Psychologické hranice na hlavních indexech

15.03.2016 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Japonská centrální banka nenásledovala příkladu Evropské centrální banky a ponechala objem kvantitativního uvolňování na stabilní úrovni kvůli tomu, že si chce ještě ponechat čas na vyhodnocení záporných sazeb, které zavedla v lednu. Jelikož je však inflace takřka u nuly a cíl centrálních bankéřů je u 2 %, tak je pravděpodobné, že k zintenzivnění japonského QE v průběhu roku ještě dojde. Japonský akciový index Nikkei 225 se dnes držel nad hranicí 17.000 bodů.

Čínská centrální banka uvažuje nad zavedením Tobinovy daně. Jedná se o poplatek, který by byl účtován při transakcích se zahraničními měnami. Bankéři si od toho slibují zvýšení stability čínské měny, jelikož tato daň dopadá hlavně na spekulanty, kteří obchodují s měnami jen krátkodobě. Dlouhodobé investice omezuje jen minimálně. Taková daň by však mohla zkomplikovat snahu čínských představitelů udělat z jüanu světovou rezervní měnu.

Obchodování v Evropě je již od rána mírně v záporu. Hladina 10.000 na německém indexu DAX 30 zatím odolává. Stejně tak se ale drží i hladina 9.900 bodů. Bez výraznějších zpráv a v době německých voleb může nízká volatilita delší dobu přetrvávat. Podstatný bude zítřejší výstup z jednání americké centrální banky Fed. Jelikož se situace kolem Číny i nadále stabilizuje a poslední důležitá americká makrodata byla příznivá, mohou být američtí bankéři více nakloněni zvyšování sazeb, než jak vyznívalo z jejich lednového vyjádření.

Výsledky svého hospodaření dnes reportoval ČEZ. Čísla za čtvrtý kvartál dopadla lehce nad očekávání, ale výhledy na další roky už nebyly tak příznivé, jak se očekávalo. Reakce proto byla lehce negativní.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE