EMU: PMI průmyslu/služeb, Ifo, ZEW – zlepšení

22.03.2016 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

10.00 SEČ - Eurozóna: Index nákupních manažerů průmyslu eurozóny (03 2016, předběžná data)

Skutečnost: 51,4

Očekávání:   51,3
Předchozí:    51,2
10.00 SEČ - Eurozóna: Index nákupních manažerů služeb eurozóny (03 2016, předběžná data)

Skutečnost:   54,0
Očekávání:     53,3
Předchozí:      53,3

Indexy a tím i růsty aktivity zpracovatelského průmyslu (Španělsko vykazuje solidní růst, Itálie a Německo slabý růst, Francie slabý pokles) a služeb  (Německo, Španělsko a Itálie solidní a Francie slabý růst) vzrostly více než se čekalo. Růst aktivity průmyslu zůstává slabý, růst aktivity služeb přešel ze slabého do solidního tempa.

 

10.00 SEČ - Německo: Index IFO (03 2016)

Skutečnost: 106,7

Očekávání:   105,7
Předchozí:    105,7  

Index Ifo nečekaně vzrostl hlavně kvůli růstu indexu současné situace na 6timěsíční maximum, index očekávání pak po prudkém poklesu v únoru růstem překonal očekávání. Značně se zlepšil sentiment maloobchodu, zejména hodnocení současné situace  zpět k dlouhodobému maximu. Na roční minimum klesl Index služeb. 

V únoru firemní klima oslabilo na přibližně roční minimum výhradně kvůli propadu subindexu očekávání přibližně na tříleté dno, když poprvé po půlroce převládal v očekávání firem pesimismus. Naopak hodnocení současné situace se mírně zlepšilo a taky začátkem roku ještě setrvávalo blízko maxima od roku 2014. Data vychýlil stejný vývoj očekávání a současné situace průmyslu (prudkost propadu očekávání byla nejsilnější od světové finanční krize) a maloobchodu a taky očekávání stavebnictví (byť v jeho případě očekávání kleslo pouze na roční minimum a naopak hodnocení současné situace silně vzrostlo na nový rekord čímž klima sektoru jako jediného ze sledovaných alespoň mírně vzrostlo). Jen mírně klesl sentiment velkoobchodu jenž trendově zpevňuje od roku 2014. Podobný vývoj jako čelní index Ifo v únoru vykázal i Index služeb, který stejně jako jeho podindex očekávání klesl na půlroční minimum.

 

11.00 SEČ – Německo: Index ZEW sentimentu ek. očekávání (03 2016)

Skutečnost: 4,3

Očekávání:   5,0

Předchozí:    1,0

Index je stále pod svým dlouhodobým průměrem 24,5. Institut ZEW k březnovým datům uvedl: “Nejistota spojená s budoucím ekonomickým vývojem důležitých rozvíjejících se ekonomikm vývojem ceny ropy  a externí hodnotou eura pokračuje evokovat opatrnost. Zjevně další krok ECB značně uvolnit monetární politiku neměl podstatný efekt na ekonomický sentiment." Další indexy ale drobně klesaly: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání eurozóny a současné ekonomické situace Německa  (zůstává solidní) a eurozóny (zůstává slabý). 

 

Signály oslabení růstu čínské a světové ekonomiky stále jsou nebezpečím zvýšené nejistoty firem a domácností a tím i kulminace předstihových indikátorů ekonomické aktivity a patrně ještě ochladí optimismus evropských firem a tím i ekonomický růst. Dlouhodobě pak klima zhoršují a trvalejší slabost růstu HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí dlouhodobě sytí mimo jiné taky deflační hrozba eurozóny (spojená s redukcí ziskových marží a neschopností ECB stabilizovat velmi slabou inflaci což znamená logicky její pošramocený kredit), řecká a ukrajinská krize a s tím spojená depreciace rublu a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem. To vše udržuje mlhu nejistoty ekonomických výhledů pro tento rok, která redukuje ekonomickou aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky růstu HDP trvá i pro rok 2016, byť příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) rizika budou vyvažovat.

 

Dopad dat na trhy: Data překonávají očekávání, címž jsou lepší pro euro a akcie. Index DAX roste, ale euro k dolaru po zprávách slábne. 

 

Firemní data USA: Nike

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE