14.30 SEČ - USA: Obchodní bilance (02 2016, mld. USD):
Očekávání: -46,2
Předchozí: -45,7
Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. V roce 2014 celkový i neropný export stejně jako import stabilně rostl přes prudký pokles ceny ropy, který snižoval dovoz ropy v dolarovém vyjádření (nikoliv množství barelů ropy). V roce 2015 ale celkový i neropný export klesají a trvalé silné poklesy ceny ropy stále snižují hodnotové dolarové importy ropy (nikoliv množství barelů ropy). Může se tak projevovat silný dolar a oslabení růstu světové ekonomiky.
16.00 SEČ - USA: Index ISM služeb (03 2016):
Očekávání: 54,0
Předchozí: 53,4
Trh čeká vzestup indexu a tím i růstu aktivity dominantního odvětví ekonomiky služeb z více než ročního únorového minima. Růst aktivity služeb by měl zůstat solidní. V únoru růst aktivity služeb mírně zeslábl když akcelerace růstu produkce z nízké na solidní úroveň kompenzoval pokles růstu nových objednávek (zůstává solidní) a přechod zaměstnanosti z mírného růstu do (poprvé od února 2014) poklesu, byť slabého. Růst nevyřízených zakázek (indikátor využití kapacit odvětví) zůstává nízký. Většina komentářů respondentů průzkumu nadále hodnotí příznivě firemní podmínky. Respondenti také projektují mírný optimismus vzhledem k celkové ekonomice.
Slabost světové ekonomiky a silný dolar prakticky celý tento rok způsobují útlum: Od začátku roku export stagnuje a regionální data ek. a průmyslové aktivity a průmyslová aktivita potvrzují citelně slabší výkonnost než třeba loni, tedy dokonce menší pokles. Na druhou stranu solidní je stále růst služeb, maloobchodních tržeb, trhu domů, práce resp. spotřebitelský sentiment. Podobně smíšené hodnocení platí i pro firemní výhledy ek. aktivity pro příští rok: očekávání přes jejich redukci od začátku roku stále signalizují zlepšení (ve srovnání se současností) a solidní růst ek. aktivity. Celková ek. aktivita stále solidně roste. Signály zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky ale zvyšují nejistotu a mohou oslabit ek. růst.
Dopad na trhy: Vzhledem k nebezpečí, že slábnutí růstu světové ekonomiky (které až takovou novinkou není) může citelněji snížit růst americké ekonomiky a zásadně tak změnit příznivé makroekonomické projekce trhu ek. ativity, trhu práce apod, případné potvrzování tendence stagnace exportu je špatné pro dolar a akcie a příznivé pro dluhopisy a zlato. Trhy nyní v čase nejistoty citlivě reagují na tyto informace. Data zahraničního obchodu tak opět získávají na váze a sledovanosti. Tendence k vyšším úr. sazbám je dlouhodobě příznivá pro dolar, nepříznivá pro dluhopisy, ropu a zlato. Solidní růst aktivity služeb je příznivý pro dolar a akcie a nepříznivý pro zlato a dluhopisy
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy