Průmyslová výroba – duben
Průmyslová výroba v dubnu podle očekávání vzrostla o 4,2 % r/r. Sezónně očištěná průmyslová výroba klesla o 1,3 % m/m a meziroční růst zpomalil na 1,3 % (4,0 % v březnu).
Na domácí průmysl doléhá zvolnění tempa v Evropě (Německo), tempo růstu letos opakovaně kolísá mezi 1-4 %, slabší jsou i výsledky předstihových ukazatelů (např. index nákupní manažerů PMI 53,3 bodů). Vloni průmysl většinu roku rostl tempem 5-7 %. Na druhou stranu byl v dubnu pozitivním překvapením růst zakázek (+13 % r/r; z toho ze zahraničí +17 %), který byl nejvyšší od podzimu 2014. K dalšímu zpomalení asi nyní nedojde, naopak rostou šance na zrychlení růstu. Z hlediska struktury ke změně nedošlo a dominantní zůstává výroba aut (+17 %; příspěvek k růstu 3,1 p. b.), která v dubnu dokonce tvořila 3 čtvrtiny růstu celého průmyslu. Naopak odstávky stále negativně ovlivňují chemický průmysl (-17 % r/r).
Za celý letošní rok očekáváme průměrný růst průmyslu kolem 3 % (vloni 4,6 %).
Obchodní bilance – dubnu
Obchodní bilance v dubnu skončila s přebytkem 23,6 mld. korun (14,2 mld. v dubnu 2015) a opět výrazně překonala očekávání (18 mld.). Dynamika zahraničního obchodu poslední měsíce zvolnila, a to na hlavně na straně importů (+1 % r/r). Zpomalení exportu (+4 % r/r) je zatím menší a výsledkem je nárůst přebytku v zahraničním obchodě. Zpomalení na straně dovozů jde částečně na vrub zpomalení investiční poptávky, druhým vlivem je levná ropa. Z hlediska regionálního členění rostou exporty hlavně směrem do Evropy k tradičním partnerům – Slovensko (10 %), Německo (5 %).
Za období leden-duben obchodní bilance dosáhla kumulativní přebytek 92 mld. korun, což je výrazně více než vloni (68 mld.). Obchodní bilance letos směřuje opět k rekordnímu přebytku přes 160 mld. korun (3,5 % HDP).