V posledních dnech se cena této významné komodity začala odpoutávat od hranice 30 USD/barel (WTI 35,47 USD a Brent 31,62 USD), kolem které oscilovala od začátku letošního roku. Jedná se zejména o reakci na zprávu zkraje tohoto týdne, kdy došlo k předběžné dohodě mezi Saúdskou Arábií a Ruskem ohledně zastropování produkce ropy na lednových objemech.
Přestože se jednalo o začátek řešení problému s nadprodukcí ropy, je tato dohoda podmíněna i účastí, respektive přistoupením na ni ostatními zeměmi těžícími ropu (USA, Kuvajt, Čína). Největší třecí plochou jsou v tuto chvíli postoje Iránu, Iráku a USA. Podle informací z dnešního rána se však Írán přiklání na stranu Saúdské Arábie v podpoře zastavení růstu produkce ropy.
Jedná se o zprávu velmi pozitivního charakteru, ze které lze usoudit dvě věci. Zaprvé Rusko, jako největší producent ropy na světě s vytěženými 10,88 miliony barelů ropy denně, začíná jednat s OPEC a tím pádem se dá očekávat zklidnění volatility a snad i možnost nalezení cenového „dna“ u ropy. Zadruhé je vidět, že ropa je tématem, které je potřeba začít řešit vzhledem k tomu, jakým způsobem její cena ovlivňuje ekonomiky vyspělých zemí.