USA: Zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 26.-27. ledna:
Rozbor: Hlavním překvapením v komentáři k rozhodnutí monetární politiky bylo chybějící hlášení rovnováhy rizik výhledu ekonomické aktivity a trhu práce.
Zajímavé informace Zápisu: Zápis prokazuje, že z hlediska střednědobého ekonomického výhledu centrální banka přiznává případný nepříznivý dopad těsnějších finančních podmínek (poklesy cen akcií, rozšíření úvěrových spreadů, zvýšení volatility finančního trhu apod.). Vývoj finančních a komoditních trhů stejně jako možnost významnějšího oslabení některých zahraničních ekonomik má potenciál dále omezit domácí ekonomickou aktivitu. Podle většiny členů Fedu rozsah trvání tohoto efektu a jeho dopadu na výhled je nejasný. Proto je dle bankéřů předčasné významně měnit posouzení (rizik) střednědobého výhledu ekonomické aktivity a inflace. Fed se nicméně shoduje v tom, že nejistota vzrostla včetně dalšího globálního ekonomického a finančního vývoje.
Převládá optimismus výhledu vývoje spotřebitelských výdajů. Rezervy trhu práce byly podstatně sníženy, jeho solidní růst by měl pokračovat. Pokračování mírného zvyšování úrokových sazeb je správné.
Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis říká, že nejistota a tím i rizika ekonomického výhledu vzrostly, nicméně ne tolik aby změnil své převážně optimistické ekonomické projekce a tím i dráhu zvyšování úrokových sazeb. Zápis vychází v souladu s únorovým vystoupením šéfky Fedu Yellenové v Kongresu. Proto změna v komentáři (vynechání hlášení rovnováhy rizik výhledu ekonomické aktivity a trhu práce) zatím neznamená zásadnější změnu tendence monetární politiky. Další, možná už nejbližší ekonomický vývoj v zahraničí a USA a finančních trhů teprve rozhodne očekávání a skutečný dopad na trend monetární politiky.
Yellenová ve vystoupení v Kongresu začátkem února např. uvedla, že při naplnění rizik slabosti zahraniční aktivita a poptávka po amerických exportech by mohly oslabit a podmínky finančních trhů by se mohly dále utáhnout. Yellenová též podotkla, že globální ekonomický růst by měl časem posílit s podporou silně expanzivních zahraničních monetárních politik. Proto podle ní Fed čeká, že s postupným přizpůsobením monetární politiky bude ekonomická aktivita v příštích letech decentně růst a trh práce posilovat.
Hlavním důvodem zvyšování hlavní úrokové sazby spíše limitovat, zpomalovat nebo odkládat je dopad slabosti ze zahraničí na americkou ekonomiku. Předpoklady sílícího růstu ekonomiky značně narušilo slábnutí růstu čínské a světové ekonomiky. Export, regionální data ekonomické aktivity a aktivita průmyslu trvaleji, celý rok 2015 signalizují slabost. Export stagnuje, navíc regionální ekonomická aktivita a aktivita průmyslu na podzim dokonce propadly do (mírné) recese. Promítá se taky vliv silného dolaru. Navíc vzrostla nejistota ekonomických subjektů. Tyto jevy se příští rok mohou ještě zvýraznit. Vedle momentální ekonomické nejistoty je důvodem opatrnosti Fedu se zvyšováním hlavní úrokové sazby taky např. trvale nízká inflace včetně svého jádra (bez cen potravin a energií). Nízká inflace zůstává pro Fed zdrojem nejistot a rozdílných pohledů na její další vývoj.
Dlouhodobě Fed pokračuje v cestě k vyšším úrokovým sazbám. Fed hodlá hlavní úrokovou sazbu zvyšovat zejména kvůli nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úrokových sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i příznivý vývoj, resp. solidní růst domácí ekonomiky (tj. solidní růst trhu práce, služeb, maloobchodních tržeb a trhu domů a spotřebitelský sentiment) s tím že v posledních čtvrtletích posílil zatím stále mírný růst mezd. Volné rezervy ekonomiky se zkracují a tím taky prostor centrální banky vyčkávat se zvyšováním hlavní úrokové sazby. Vývoj světové ekonomiky navíc může mít na hospodářství dopad jen omezený.
Vzhledem k trvalejšímu rozdílnému vývoji americké ekonomiky, tj. slabosti aktivity odvětví exponovaných na světovou ekonomiku (export, průmysl) a současně solidní růstové dynamice domácí ekonomiky právě data trhu práce jsou zřejmě rozhodující v nastavení výhledu ekonomického vývoje a úrokových sazeb. Jeho síla a preference před slabostí inflace znamená, že centrální banka k pokračování zvyšování hlavní úrokové sazby nepočká na určení předpokládaného dopadu slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku v příštích měsících a na moment jakmile růst ekonomiky včetně trhu práce zesílí. Do tohoto roku Fed počítá s dalším zvýšením cca o jeden procentní bod.
Dopad na trhy: Zápis nepřináší větší překvapení ve srovnání s komentáři Yellenové v Kongresu, v kontextu současného ekonomického dění a vývoje finančních trhů a opatrného prohlášení k lednovému zasedání monetární politiky ale je optimistické a potvrzuje dráhu zvyšování úrokových sazeb. Proto je podkladově příznivé pro dolar, nepříznivé pro zlato, ropu a dluhopisy. Odpověď trhu byla ale malá. Dolar k euru mírně posiluje, k jenu mírně slábne. Více však po zprávě sílí hlavní akciový index S&P 500 a ropa, resp. slábne zlato.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy