Americké trhy v týdnu od 18.4.2005 do 22.4.2005

25.04.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jízda na horské dráze může být opravdová legrace v zábavním parku, ale na kapitálových trzích je tomu naopak. A v minulém týdnu trhy...

Týden od 18. dubna do 22. dubna 2005 na amerických trzích

...v jízdě na horské dráze pokračovaly. Kapitálové trhy vykázaly růst v pondělí a úterý po prudkém propadu v pátek předchozího týdne. Ve středu index blue-chip titulů Dow Jones Industrial Average ztratil 115 bodů a Standard & Poor´s 500 klesl o 15 bodů na nejnižší úroveň za tento rok. Ve čtvrtek se však situace opět změnila a Dow Jones si v tento den připsal k dobru 206 bodů a S&P 500 22 bodů. Páteční seance zpočátku vypadala poměrně stabilně, ale kvůli zvýšené volatilitě v pozdním odpoledne se trhy opět propadly do ztráty.

Dramatický průběh z poslední doby je výsledkem vzájemně neslučitelných obav z rostoucí inflace na straně jedné a užitku ze silného růstu zisků na straně druhé. Zpomalení ekonomického růstu je také obecně očekáváno, ale nejistota ohledně stupně tohoto zpomalení také přispívá k turbulenci na akciových trzích.

Hlavní problém pro akciové trhy představuje nevyvratitelná skutečnost, že inflační tlaky jsou na vzestupu. Katalyzátorem, který vyvolal nejhorší reakci na tyto obavy, byla v právě skončeném týdnu středeční zpráva, že se jádrová inflace v USA v měsíci březnu zvýšila o 0,4 procenta, a značně tak předčila odhady analytiků pro 0,2% zvýšení. Březnový 0,4% růst následoval po únorovém 0,3% zvýšení. Tyto hodnoty představují značný nárůst oproti stejným měsícům před rokem.

Výsledkové zprávy pomohly vykompenzovat negativní sentiment. Zhruba jedna třetina firem z báze indexu Standard & Poor´s 500 reportovala v uplynulém týdnu své výsledky čtvrtletního hospodaření, a výsledky nastolený trend je vynikající. Na základě dosud zveřejněných výsledků se předpokládá, že se provozní zisky amerických korporací zvýšily v prvním čtvrtletí o 12 procent, když se ještě před několika týdny počítalo se zvýšením o 7 procent.

Firemní zisky za první čtvrtletí převyšují značně očekávání a i výhled pro druhé čtvrtletí je poměrně povzbuzující.

Silné výsledkové zprávy v minulém týdnu zveřejnily společnosti 3M, Bank of America, Eli Lilly, Parker-Hannifin, Sun Trust Banks, Texas Instruments, Coca-Cola, Johnson & Johnson, Merrill Lynch, Pfizer, Viacom, Intel, Altria, Caterpillar, Honeywell, JP Morgan Chase, United Technologies, Allstate, eBay, Motorola, AT&T, Baxter, Cummins, Whirlpool, Amgen, Google a International Paper. Nutno dodat, že všechny společnosti z tohoto seznamu svými čtvrtletními výsledky předčily očekávání.

Výnos z desetiletých obligací byl v minulém týdnu v podstatě stabilní, když se zvýšil pouze mírně na 4,28 % z 4,27 % na konci předcházejícího týdne. Cena ropy se zvýšila na 55,50 USD za barel z 50,49 USD za barel v předešlém týdnu.

Sečteno podtrženo, akcie na amerických kapitálových trzích v minulém týdnu posílily. Bod k dobru musíme připsat silným výsledkovým zprávám. Blue-chipový index Dow Jones Industrial Average zpevnil o 0,7 % na 10 157,71 bodu, index převážně technologických titulů Nasdaq Composite posílil o 1,3 % na 1 932,19 bodu a širší Standard & Poor´s 500 přidal 0,8 % na 1 152,12 bodu.

V příštím týdnu na investory čeká další záplava výsledkových reportů doplněná ekonomickými indikátory. Mezi hlavní společnosti, které v nadcházejícím týdnu otevřou své účetní knihy, patří Kimberley-Clark Corp. v pondělí, American Express Co. a Lockheed Martin Corp. v úterý, Boeing Co. a Colgate-Palmolive Co. ve středu a Microsoft Corp. a Exxon Mobil Corp. ve čtvrtek.


Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:

  • Pondělí: Prodeje existujících domů za březen (odhad 6,80 mil. jednotek)
  • Úterý: Spotřebitelská důvěra za duben (odhad 98,0); Prodeje nových domů za březen (odhad 1,2 mil. jednotek)
  • Středa: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za březen (odhad +0,3 %)
  • Čtvrtek: HDP, předběžný odhad za 1/Q (odhad +3,5 %); Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 23. dubna (odhad 320 tis.)
  • Pátek: Osobní příjmy za březen (odhad +0,4 %); Osobní spotřeba za březen (odhad +0,4 %); Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity, revidovaný odhad za duben (odhad 89,0); Chicago PMI za duben (odhad 62,5)
     

Autor článku

Klára Štěpánková