprosto jasné, že negativní úrokové sazby nepředstavují politický lék na nemoci tohoto světa.

Negativní sazby mají banky odrazovat od ukládání rezerv v centrální bance a místo toho je nutit půjčovat tyto zdroje do ekonomiky. Ve skutečnosti má většina opatření s negativními sazbami za cíl stimulovat ekonomiku pomocí slabé měny. Ani to však nezafungovalo a je zde riziko vyvolání měnových válek. Dalším problémem je fakt, že negativní sazby ničí ziskovost bank a představují pohromu pro penzijní fondy a pojišťovny, které spoléhají na pozitivní výnosy, které pokryjí budoucí výdaje. Střadatel bude tváří v tvář negativním sazbám spořit o to více.

Trhy mají právo panikařit v případě, že budoucí politika bude nabízet jen další negativní sazby. Pokud skutečně míříme do nové globální recese, buď budou centrální banky muset přeladit a nalézt další inovativní postupy, nebo vyvěsit bílý prapor a poprosit vlády, aby převzaly politické otěže.

O autorovi:

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.

  

Saxo Bank:

Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank také na vybraných trzích poskytuje tradiční bankovní služby prostřednictvím Saxo PrivatBank. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve 25 pobočkách na pěti světových kontinentech.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE