USA: Maloobchodní tržby, Index Fedu NY, PPI

15.03.2016 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

13.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (02 2016,m/m)   13.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby bez aut (02 2016,m/m)

Očekávání: -0,2 %                                                                    Očekávání: -0,2 %

Předchozí:  0,2 %                                                                      Předchozí:   0,1 %
Propad cen ropy, resp. benzínu sice stále značně snižuje tržby benzínových čerpadel a tím i celkové maloobchodní tržby, v delším období by ale tento efekt měl naopak poptávku posílit. Celkově meziročně po očištění o brzdící efekty stále platí, že spotřebitelská poptávka dlouhodobě decentně roste. Silnější spotřebitelský sentiment, posílení trhu práce (přestože růst mezd zůstává nízký) a zlevnění energií podporují spotřebu domácností.

 

13.30 SEČ - USA: Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (03 2016)

Očekávání: -9,5

Předchozí:  -16,6
Trh čeká určité zlepšení  indexu a tím i, z pohledu průmyslových firem regionu, alespoň zmírnění robustního poklesu ekonomické aktivity z ledna na menší úroveň. Dle nich slábnutí celkové ekonomické aktivity vyvrcholilo prudkým lednovým zvětšením poklesu, jenž byl v lednu největší od světové finanční krize, přesněji od začátku 2009.

Podobně průmyslové firmy regionu hodnotí nové objednávky průmyslu regionu. Zaměstnanost průmyslu regionu od září po dvou letech přestala růst, v únoru však citelné propouštění ustalo na minimum. Špatný start do nového roku z pohledu průmyslových firem regionu podtrhlo prudké lednové oslabení jejich optimismu. Přestože v únoru se výhledy zlepšily, stále zaostávají za optimismem z minulého roku. Průmyslové firmy regionu v únoru nicméně pro tento rok čekaly solidní  růst celkové ekonomické aktivity a nových zakázek a investičních výdajů průmyslu regionu, resp. slabší růst technologických výdajů průmyslu regionu. Očekávání solidního růstu zaměstnanosti průmyslu regionu ale v únoru vzrostlo na roční maximum.

Regionální data ekonomické aktivity konzistentně (na přelomu roku ještě více než dříve) potvrzují přenos tlaku slábnoucí světové ekonomiky a silného dolaru na export a průmysl a tím i na celkovou ekonomickou aktivitu.

 

13.30 SEČ - USA: PPI (02 2016, m/m,%)   13.30 SEČ - USA: PPI bez  cen potravin a energií (02 2016, m/m,%)

Očekávání: -0,1                                                Očekávání: 0,1

Předchozí:  0,1                                                  Předchozí:  0,4

 

13.30 SEČ - USA: PPI (02 2016, y/y,%)      13.30 SEČ - USA: PPI bez  cen potravin a energií (02 2016, y/y,%)

Očekávání:  0,1                                                 Očekávání: 1,1
Předchozí:   -0,2                                                Předchozí:  0,6

Podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních kvartálech slábly, značně se totiž projevuje propad volatilních cen ropy a energií, resp. benzínu (na které má centrální banka minimální vliv) a taky silný dolar. Produkční ceny nyní klesají dokonce i meziročně, relevantnější meziroční jádrová inflace (růst cen bez cen potravin a energií) je na produkční úrovni mírně nad nulou, na spotřebitelské úrovni je taky pod cílem centrální banky 2 %. To oslabuje dlouhodobou strategii centrální banky zvyšovat úr. sazby. Také proto zvyšování může být pomalejší a menší.

 

Dopad dat na trhy: Data solidního růstu maloobchodních tržeb jsou spíše lepší pro akcie a dolar, nepříznivé pro dluhopisy a zlato. Slabost regionálních dat ekonomické aktivity je dobrá pro dluhopisy a zlato, nepříznivé pro dolar a akcie. Informace snížené inflace jsou obecně pro akcie a dolar nepříznivá, jsou ale příznivá pro dluhopisy a zlato.

 

Firemní data USA: Oracle

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE