Souhrn týdne 18.4. - 22.4. na trzích USA

25.04.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zprávy z USA   Americké akciové trhy se po nejhorším týdnu letošního roku alespoň částečně stabilizovaly. Ačkoliv obchodování bylo v týdnu velmi volatilní, týdenní změny nejsou příliš výrazné. Celému týdnu dominovalo ohlašování...

... výsledků, které bylo většinou lepší, než se očekávalo. Své výsledky ohlásila převážná většina členů DJIA. Dow Jones Industrial a S&P 500 posílily o necelé 1%, Nasdaq Composite pak přidal zisk převyšující 1%.

 

 

Makroekonomická čísla

 

Index amerických spotřebitelských cen vzrostl v měsíci březnu o sezónně očištěných 0,6 %. Jádrový index CPI (consumer price index) vzrostl o 0,4 %, což je nejvyšší nárůst od srpna 2002. Tyto údaje jsou horší, než předpokládali ekonomové, neboť jejich odhady se pohybovaly okolo 0,5% růstu celkového a 0,2% jádrového CPI. Největší podíl na růstu cen měly ceny energií, oblečení a ubytování. Naopak pokles zaznamenaly ceny nových automobilů či léků na předpis.

Počet započatých staveb se v březnu propadl o 17,6 % na anualizovanou, sezónně očištěnou hodnotu 1,837 milionů. Pokles byl mnohem vyšší, než se čekalo. Ekonomové předpokládali, že anualizovaná hodnota vyjde kolem 2,09 milionů nových domů. Dobrou zprávou je alespoň revize údajů za měsíc únor z 2,195 na 2,229 milionů. Počet stavebních povolení na nové domy klesl o 4 % na 2,023 milionů, což je nejnižší úroveň od dubna minulého roku.

Rostoucí ceny energií vyhnaly ceny amerických průmyslových výrobců v březnu o 0,7 % výše. Ekonomové těsně před zveřejněním předpokládali nárůst o 0,6 %. Za posledních 12 měsíců činí nárůst indexu PPI (Producer Price Index) 4,9 %. Jádrová inflace, která nezohledňuje vývoj cen potravin a energií, dosáhla v březnu hodnoty 0,1 %  a za posledních 12 měsíců pak 2,6 %.

Index vedoucích indikátorů americké ekonomiky vykázal v březnu pokles o 0,4 %. Ekonomové těsně před zveřejněním pokles očekávali, ovšem o 0,1 procentního bodu nižší. Pouze dva z deseti vedoucích indikátorů zaznamenaly ve třetím měsíci letošního roku pozitivní vývoj. Podle vedoucích indikátorů americká ekonomika v prvním čtvrtletí sice rostla, ale jen velmi mírným tempem.

Počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti amerických občanů klesnul v uplynulém týdnu na 296 000. Propad o 36 000 žádostí je nejnižší od prosince 2001. Menší distorzi ve statistických číslech mohly údajně způsobit velikonoční svátky. Méně volatilní čtyřtýdenní průměr jobless claims zaznamenal pokles o 8 500 na 330 250 žádostí.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Největší výrobce čipů na světě, firma Intel, oznámil za první čtvrtletí zisk 34 centů na akcii, což znamená meziroční nárůst o 30% Společnost zároveň zvýšila svou předpověď na druhé čtvrtletí. Tržby dosáhly hodnoty 9,4 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 16% a vyšší číslo, než analytici předpokládali. To co nejvíce přispělo k růstu byznysu, byly prodeje procesorů Centrino, které jsou používány u notebooku. Intel profituje z rostoucí poptávky po laptopech, neboť padající ceny lákají spotřebitele k výběru menších přenosných počítačů na úkor desktopů. Zpráva Intelu kontrastuje se ztrátou velkého rivala Advanced Micro Devices. AMD citovala příliš vysokou nabídku a klesající ceny paměťových čipů používaných v mobilních telefonech.

 Internetová společnost Google opět všechny překvapila. Její výsledky přebily všechna očekávání. Zisk povzbuzovaný vzkvétajícím trhem on-line reklamy vzrostl oproti prvnímu čtvrtletí roku 2004 o 133 % na 1,12 dolaru na akcii, čímž o 20 centů předčil průměrnou hodnotu analytických očekávání.  Tržby vzrostly o 93 % a dosáhly úrovně 1,26 miliardy dolarů.

Zisk řetězce prodejen rychlého občerstvení, McDonald’s, se v prvním čtvrtletí opět zvýšil. Jeho celková hodnota činí 727,9 milionů dolarů, což je ve vyjádření na 1 akcii 56 centů. Ve stejném období před rokem restaurace  McDonald’s vyprodukovaly zisk o 216 milionů nižší. Tržby tohoto giganta vzrostly oproti minulému roku o 9 % na 4,8 miliardy dolarů. Bez mimořádných položek by zisk na jednu akcii činil 46 centů, i to by však stačilo na přebytí odhadů analytiků ve výši 43 centů.

Své výsledky oznámil i polovodičový gigant Texas Instruments. Tento největší dodavatel čipů do mobilních telefonů vydělal v prvním čtvrtletí 24 centů na akcii, což je o 1 cent více, než se očekávalo. Společnost také zvýšila svou předpověď na druhé čtvrtletí. Tržby dosáhly hodnoty 2,97 miliardy dolarů. Hrubá zisková marže vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 2,6 procentního bodu a operativní marže vzrostla na 16,7%. Za druhé čtvrtletí očekává TI tržby mezi 3,03 – 3,24 miliardami. Zisk by se měl pohybovat mezi 25 a 29 centy na akcii. Analytici očekávají zisk 26 centů na akcii.

Společnost Bank of America ohlásila za první čtvrtletí čistý zisk v hodnotě 4,7 miliard dolarů (1,14 dolaru na akcii), což znamená nárůst oproti stejnému odbobí roku 2004 o 75 %. Tržby finančního giganta dosáhly 14,02 miliard, o 4,5 miliardy více než před rokem. Odhady analytiků se před zveřejněním pohybovaly okolo zisku 97 centů na akcii při tržbách 13,83 miliardy. Velkou zásluhu na růstu zisku měla akvizice FleetBoston Financial z 2. dubna 2004, která ještě výsledky prvního čtvrtletí loňského roku neovlivnila.

Společnost Adobe Systems oznámila uzavření dohody o odkupu konkurenta Macromedia za 3,4 miliardy dolarů, které budou splaceny v akciích Adobe. Podmínky, které byly schváleny správními radami obou společností, znamenají ohodnocení akcií Macromedia s 25% prémií k zavírací ceně z pátku 15.dubna. Hlavním důvodem velkého nákupu je pro zejména zamýšlená expanze Adobe v segmentu grafických aplikací pro vývoj webu.

Člen Dow 30, společnost 3M ohlásila zisk za první čtvrtletí ve výši 1,03 dolaru na akcii, což je o 2 centy více, než se očekávalo. Co však investory zklamalo, byly tržby. Ty dosáhly hodnoty 5,17 miliardy ve srovnání s konsensem ve výši 5,26 miliardy. V druhém čtvrtletí očekává 3M zisk mezi 1,08 a 1,10 dolarů na akcii, což je v souladu s očekáváním Wall Streetu. Akcie 3M klesly o 6,1%.

Farmaceutická firma Eli Lilly vydělala v prvním čtvrtletí zisk 68 centů na akcii, což je o 2 centy lepší výsledek, než analytici očekávali. Na druhé čtvrtletí očekává firma zisk mezi 65 a 68 centy na akcii ve srovnání s konsensem analytiků ve výši 69 centů na akcii.

Letečtí přepravci US Airways a America West jsou v pokročilém jednání o fúzi. Společnosti doufají, že vytvoří národní nízkonákladovou společnost, která bude konkurovat králi na poli nízkonákladových přepravců Southwest Airlines. Zdroje blízké této události sdělily, že dohoda není dokončena, neboť překážky přetrvávají. Dalším problémem je fakt, že US Airways jsou pod ochranou Kapitoly 11, což znamená, že jakákoliv transakce vyžaduje souhlas mnoha stran, včetně soudce, který spravuje US Airways a věřitelů společnosti. Pokud bude tento obchod dotažen do konce, mohlo by to znamenat první velký krok v dlouho očekávané konsolidaci v odvětví, které trpí vysokými cenami ropy, příliš velkým počtem sedadel, vysokými penzijními náklady a brutální cenovou válkou.

Společnost Yahoo! ohlásila za první čtvrtletí zisk ve výši 13 centů na akcii, což znamená meziroční nárůst o 7 centů a o 2 centy vyšší číslo, než se předpokládalo. Tržby vzrostly meziročně o 49% a dosáhly hodnoty 821 milionů dolarů, což je také více, než se očekávalo. Tržby v USA vzrostly o 35%, zahraniční o 107%. Na druhé čtvrtletí očekává firma zisk 12 centů na akcii v tržby v rozmezí 855 až 895 milionů dolarů. Analytici očekávají 842 milionů.

Farmaceutický gigant Pfizer ohlásil zisk 54 centů na akcii. Zisk byl o 1 cent vyšší, než se očekávalo. Na celý rok 2005 očekává firma zisk ve výši 1,98 dolarů na akcii, když konsensus analytiků je jen o jeden cent nižší. Nárůst v tržbách byl tažen silnými prodeji léku Lipitor.

Další farmaceutická firma Johnson & Johnson reportovala zisk ve výši 97 centů na akcii. Analytici očekávali zisk 92 centů. Tržby vzrostly meziročně o 11% a dosáhly hodnoty 12,83 miliardy dolarů, což je také o něco více, než se čekalo.

Jednou z mála firem z Dow 30, která investory zklamala byl General Motors. Tento největší výrobce automobilů na světě ohlásil ztrátu 1,48 dolarů na akcii, což oproti zisku 2,25 dolarů na akcii dosaženém ve stejném období předchozího roku znamená velké zhoršení. I tak se však jedná o 2 centy menší ztrátu, než se očekávalo. Tržby klesly meziročně o 4,3%. Společnost  neposkytla žádný výhled na další čtvrtletí ani na celý rok.

Internetový prodejce Ebay ohlásil v prvním čtvrtletí meziroční nárůst zisku o 26% a meziroční nárůst tržeb o 36%. Akcie se však nevydaly ani směrem nahoru ani dolu. Ebay vydělal 20 centů na akcii při tržbách 1,03 miliardy dolarů. Obě tyto čísla jsou vyšší, než analytici očekávali. Na druhé čtvrtletí projektuje Ebay nárůst zisku o 20% a nárůst tržeb o 34%.

Jedna z nejznámějších světových automobilek, Ford Motor Company, ohlásila za první čtvrtletí pokles zisku o 38 % na 1,21 miliardy dolarů. Tržby dosáhly mírného růstu ze 44,7 na 45,1 miliard. Ve vyjádření na akcii činí zisk 60 centů, což je však výrazně více, než se čekalo. Odhady analytiků na zisk se před zveřejněním pohybovaly okolo 39 centů na akcii při tržbách 36,8 miliard. Na druhé čtvrtletí analytikové očekávali zisk 38 centů, Ford však ohlásil výhled v rozmezí -15 až 0 centů na akcii.

Společnost Caterpillar vydělala v prvním čtvrtletí 1,63 dolarů na akcii, což je o 27 centů více, než očekávali analytici. Tržby vzrostly meziročně o 28,7% a dosáhly hodnoty 8,3 miliardy dolarů, což je o 1,1 miliardy více, než se očekávalo. Společnost poukázala na svou sílu na klíčových trzích jako je těžba a energetika. Na rok 2005 zvýšila firma svou předpověď, když sdělila, že nyní očekává nárůst tržeb mezi 16 a 18% a nárůst zisku v rozmezí 35-40%. Akcie na tyto dobré zprávy reagovala růstem o více jak 3,5%.

Společnost Altria (dříve Philip Morris) ohlásila zisk 1,24 dolarů na akcii, což je o 1 cent více, než se očekávalo. Altria také potvrdila výhled na rok 2005, ve kterém očekává zisk mezi 4,95 a 5,05 dolary na akcii.

JPMorgan Chase ohlásil zisk 81 centů na akcii, což je výrazně více, než očekávali analytici (70 centů na akcii). Společnost však vykázala nižší tržby, než se očekávalo.

Konglomerát United Technologies vykázal zisk 1,28 dolarů na akcii, což je o 3 centy více, než se očekávalo. Tržby vzrostly meziročně o 8,8% a dosáhly hodnoty 9,41 miliardy dolarů, což je také více, než se očekávalo. Na letošní rok předpokládá firma zisk mezi 5,90 a 6,15 dolary na akcii, ve srovnání s konsensem analytiků ve výši 6,06 dolarů na akcii.

Firma Honeywell ohlásila zisk 42 centů na akcii, což je o 2 centy lepší výsledek, než odhadovali analytici. Tržby dosáhly hodnoty 6,45 miliardy dolarů a byly také o něco vyšší oproti předpokladům.

Firma Qwest Communications International Inc. zvýšila svou nabídku za MCI Inc. na 30 dolarů na akcii. Tato nová částka reprezentuje nárůst o 2,50 v hotovostní části, která nyní činí 16 dolarů. Qwest dále sdělil, že se mu podařilo získat dodatečný zdroj financování v hodnotě 800 milionů dolarů. Společnost sdělila, že tato nabídka je její „nejlepší a finální nabídkou“ za MCI.

Zafixování čínské měny yuan vůči americkému dolaru „začíná významně pracovat v neprospěch čínské ekonomiky,“ sdělil šéf FEDu Alan Greenspan. Greenspan poznamenal, že Čína musela nakupovat velké množství amerických dluhopisů, aby dokázala udržet kurs své měny, ale měla problémy adekvátně to kompenzovat dluhem denominovaným v yuanu. Právě to vytváří nerovnováhu, která předpokládá dříve či později uvolnění jejich měny.

Německý výrobce automobilů DaimlerChrylser zvažuje výrobu malých automobilů v Číně, které by byly pod značkou Chrysleru prodávány v USA. Zatím žádný americký výrobce automobilů neprodává auta vyráběná v Číně na území USA. Honda Motor Co. plánuje prodávat čínské automobily v Evropě na konci tohoto roku.

Merrill Lynch upgradovala akcie německého konglomerátu Siemens z „neutral“ na „buy“, když citovala nedávný pokles v ceně akcií. Broker sdělil svým klientům, že věří, že uvedení dalších špatných zpráv je nepravděpodobné a že jakékoliv zlepšení v restrukturalizaci by mělo být pozitivní pro cenu akcií. Merrill přidal, že potenciál restrukturalizace je stále „ohromný“.

Finská společnost Nokia dosáhla v prvním čtvrtletí růstu zisku o 18 % na 863 milionů euro. Ve vyjádření na akcii činí zisk 19 centů na akcii, což je o 4 centy více, než předpokládali analytikové. Stejně tak analytické odhady předběhly tržby ve výši 7,4 miliardy dolarů. Dobrý je i výhled výrobce mobilních telefonů na druhé čtvrtletí, kdy by tržby měly dosáhnout 7,9 až 8,2 miliard euro. Zisk by se měl pohybovat mezi 15 až 18 centy na akcii, což by oproti druhému čtvrtletí 2004 znamenalo růst.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

Na devizových trzích nedošlo k žádným výrazným změnám. Americký dolar klesl vůči ostatním hlavnímm světovým měnám okolo 1%.

Na komoditních trzích prakticky celý týden nepřetržitě rostla cena ropy. Oproti předcházejícímu pátku se cena zvýšila téměř o 10% a přehoupla se přes hranici 55 dolarů za barel. Stejným směrem, avšak poněkud menším tempem se vydala cena zlata.  

 

 

Zprávy ze světa

 

Britská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,6%. Meziročně tak zaznamenala růst o 2,8%. Tento růst je v souladu s očekáváními ekonomů a ponechává tak neporušeny úvahy o tom, že úrokové sazby zůstanou v květnu nezměněny, ale že může nastat čtvrtprocentní zvýšení v polovině roku.

Čínská vláda odsouhlasila injekci v hodnotě 15 miliard amerických dolarů ze svých devizových rezerv do Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Tisková agentura Xinhua sdělila ve své zprávě, že hotovostní injekce, která je součástí širšího programu bankovní reformy, je zaměřena na zvýšení kapitálové přiměřenosti této státní banky na 6%. Kapitálová přiměřenost ICBC činila na konci roku 2003 5,52%, což je výrazně méně než nařizuje směrnice BIS (8%) a kterou přijímá také čínský bankovní regulátor. Tato transakce bude financována z masivních devizových rezerv, které na konci března letošního roku činily 659,1 miliardy dolarů. ICBC, která je největší čínskou bankou, je třetí ze čtyř velkých, státem vlastněných komerčních bank, které je vládou pomoženo. Na konci roku 2003 obdržely Bank of China a China Construction Bank každá 22,5 miliardy dolarů na vyčištění svých bilancí a přípravu na kotaci.

Autor článku