Týden od 4. dubna do 8. dubna 2005 na amerických trzích
Za poslední týden se investoři nedočkali žádné výraznější ekonomické zprávy a jedinou za zmínku stojící výsledkovou zprávu zveřejnila společnost Alcoa Inc., která je již tradičně první společností z báze indexu Dow Jones Industrial Average, jež zveřejňuje své výsledky. Největší světový producent hliníku oznámil za poslední tři měsíce 27procentní pokles čtvrtletního zisku v důsledku restrukturalizačních a dalších nákladů, ale vyšší ceny kovů a silná průmyslová poptávka zvýšily jeho příjmy. Čistý zisk společnosti za první čtvrtletí činil 260 mil. USD/30 centů na akcii, ve srovnání se ziskem 355 mil. USD/41 centů na akcii za shodné období před rokem. Bez započtení jednorázových položek společnost vytvořila zisk 40 centů na akcii, a předčila tak odhady analytiků pro zisk 39 centů na akcii. Příjmy společnosti za první čtvrtletí vzrostly o 13 procent na 6,28 mld. USD, když společnost těžila z vysokých cen hliníku.
Poslední týdny jsou tradičně obdobím, ve kterém americké společnosti, které zjistily, že nesplní svými výsledky očekávání analytiků, vydávají varování ohledně horších hospodářských výsledků. V minulém týdnu však pouze několik firem zveřejnilo svá varování, ale nepřipojila se k nim žádná z předních amerických korporací. Mezi společnostmi, které vydaly varování, byly Ariba, Borland, Rite Aid, Talbots, Siebel Systems a Cardinal Health. Navíc americká automobilka Ford Motor snížila projekci zisku pro celý letošní rok a největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart Stores uvedl, že za stávající čtvrtletí vykáže zisk na úrovni spodní hranice původních očekávání. Vykompenzovat vydaná varování se pokusila počítačová společnost Dell Inc., když vydala na středečním setkání s analytiky velmi povzbudivou projekci do dalšího období. Společnost potvrdila svoji ziskovou projekci pro první čtvrtletí a uvedla, že v příštích třech až čtyřech letech dosáhnou roční příjmy firmy úrovně 80 mld. USD.
Kromě malého počtu vydaných varování poskytla podporu akciím v minulém týdnu i klesající cena ropy. Týden končící 1.dubnem zakončila ropa na ceně 57,27 USD za barel a minulý týden již zakončila na ceně 53,32 USD za barel.
Výnos z desetiletých obligací se mírně zvýšil z 4,45 % na 4,49 %. Tato skutečnost měla ale pouze minimální dopad na celkový vývoj obchodování.
Uplynulý týden byl jedním z nejklidnějších týdnů tohoto roku. Od pondělí do pátku trhy posilovaly, v pátek přišly prudké výprodeje, ale i přesto se sentiment na trhu stabilizoval. Blue-chipový index Dow Jones Industrial Average posílil v minulém týdnu o 0,5 procenta, index převážně technologických titulů zpevnil o 0,7 procenta, a stejný nárůst si připsal i širší index Standard & Poor´s 500.
Tento týden již bude ve znamení hospodářských výsledků. Své výsledky zveřejní několik velkých jmen včetně Apple Computer Inc. ve středu, PepsiCo Inc. (PEP) ve čtvrtek a dvou komponentů indexu DJIA Citigroup Inc. a General Electric Co. v pátek. Podle konsensuálního odhadu analytiků rostly zisky firem v prvním čtvrtletí o osm procent, ale někteří ekonomové předvídají růst blíže 9 procentům.
Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:
-
Pondělí:
-
Úterý: Obchodní bilance za únor (odhad 59,0 mld. USD); Státní rozpočet za březen (odhad -70,5 mld. USD)
-
Středa: Maloobchodní tržby za březen (odhad +0,7 %)
-
Čtvrtek: Obchodní zásoby za únor (odhad +0,5 %); Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 9. dubna (odhad 330 tis.)
-
Pátek: NY Empire State Index za duben (odhad 18,3); Míra využití kapacit za březen (odhad 79,6 %); Průmyslová výroba za březen (odhad +0,3 %); Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity, předběžný odhad za duben (odhad 91,9)