9.
V pořadí deváté zvíře v čínském lunárním roku je opice. Je považována za šibalskou, veselou, ale i prohnanou a družnou. Budí dojem, jako by se snášela se všemi zvířaty. Je to ale jen její taktika.
180 tun
Roztřesený akciový trh a celková finanční nejistota podnítily mnoho čínských spotřebitelů k orientaci na zlato. Dovoz tohoto žlutého kovu stále roste. Minulý rok byl rekordní. Na celkové roční globální spotřebě zlata se Čína podílela cca 90 %. Jen v prosinci minulého roku dovezla 180 tun ze Švýcarska, což byl nárůst o 86 % oproti prosinci roku 2014. Tato informace podporuje trend, kdy jsme svědky pohybu fyzického zlata ze západních zemí směrem na východ.
49,4
Za měsíc leden činil index nákupních manažerů 49,4, což oproti prosinci představuje pokles o 0,3.
To naznačuje další propad zpracovatelského sektoru země. Další uvolňování politiky čínské centrální banky, nemluvě o liberalizaci kapitálové kontroly, by mohlo vést ke stimulaci růstu ekonomiky a podpořit růst poptávky po komoditách.
6,5 bilionu $
Ačkoli výroba prochází určitou krizí, domácí spotřeba v Číně má vzestupnou tendenci. V roce 2015 celkové maloobchodní tržby překonaly rekord a dosáhly 30 bilionů jüanů (cca 4,2 bilionu $). Analytici očekávají, že v roce 2020 se tržby vyšplhají až na 6,5 bilionu $, což představuje nárůst o 50 % za pouhých pět let. Tento růst bude podle Světového ekonomického fóra 1,3krát větší než v Německu nebo ve Velké Británii.
109 milionů lidí
Jedním z hlavních důvodů nárůstu spotřeby je ohromující expanze střední třídy. V říjnu 2015 uvedla společnost Credit Suisse, že velikost čínské střední třídy poprvé v historii překonala tu americkou. Celkově zahrnuje 109 milionů Číňanů. S rostoucími příjmy roste také poptávka po luxusním zboží, vozidlech, letecké dopravě, energii atd. Rodiny s průměrnými příjmy ale nejsou jedinou vrstvou, která zaznamenává růst. Světové ekonomické fórum odhaduje, že do roku 2020 budou domácnosti s vyšším příjmem tvořit kolem 30 % městských domácností, oproti pouhým 7 % v roce 2010.
1,6 bilionu $
Spotřeba těží také ze vzniku tzv. e-komerce, tedy elektronického obchodování. Tento způsob představuje pro mnohé určitou formu pohodlnosti v podobě non-stop služby, kterou využívá stále více čínských občanů. Tržby, které dnes tvoří kolem 0,6 bilionu $ by mohly v roce 2020 činit až 1,6 bilionu $.
Mobilní platby budou i nadále hrát větší roli. Očekává se, že nákupy uskutečněné přes chytré technologie budou tvořit v roce 2020 až tři čtvrtiny všech prodejů e-komerce.
24,6 milionu
S populací více než 1,3 miliardy lidí tvoří Čína největší světový automobilový trh. V roce 2015 si udržela čelní příčku s prodejem 24,6 milionu vozů, což představuje meziroční nárůst o 4,7 %. Např. USA prodaly „jen” 17,2 milionu vozů. Podle čínského ministerstva veřejné bezpečnosti přibylo loni v zemi neuvěřitelných 33,74 milionu nových řidičů. Tento nárůst je do budoucna dobrou zprávou pro další prodej.
6,5 %
Mnoho indicií naznačuje, že čínský růst HDP má problémy. Není pochyb o tom, že se ekonomika nachází v procesu transformace, je ale důležité si uvědomit, že Čína i přes určité problémy stále roste, a to záviděníhodnou rychlostí. Jim O'Neil, britský ekonom a muž, který razil zkratku BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), upozorňuje, že i kdyby čínská ekonomika rostla „jen“ 6,5 % v letošním roce, je hodnota stále ekvivalentní k indickému růstu 35 % či růstu Spojeného království o 22 %. Z mnoha důvodů se lze stále domnívat, že Čína zůstává v dlouhodobém růstu a že za 10 nebo 15 let bude větší, nikoliv menší než dnes.
Zdroj: Zlaťáky.cz