Provenuts Finance - souhrn týdne 11.4 - 15.4. na trzích USA

18.04.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akciové trhy prožily velmi špatný týden, když všechny tři hlavní indexy zaznamenaly výrazné ztráty. Nepomohl ani pokles ceny ropy ani snížení obav o razantnější zvýšení úrokových sazeb. DJIA utrpěl třikrát v týdnu ztrátu více...

... než 100 bodů a ocitl se na ročním minimum. Dow Jones Industrial klesl téměř o 400 bodů a ztratil přes 3,5%, Nasdaq Composite přes 4,5% a S&P 500 více jak 3%. 

 

Makroekonomická čísla

 

Uplynulý týden byl na makroekonomické zprávy bohatý.

Retailové tržby v březnu v USA vzrostly pouze o 0,3 %  a nedosáhly tak všeobecných očekávání ekonomů, která se pohybovala okolo 0,7 %. Ministerstvo obchodu Spojených států dále oznámilo, že maloobchodní tržby bez započntení 0,7% růstu v prodejích aut, přidaly pouze 0,1 %, což znamená nejpomalejší růst v tomto roce. Pokud bychom nebrali v úvahu 2,1% nárůst tržeb u benzínových čerpadel, vykázaly by celkové maloobchodní prodeje dokonce 0,1% pokles.

Pokračující silná poptávka po importech a především pak po importech z Číny způsobila rekordní hodnotu deficitu bilance zboží a služeb Spojených států. V měsíci únoru jeho výše dosáhla 61 miliard dolarů, což znamená nárůst o 4,3 % oproti lednu a nejvyšší hodnotu deficitu vůbec.

Únorový schodek byl vyšší, než ekonomové předpokládali. Jejich odhady se před zveřejněním pohybovaly okolo 58,5 miliard dolarů.  Navíc byl zrevidován i lednový deficit z původních 58,3 na 58,5 miliardy. Hlavním motorem rozšíření schodku výkonové bilance byl 1,6% růst importů zboží a služeb, jehož celková hodnota dosáhla rekordních 161,5 miliardy. Exporty vzrostly jen mírně, o 0,1 % na 100,5 miliard. Výrazný růst (o 2 %) zaznamenaly importy spotřebního zboží, především oblečení, léků a hraček. Nejsledovanější deficit mezinárodního obchodu s Čínou se prohloubil na 13,9 miliardy. Importy textilního zboží vzrostly oproti lednu o téměř 10 % a dosáhly dolarové hodnoty 2,08 miliard.

Fed se stává větším jestřábem co se týče inflace – ale ne příliš velkým jestřábem. A to udělalo Wall Street šťastným. „Minuty“ ze zasedání FEDu, které se konalo 22.března vypovídají o tom, že centrální bankéři se více obávají o inflaci než dříve. Ale nebojí se tak, že by cítili potřebu zvýšit razantně úrokové sazby, aby potlačili inflaci. Jinými slovy, FED se neobává tak, jak se mnoho investorů hrozilo.

Velká expanze v oblasti utilit v březnu vynahradila slabost továren a způsobila růst celkové průmyslové produkce Spojených států o 0,3 %. Vzestup v této míře byl ekonomy očekáván. Negativní překvapení je revize lednové produkce o 0,1 procentního bodu na 0,2 %. Anualizovaný růst průmyslové produkce za první čtvrtletí činí 3,6 %, což znamená zpomalení oproti čtvrtému čtvrtletí o 0,9 procentního bodu. Chladnější březnové počasí způsobilo růst produkce utilit o 3,6 %, který je nejvyšší za poslední 3 měsíce. O stejné procento však klesla produkce motorových vozidel.

Výrobní aktivita v oblasti státu New York zpomalila na nejhorší úroveň za poslední dva roky. Dokazuje to zveřejněná hodnota indexu NY Empire State, která v dubnu klesla na 3,1 oproti březnovým 20,2 bodům.  Ekonomové očekávali, že hodnota indexu klesne, ale pouze na 17,3 bodů. Tento ukazatel slouží především jako indikátor celonárodního výrobního indexu ISM manufacturing. Hodnoty nad 0 bodů stále znamenají expanzi.

Růst cen ropy způsobil v březnu prudké zdražení importů o 1,8 %. Jedná se o nejrychlejší nárůst za více než dva roky. Ceny dovážené ropy vzrostly ve třetím měsíci roku o 10,6 %, což je nejvyšší nárůst od října 2004. Bez započtení vysokých cen ropy, vzrostly importní ceny o mírných 0,3 %, přičemž většinu nárůstu tvoří ceny průmyslových materiálů. Ceny dovážených kapitálových statků a spotřebního zboží naopak klesly. Ekonomové v průměru očekávali, že celkové importní ceny vzrostou pouze o 1,3 %. Za posledních 12 měsíců podražily americké importy o 7,1 %. Exportní ceny vzrostly o 0,7 %, když nejvíce podražily vývozy zemědělských produktů - o 3,7 %.

Obchodní americké zásoby v únoru vzrostly o 0,5 %, zatímco prodeje klesly o 0,4 %. Pokles prodejů je nejvyšším od dubna 2003. Růst zásob byl ekonomy očekáván v průměru o 0,1 procentního bodu vyšší. I tak se poměr podnikových zásob k prodejům zvýšil na 1,31 z lednového rekordního minima 1,3.

Počet prvních žádostí amerických občanů o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu klesl o 10 000 na 330 000. Ekonomové podle posledních odhadů očekávali pokles na 329 000.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Konglomerát General Electric dosáhl v prvním čtvrtletí růstu zisku o 25 % oproti stejnému období před rokem. Čistý zisk jedné z největších společností světa dosáhl 4,04 miliard dolarů, 38 centů na akcii. Tržby vzrostly o 19 % na 39,8 miliard. Analytické odhady zisku byly předstiženy o 1 cent, odhad tržeb se GE podařilo překonat o 1,8 miliardy. Celkem 9 z 11 segmentů dosáhlo dvouciferného růstu zisku. Zisk za celý rok 2005 by měl dosáhnout 1,78 až 1,83 dolaru na akcii, což je v horním rozmezí předchozích odhadů. Takový zisk by znamenal růst o 12 až 15 %.

Výrobce počítačů IBM ohlásil za první čtvrtletí zisk 85 centů na akcii, což je o 6 centů více než ve stejném období předchozího roku, ale o 6 centů méně, než předpokládali analytici. Zisk však nebyl jediným zklamáním. IBM totiž oznámilo tržby v hodnotě 22,9 miliardy dolarů, což je také méně, než se předpokládalo. Načasování tohoto oznámení bylo překvapivé. IBM totiž nemělo zveřejnit své výsledky dříve než příští pondělí.J.P. Morgan zvýšil svůj výhled zisku společností obsažených v S&P 500 z 72 na 74,5 dolarů, což reprezentuje 10%-ní nárůst v letošním roce, když očekává pozitivní překvapení. „Obavy zohledňující potenciální negativní efekty rostoucí ceny ropy, rostoucích úrokových sazeb a zvyšujících se mzdových nákladů na růst zisku v roce 2005 jsou podle našeho názoru přehnané,“ řekl analytik Abhijit Chakrabortti.

Společnost Procter & Gamble sdělila, že její správní rada odsouhlasila 12%-ní navýšení čtvrtletní dividendy z 25 na 28 centů. Vyšší výplata bude poprvé udělána 16. května a to investorům, kteří drželi akcie 22.dubna.

Abbott Laboratories, který je jedním z předních amerických výrobců léků,  dosáhl v prvním čtvrtletí zisku 837 milionů dolarů, což je 53 centů ve vyjádření na jednu akcii. Zisk z kontinuálních operací vzrostl oproti minulému roku o 9,4 % na 58 centů na akcii. Analytici předpokládali tento zisk přesně stejný. Tržby Abbott vzrostly o 16 % na 5,38 miliard. Výhled na zisk za celý rok 2005 zůstal nezměněn v rozmezí 2,47 a 2,53 dolaru na akcii

Počítačový gigant Apple Computer plánuje od konce tohoto roku poskytování hudby on-line také v Japonsku. Dříve se tohoto kroku obával kvůli problémům se striktním řízením vlastnictví copyrightů japonských nahrávacích společností. Rapidní růst trhu s digitální hudbou a současná větší otevřenost přístupu nahrávacích firem vstup Applu na japonský trh umožní. Tuto zprávu potvrdil ředitel Apple Computer pro Japonsko Jošiaki Sakito.

Světoznámá společnost McDonald’s oznámila výhled na zisk za první čtvrtletí na úrovni 56 centů na akcii. Tento výhled zahrnuje mimořádný výnos 13 centů na akcii způsobený nižší daňovou sazbou i mimořádný náklad 3 centy na kompenzaci založenou na akciích. Současné odhady anylitiků se podle Thomson First Call pohybovaly okolo 42 centů na akcii. McDonald’s dále očekává 8% růst globálních tržeb a 6,8% růst tržeb provozoven otevřených déle než 1 rok.

Největší retailový prodejce světa, Wal-Mart Stores, se dočkal zvýšení hodnocení akcií  od analytiků Prudential Equity Group z „underweight“ na „neutral weight“. Důvodem tohoto kroku je především současné příznivé ohodnocení akcií na trhu. Podle nejnovějšího průzkumu trhu si Wal-Mart drží přízeň spotřebitelů v oblasti potravin a domácích chemikálií. Naopak pozadu zůstává v oblasti vybavení domácnosti.

Technický analytik Morgan Stanley, Mark Newton zveřejnil doporučení pro nákup akcií internetové aukční síně eBay, které od dosažení rekordní ceny 59,21 dolarů 31. prosince 2004 ztratily již 43 % své hodnoty. Podle Newtona se současná cena eBay výrazně přiblížila podpoře, která se nachází na úrovni 29,58 – 30,11 dolarů na akcii, což je 50 % hodnoty maxima. Hranice 30 dolarů také zhruba odpovídá předchozím hladinám odporu z 27. dubna 1999 a 27. března 2000, z kterých se právě nyní stává významná podpora.

Výrobce nejslavnějších motorek na světě, Harley-Davidson, snížil svou předpověď růstu zisku na letošní rok. Hospodářský výsledek Harleye by měl v tomto roce vzrůst o 5 až 8 %, což je poměrně velký pokles oproti původním odhadům které hovořily o růstu kolem 15 %.  Snížen byl rovněž prodejní cíl na z 339 na 329 tisíc motorek. Důvodem jsou nižší než očekávané prodeje za první čtvrtletí, ve kterém tato společnosti dosáhla zisku 227,2 milonů dolarů při tržbách 1,17 miliard. Zisk i tržby byly ohlášeny v podstatě ve shodě s odhady analytiků.

Jedna z nejvýznamnějších světových ropných společností, Ker-McGee Coroporation, oznámila ve čtvrtek zpětný odkup kmenových akcií v celkové hodnotě dosahující 4 miliardy dolarů. Odkup proběhne prostřednictvím nabídky v holandské aukci. Akcionáři mohou nabídou část nebo dokonce všechny své akcie za cenu ve stanoveném pásmu 85 až 92 dolarů. Kerr-McGee následně vybere nejnižší možnou cenu v tomto rozmezí, za kterou bude možno nakoupit akcie právě v celkové hodnotě až 4 miliardy dolarů. Všechny akcie budou nakoupeny za stejnou cenu a nebudou uspokojeni pouze akcionáři, kteří poptávali cenu vyšší.

Společnost Bear Stearns zvýšila odhady zisku internetového portálu Yahoo! za první čtvrtletí z 786 na 801 milionů dolarů. Průměrné odhady analytiků se pohybují okolo 795 milionů. Důvodem pro optimismus Bear Stearns jsou vzrůstající rozpočty na internetovou reklamu a postupné vytlačování tradičních médií z reklamního trhu.

Akcie výrobce čipů Advanced Micro Devices byly upgradovány analytiky Piper Jaffray z „market perform“ na „outperform“. Hlavními důvody pro tento krok jsou pokračující vynikající výkony segmentu mikroprocesorů a blížící se odštěpení segmentu flashových pamětí, jemuž IPO umožní snížení dluhového zatížení. Analyticy Piper Jaffray rovněž věří, že produktová linie AMD se v budoucnu stane ještě více zajímavou, zejména pak v oblasti serverů a desktopů.

Jedna z předních amerických bank, Wachovia Corporation, dosáhla v prvním čtvrtletí čistého zisku 1,62 miliard dolarů, což je 1,01 dolaru na jednu akcii. Oproti stejnému čtvrtletí minulého roku to znamená nárůst o celých 30 %. Bez započtení nákladů na akvizici společnosti SouthTrust, činil zisk Wachovie 1,03 dolaru na akcii. Analytikové předpokládali hodnotu tohoto ukazatele o 2 centy nižší. Tržby v prním čtvrtletí vzrostly o 880 milionů na 6,47 miliardy, v souladu s očekáváními analytiků.

Přední světový finanční koncern, Citigroup Inc., oznámil zisk za první čtvrtletí ve výši 5,44 miliardy dolarů (1,04 dolaru na akcii) při tržbách 21,53 miliard. Analytikové předpokládali, že zisk dosáhne úrovně 1,02 dolaru na akcii, avšak při tržbách 22,7 miliard. Kromě těchto výsledků byl rovněž potvrzen dodatečný program na zpětný odkup akcií v hodnotě 15 miliard dolarů.

Firma Apple Computer snadno překonala odhady analytiků na druhé čtvrtletí, a to díky vysokému nárůstu v tržbách iPodů a významnému skoku v prodejích počítačů. Akcie Applu však klesly, neboť růst prodejů iPodu nebyl dostatečně velký. Apple vydělal 34 centů na akcii při tržbách 3,24 miliardy dolarů. Jedná se o meziroční nárůst o 385% a o 10 centů lepší číslo, než předpokládali analytici. Tržby vzrostly téměř o 70%. Na třetí čtvrtletí očekává Apple tržby v hodnotě 3,25 miliardy a zisk 28 centů na akcii. Apple sdělil, že v uplynulém čtvrtletí prodal 5,3 milionů přehrávačů iPod, přičemž analytici očekávali prodej 4,3 milionů kusů.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

Na devizových trzích nedošlo k žádným výrazným změnám. V první polovině týdne americký dolar posiloval, ale své zisky v druhém polovině ztratil a uzavřel týden prakticky na stejných hodnotách.

Na komoditních trzích prakticky celý týden nepřetržitě klesala cena ropy. Oproti předcházejícímu pátku se cena snížila o více jak 5% a přiblížila se magické hranici 50 dolarů za barel. Stejně tak klesla cena zemního plynu.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE