Americké trhy v týdnu od 11.4.2005 do 15.4.2005

18.04.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké kapitálové trhy mají za sebou nejhorší týden za letošní rok, při kterém blue-chip tituly zaznamenaly největší pokles od března 2003,...

Týden od 11. dubna do 15. dubna 2005 na amerických trzích

...a lépe se nevedlo ani technologickým titulům, které  vykázaly největší ztráty od dubna 2004. Index blue-chip titulů Dow Jones Industrial Average oslabil v uplynulém týdnu o 3,6 procenta, index převážně technologických titulů Nasdaq Composite ztratil 4,6 procenta a širší Standard & Poor´s 500 přišel o 3,3 procenta. Trhy tak musely čelit největšímu poklesu od srpna loňského roku.

Hned na počátku uplynulého týdne americké akcie oslabily, když varování společnosti Ford Motor ohledně horších než očekávaných výsledků za letošní rok narušilo důvěru investorů před očekávanými výsledky firem General Electric, Citigroup a dalších blue-chip společností. Po spíše nudné pondělní seanci se v úterý směr vývoje amerických burz a hodnoty indexů otočily poté, co záznam z březnového jednání Federálního rezervního systému prokázal záměr centrálních bankéřů ponechat dosavadní tempo zvyšování úrokových sazeb, alespoň v krátkém časovém horizontu. Nákupní náladu na trhu podpořil i pokles ceny ropy.

Ve středu ovšem trhy dospěly k závěru, že komentář FOMC nebyl ve skutečnosti až tak pozitivní, a akcie prudce oslabily. Na poklesu se současně podepsaly neuspokojivé údaje o maloobchodních tržbách za měsíc březen, které oživily obavy o spotřebitelské výdaje. Důvěru investorů také nahlodalo snížení výhledu firmou Harley-Davidson pro letošní rok. Dow Jones Industrial Average zaznamenal tento den nejhlubší procentní pokles za poslední 4 týdny, index S&P 500 a Nasdaq Composite pak za 7, resp. 9 týdnů.

Ve čtvrtek trhy pokračovaly v poklesu a v pátek Wall Street utrpěl nejhlubší pokles za bezmála dva roky. Na vině byly tentokrát slabší než očekávané výsledky společnosti IBM Corp. a Sun Microsystems, které vedly k obavám, že technologické výdaje budou v letošním roce výrazně horší, než se předpokládalo, dále pak rostoucí obavy z ekonomického zpomalení a kvality dalších firemních výsledků. Pátečnímu poklesu nedokázaly zabránit ani dobré výsledky firem General Electric a Citigroup či pokles ceny lehké americké ropy.

Uplynulý týden celkově přinesl obavy, že se nezpomalují pouze spotřebitelské výdaje, ale že útlumem prochází i výrobní sektor.

Korporátní zprávy zveřejněné během minulého týdne byly vesměs pozitivní, ale, jak již bylo řečeno, neuspokojivé výsledky společnosti International Business Machines zastínily ostatní firemní zprávy. Přední počítačová společnost ve čtvrtek překvapila investory svým čtvrtletním ziskem ve výši 85 centů na akcii, když analytici očekávali zisk o pět centů vyšší. Příjmy společnosti se za poslední tři měsíce zvýšily o pouhá tři procenta na 22,9 mld. USD, a vyšly tak značně pod odhady trhu pro 23,2-23,78 mld. USD.

Dobré výsledky naopak zveřejnily společnosti Citigroup a General Electric. Prvně zmiňovaný největší poskytovatel finančních služeb oznámil za první čtvrtletí nárůst zisku o 3 procenta, za podpory 10% zvýšení příjmů z korporátního a investičního bankovnictví. Čistý zisk firmy se v 1. kvartálu zvýšil z 1,01 USD na 1,04 USD na akcii, přičemž zisk ze stávajících operací vzrostl o 3 % na 99 centů na akcii. Příjmy banky vzrostly o 6 procenta na 21,5 mld. USD. Analytici v průměru zisk firmy predikovali na 1,02 USD na akcii, při příjmech 22,73 mld. USD.

Výrobní a finanční konglomerát General Electric reportoval 25% nárůst čtvrtletního zisku na pozadí zvýšené poptávky po motorech do letadel a lokomotiv, rostoucího trhu diagnostických přístrojů a silných výsledků v divizi NBC Universal. V porovnání se shodným obdobím předešlého roku se zisk společnosti za 1. čtvrtletí zvýšil ze 32 na 38 centů na akcii, přičemž příjmy společnosti vzrostly o 19 % na 39,8 mld. USD. Konsensuální odhad trhu hovořil o zisku 37 centů na akcii a příjmech 38,02 mld. USD.

Výsledky dalších velkých firem včetně Intel Corp. a Pfizer Inc., stejně jako klíčové reporty inflace, určí v příštím týdnu další směr vývoje amerických trhů. Dalšími společnostmi, které se budou chtít v jednom z nejrušnějších týdnů celého výsledkového období pochlubit svými výsledky, jsou General Motors Corp., Ford Motor Co., eBay Inc., Yahoo Inc., Merrill Lunch & Co. a Coca-Cola Co.

Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:

  • Pondělí: -
  • Úterý: Nově udělená povolení k bytové výstavbě za březen (odhad 2,080 mil. jednotek); Index výrobních cen (PPI) za březen (odhad +0,6 %); Nově zahájená bytová výstavba za březen (odhad 2,05 mil. jednotek); Jádrový PPI za březen (odhad +0,2 %)
  • Středa: Index spotřebitelských cen (CPI) za březen (odhad +0,4 %); Jádrový CPI za březen (odhad +0,2 %); Béžová kniha FEDu
  • Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 16. dubna (odhad 325 tis.); Index předstihových ukazatelů za březen (odhad -0,3 %); Philadelphia Fed za duben (odhad 16,0)
  • Pátek: -


 

Autor článku

Klára Štěpánková  

Články ze sekce: INVESTICE