Inflace – duben
Inflace v dubnu nečekaně zrychlila na 0,6 % r/r z 0,3 % v březnu (očekávání 0,3 %) a vrátila se na úrovně ze začátku roku. Za zrychlením stála hlavně volatilní položka alkoholických nápojů a cigaret (+2,5 % m/m). Celkově meziměsíčně spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,6 %, ale polovinu z toho tvořila položka alkohol a tabák a stejný faktor tvořil dvě třetiny zrychlení meziroční inflace z 0,3 % na 0,6 %. Ostatní změny cen již nebyly překvapivé. Po osmi měsících trvalého poklesu poprvé v dubnu vzrostly ceny pohonných hmot (+3,3 % m/m). Sezonně se zvýšily ceny oblečení a obuvi (+2,5%). Bez větší změny zůstaly ceny potravin.
Postupně zrychluje i jádrová inflace (celková inflace bez potravin a pohonných hmot), která je na nejvyšší úrovni (1,4 % r/r) od konce roku 2012 a odráží tak vývoj domácí poptávky.
Ceny pohonných hmot sice rostou 2 měsíce v řadě, ale zatím by to nemělo mít větší dopad na celkovou inflaci kvůli bazickému efektu, protože vloni ceny pohonných hmot rostly také. Inflace by měla následující měsíce zůstat na současné úrovni a postupně zrychlovat hlavně na konci roku mírně nad 1 procento. Změnu postoje ČNB nečekáme, nastavení měnové politiky (kurz 27 CZK/EUR, sazby 0,05 %) zůstane beze změny alespoň do poloviny příštího roku. V diskuzi o zavedení záporných sazeb není pro ČNB rozhodující vývoj domácí inflace, ale spíše nutnost permanentně intervenovat na devizovém trhu. Úvahy o dalším oslabení koruny nepovažujeme za reálnou hrozbu.