Pokles nezaměstnanosti v eurozóně pravděpodobně ECB neodradí od akce, analýza EUR/USD

01.03.2016 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Míra nezaměstnanosti klesla v eurozóně v lednu už třetíměsíc v řadě a dosáhla nejnižší úrovně od srpna 2011, když se snížila na 10,3 procenta. Ukazatel dosáhl vrcholu v první polovině roku 2013 na úrovni 12,1 procenta. Míra nezaměstnanosti klesla ve 24 členských zemích EU, stagnovala v Estonsku a zvýšila se pouze v Rakousku, Lotyšsku a Finsku. Nejvýraznější pokles zaznamenaly Irsko, Španělsko, Portugalsko a Slovensko. Míra nezaměstnanosti v největší ekonomice Německu po sezonním očištění v lednu stagnovala na 6,2 procenta.

Pokles nezaměstnanosti je pro zasedání ECB příští týden jedinou první pozitivní zprávou z eurozóny. Včerejší data potvrdila pokles inflace a dnešní finální ukazatel PMI z odvětví výroby upozornil na pokles ekonomické aktivity. I když si index proti prvotnímu odhadu mírně polepšil, jeho dílčí složky poukázaly na jádro ekonomických problémů eurozóny. Prudký pokles výstupních cen továren a pokles nových objednávek vyvolává obavy, že po letech pomalého růstu by se měnová unie mohla vrátit k poklesu. K bezvýrazné domácí poptávce se postupně přidává zhoršující se globální ekonomika.

EUR/USD včera po datech inflace udělal rozhodný krok, když se propadl pod rostoucí trendovou linii a otevřel si prostor pro pokles. Aktuálně musí čelit silné hodnotě podpory 1,0850. O tom, jak na ni zareaguje, možná rozhodnou už dnes data z USA indexu PMI ISM z výroby v 16:00. Očekáváme postupné zdolání této hodnoty a potenciál otestovat další Fibonacciho hodnotu 78,60. Naša očekávání by šla ruka v ruce s dobrými americkými makroekonomickými daty tento týden (středa: ADP, čtvrtek: PMI ISM služby, pátek: NFP).

Zdroj: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE