Evropské burzy se ke konci úspěšného týdne v pátek odpoledne ponořily do minusu. Důvodem je částečné vybírání týdenních zisků před víkendem. Pod největším prodejním tlakem jsou automobilky. Ty jsou taženy zprávami z německého Volkswagenu, který dnes oslabuje o 4 procenta po zprávách, že firma nečeká, že by se jí podařilo do konce března dosáhnout dohody se Spojenými státy ohledně manipulací s emisními testy u naftových motorů.
Dalším indikátorem výprodeje je obnovení poklesu ceny ropy, kdy Spojené státy zaznamenaly v minulém týdnu rekordní zvýšení zásob této suroviny. K poklesu se vrátil také bankovní sektor, který dnes odepisuje 2,1 procenta.
Evropská centrální banka ve čtvrtek ve svém zápisu uvedla, že umírněné ekonomické zotavení eurozóny pokračuje, ale rizika jsou na vzestupu a objevují se signály, že by se nízké ceny energií mohly promítnout do cen dalšího zboží a služeb. První signály banka vidí v nízkém růstu mezd. Slabší než očekávaný růst mezd ve spojení s ustupujícími inflačními očekáváními, by mohly podle banky signalizovat zvýšená rizika pro dosažení inflačního cíle ve výši 2 procent.
Navíc ekonomický výhled eurozóny ohrožují nová rizika pocházející z rozvíjejících se trhů, zejména nižší vyhlídky růstu rozvíjejících se ekonomik, z volatility na finančních trzích a z geopolitických rizik. Ačkoli ECB v lednu ponechala sazby i program nákupů aktiv beze změny, přislíbila, že přezkoumá a možná i přehodnotí svou politiku na příštím zasedání 10. března. Analytici oslovení v průzkumu agenturou Reuters čekají, že banka v březnu sníží depozitní sazbu o 10 bazických bodů a upraví program nákupů aktiv v současnosti nastavený na 60 miliard eur měsíčně s platností do března 2017.
Bankovní rada jednala o tom, zdali jsou vhodná preventivní opatření, a proto projedná stávající monetární politiku v březnu. Banka rovněž považuje měnový kurz eura za důležitý a také uvedla, že export měnové unie je ovlivněn vývojem na devizovém trhu. Závěr zápisu z lednového zasedání jednoznačně potvrzuje holubičí tón v jednání bankovní rady, když uvádí, že ECB je ochotna podniknout další akce v případě potřeby.
Rovněž guvernér japonské centrální banky (BoJ) se vyjádřil k aktuální měnové politice banky. Uvedl, že negativní úrokové sazby pomohou oživit japonskou ekonomiku a sníží výnosy ze státních dluhopisů (stát si může půjčovat levněji). Dále pravil, že BoJ bude pokračovat v uvolňování měnové politiky, dokud nedosáhne inflačního cíle 2 procent, avšak BoJ neplánuje pokračovat v uvolňování měnových podmínek navždy.
EUR/JPY se obchoduje pod klesající trendovou linii a dnes se propadl pod předchozí minima z ledna 2016 a dubna 2014. Poslední podporou jsou minima z 13.6.2013 na hodnotě 124,90. Pokud dnes EUR/JPY dnes uzavře na denním i týdenním grafu, otevře se mu velký prostor pro pokles.