Souhrn dění na akciových trzích v měsíci dubnu

02.05.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Duben nebyl pro světové akciové trhy dobrým měsícem. Akciové indexy si prošly výrazným poklesem. V dubnu začala výsledková sezóna a tak hlavní pozornost byla věnována právě ohlašovaným výsledkům společností. Ačkoliv ty byly...

a ... v převážné většině lepší, ani to nepomohlo akciovým trhům k růstu. Dow Jones Industrial se během čtvrtého měsíce roku 2005 propadl o3 %. Ještě hůře dopadl se ztrátou necelých 4% Nasdaq Composite. Relativně nejlépe dopadl S&P 500, který přišel o 2% své hodnoty.

 

Zprávy z USA

 

 

Makročísla

 

 Americká ekonomika přidala v březnu pouze 110 tisíc nových pracovních míst, což je výrazně méně, než se očekávalo. Předpovědi ekonomů hovořily o přídavku 221 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla z 5,4% na 5,2%, přičemž Wall Street očekával hodnotu 5,3%. Počet pracovních míst v lednu a únoru byl revidován dolů o 27 tisíc. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,3%.

Americká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku o 3,1%, což znamená nejpomalejší růst za poslední dva roky. K růstu HDP nejvíce přispěly spotřeba, investice a tvorba zásob. V minulém roce vzrostla ekonomika o 3,6%. Stejný růst čekali ekonomové i v prvním čtvrtletí. Index osobních spotřebitelských výdajů vzrostl o mezičtvrtletně o 2,2%. Meziročně pak o 1,6%, což je blízko hranice „komfortní zóny“ FEDu.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly v březnu meziměsíčně o 2,8%, což je nejvyšší pokles od září roku 2002. Ekonomové přitom očekávali nárůst o 0,3%. Objednávky klesly již třetí po sobě jdoucí měsíc. Jádrové objednávky – tj. kapitálové vybavení používané podniky – klesly o 4,7% po únorovém poklesu o 2,5%. Zde se jedná o největší pokles od listopadu roku 2003.

Retailové tržby v březnu v USA vzrostly pouze o 0,3 %  a nedosáhly tak všeobecných očekávání ekonomů, která se pohybovala okolo 0,7 %. Ministerstvo obchodu Spojených států dále oznámilo, že maloobchodní tržby bez započntení 0,7% růstu v prodejích aut, přidaly pouze 0,1 %, což znamená nejpomalejší růst v tomto roce. Pokud bychom nebrali v úvahu 2,1% nárůst tržeb u benzínových čerpadel, vykázaly by celkové maloobchodní prodeje dokonce 0,1% pokles.

Pokračující silná poptávka po importech a především pak po importech z Číny způsobila rekordní hodnotu deficitu bilance zboží a služeb Spojených států. V měsíci únoru jeho výše dosáhla 61 miliard dolarů, což znamená nárůst o 4,3 % oproti lednu a nejvyšší hodnotu deficitu vůbec.

Únorový schodek byl vyšší, než ekonomové předpokládali. Jejich odhady se před zveřejněním pohybovaly okolo 58,5 miliard dolarů.  Navíc byl zrevidován i lednový deficit z původních 58,3 na 58,5 miliardy. Hlavním motorem rozšíření schodku výkonové bilance byl 1,6% růst importů zboží a služeb, jehož celková hodnota dosáhla rekordních 161,5 miliardy. Exporty vzrostly jen mírně, o 0,1 % na 100,5 miliard. Výrazný růst (o 2 %) zaznamenaly importy spotřebního zboží, především oblečení, léků a hraček. Nejsledovanější deficit mezinárodního obchodu s Čínou se prohloubil na 13,9 miliardy. Importy textilního zboží vzrostly oproti lednu o téměř 10 % a dosáhly dolarové hodnoty 2,08 miliard.

Index amerických spotřebitelských cen vzrostl v měsíci březnu o sezónně očištěných 0,6 %. Jádrový index CPI (consumer price index) vzrostl o 0,4 %, což je nejvyšší nárůst od srpna 2002. Tyto údaje jsou horší, než předpokládali ekonomové, neboť jejich odhady se pohybovaly okolo 0,5% růstu celkového a 0,2% jádrového CPI. Největší podíl na růstu cen měly ceny energií, oblečení a ubytování. Naopak pokles zaznamenaly ceny nových automobilů či léků na předpis.

Rostoucí ceny energií vyhnaly ceny amerických průmyslových výrobců v březnu o 0,7 % výše. Ekonomové těsně před zveřejněním předpokládali nárůst o 0,6 %. Za posledních 12 měsíců činí nárůst indexu PPI (Producer Price Index) 4,9 %. Jádrová inflace, která nezohledňuje vývoj cen potravin a energií, dosáhla v březnu hodnoty 0,1 %  a za posledních 12 měsíců pak 2,6 %.

Index vedoucích indikátorů americké ekonomiky vykázal v březnu pokles o 0,4 %. Ekonomové těsně před zveřejněním pokles očekávali, ovšem o 0,1 procentního bodu nižší. Pouze dva z deseti vedoucích indikátorů zaznamenaly ve třetím měsíci letošního roku pozitivní vývoj. Podle vedoucích indikátorů americká ekonomika v prvním čtvrtletí sice rostla, ale jen velmi mírným tempem.

 

Další významné události

 

Konglomerát General Electric dosáhl v prvním čtvrtletí růstu zisku o 25 % oproti stejnému období před rokem. Čistý zisk jedné z největších společností světa dosáhl 4,04 miliard dolarů, 38 centů na akcii. Tržby vzrostly o 19 % na 39,8 miliard. Analytické odhady zisku byly předstiženy o 1 cent, odhad tržeb se GE podařilo překonat o 1,8 miliardy. Celkem 9 z 11 segmentů dosáhlo dvouciferného růstu zisku. Zisk za celý rok 2005 by měl dosáhnout 1,78 až 1,83 dolaru na akcii, což je v horním rozmezí předchozích odhadů. Takový zisk by znamenal růst o 12 až 15 %.

Výrobce počítačů IBM ohlásil za první čtvrtletí zisk 85 centů na akcii, což je o 6 centů více než ve stejném období předchozího roku, ale o 6 centů méně, než předpokládali analytici. Zisk však nebyl jediným zklamáním. IBM totiž oznámilo tržby v hodnotě 22,9 miliardy dolarů, což je také méně, než se předpokládalo. Načasování tohoto oznámení bylo překvapivé. IBM totiž nemělo zveřejnit své výsledky dříve než příští pondělí.J.P. Morgan zvýšil svůj výhled zisku společností obsažených v S&P 500 z 72 na 74,5 dolarů, což reprezentuje 10%-ní nárůst v letošním roce, když očekává pozitivní překvapení. „Obavy zohledňující potenciální negativní efekty rostoucí ceny ropy, rostoucích úrokových sazeb a zvyšujících se mzdových nákladů na růst zisku v roce 2005 jsou podle našeho názoru přehnané,“ řekl analytik Abhijit Chakrabortti.

Největší retailový prodejce světa, Wal-Mart Stores, se dočkal zvýšení hodnocení akcií  od analytiků Prudential Equity Group z „underweight“ na „neutral weight“. Důvodem tohoto kroku je především současné příznivé ohodnocení akcií na trhu. Podle nejnovějšího průzkumu trhu si Wal-Mart drží přízeň spotřebitelů v oblasti potravin a domácích chemikálií. Naopak pozadu zůstává v oblasti vybavení domácnosti.

Firma Apple Computer snadno překonala odhady analytiků na druhé čtvrtletí, a to díky vysokému nárůstu v tržbách iPodů a významnému skoku v prodejích počítačů. Akcie Applu však klesly, neboť růst prodejů iPodu nebyl dostatečně velký. Apple vydělal 34 centů na akcii při tržbách 3,24 miliardy dolarů. Jedná se o meziroční nárůst o 385% a o 10 centů lepší číslo, než předpokládali analytici. Tržby vzrostly téměř o 70%. Na třetí čtvrtletí očekává Apple tržby v hodnotě 3,25 miliardy a zisk 28 centů na akcii. Apple sdělil, že v uplynulém čtvrtletí prodal 5,3 milionů přehrávačů iPod, přičemž analytici očekávali prodej 4,3 milionů kusů.

Největší výrobce čipů na světě, firma Intel, oznámil za první čtvrtletí zisk 34 centů na akcii, což znamená meziroční nárůst o 30% Společnost zároveň zvýšila svou předpověď na druhé čtvrtletí. Tržby dosáhly hodnoty 9,4 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 16% a vyšší číslo, než analytici předpokládali. To co nejvíce přispělo k růstu byznysu, byly prodeje procesorů Centrino, které jsou používány u notebooku. Intel profituje z rostoucí poptávky po laptopech, neboť padající ceny lákají spotřebitele k výběru menších přenosných počítačů na úkor desktopů. Zpráva Intelu kontrastuje se ztrátou velkého rivala Advanced Micro Devices. AMD citovala příliš vysokou nabídku a klesající ceny paměťových čipů používaných v mobilních telefonech.

 Internetová společnost Google opět všechny překvapila. Její výsledky přebily všechna očekávání. Zisk povzbuzovaný vzkvétajícím trhem on-line reklamy vzrostl oproti prvnímu čtvrtletí roku 2004 o 133 % na 1,12 dolaru na akcii, čímž o 20 centů předčil průměrnou hodnotu analytických očekávání.  Tržby vzrostly o 93 % a dosáhly úrovně 1,26 miliardy dolarů.

Zisk řetězce prodejen rychlého občerstvení, McDonald’s, se v prvním čtvrtletí opět zvýšil. Jeho celková hodnota činí 727,9 milionů dolarů, což je ve vyjádření na 1 akcii 56 centů. Ve stejném období před rokem restaurace  McDonald’s vyprodukovaly zisk o 216 milionů nižší. Tržby tohoto giganta vzrostly oproti minulému roku o 9 % na 4,8 miliardy dolarů. Bez mimořádných položek by zisk na jednu akcii činil 46 centů, i to by však stačilo na přebytí odhadů analytiků ve výši 43 centů.

Člen Dow 30, společnost 3M ohlásila zisk za první čtvrtletí ve výši 1,03 dolaru na akcii, což je o 2 centy více, než se očekávalo. Co však investory zklamalo, byly tržby. Ty dosáhly hodnoty 5,17 miliardy ve srovnání s konsensem ve výši 5,26 miliardy. V druhém čtvrtletí očekává 3M zisk mezi 1,08 a 1,10 dolarů na akcii, což je v souladu s očekáváním Wall Streetu. Akcie 3M klesly o 6,1%.

Jedna z nejznámějších světových automobilek, Ford Motor Company, ohlásila za první čtvrtletí pokles zisku o 38 % na 1,21 miliardy dolarů. Tržby dosáhly mírného růstu ze 44,7 na 45,1 miliard. Ve vyjádření na akcii činí zisk 60 centů, což je však výrazně více, než se čekalo. Odhady analytiků na zisk se před zveřejněním pohybovaly okolo 39 centů na akcii při tržbách 36,8 miliard. Na druhé čtvrtletí analytikové očekávali zisk 38 centů, Ford však ohlásil výhled v rozmezí -15 až 0 centů na akcii.

Společnost Caterpillar vydělala v prvním čtvrtletí 1,63 dolarů na akcii, což je o 27 centů více, než očekávali analytici. Tržby vzrostly meziročně o 28,7% a dosáhly hodnoty 8,3 miliardy dolarů, což je o 1,1 miliardy více, než se očekávalo. Společnost poukázala na svou sílu na klíčových trzích jako je těžba a energetika. Na rok 2005 zvýšila firma svou předpověď, když sdělila, že nyní očekává nárůst tržeb mezi 16 a 18% a nárůst zisku v rozmezí 35-40%. Akcie na tyto dobré zprávy reagovala růstem o více jak 3,5%.

Firma Honeywell ohlásila zisk 42 centů na akcii, což je o 2 centy lepší výsledek, než odhadovali analytici. Tržby dosáhly hodnoty 6,45 miliardy dolarů a byly také o něco vyšší oproti předpokladům.

Firma Qwest Communications International Inc. zvýšila svou nabídku za MCI Inc. na 30 dolarů na akcii. Tato nová částka reprezentuje nárůst o 2,50 v hotovostní části, která nyní činí 16 dolarů. Qwest dále sdělil, že se mu podařilo získat dodatečný zdroj financování v hodnotě 800 milionů dolarů. Společnost sdělila, že tato nabídka je její „nejlepší a finální nabídkou“ za MCI.

Finská společnost Nokia dosáhla v prvním čtvrtletí růstu zisku o 18 % na 863 milionů euro. Ve vyjádření na akcii činí zisk 19 centů na akcii, což je o 4 centy více, než předpokládali analytikové. Stejně tak analytické odhady předběhly tržby ve výši 7,4 miliardy dolarů. Dobrý je i výhled výrobce mobilních telefonů na druhé čtvrtletí, kdy by tržby měly dosáhnout 7,9 až 8,2 miliard euro. Zisk by se měl pohybovat mezi 15 až 18 centy na akcii, což by oproti druhému čtvrtletí 2004 znamenalo růst.

Firma Microsoft vydělala ve svém třetím fiskálním čtvrtletí 32 centů na akcii, což je v souladu s očekáváními analytiků. Tržby vzrostly meziročně o 5% a dosáhly hodnoty 9,6 miliardy dolarů, což je méně, než se očekávalo. Tento softwarový gigant zvýšil výhled na fiskální rok 2006 a očekává také velmi dobré čtvrté čtvrtletí. Microsoft nyní očekává zisk ve čtvrtém čtvrtletí v pásmu 27-28 centů na akcii. Tržby by měly dosáhnout 10,1 – 10,2 miliardy dolarů. Analytici očekávají 10,07 miliardy. Tržby v roce 2006 by se měly pohybovat v pásmu 43,3 – 44,1 miliardy dolarů, což je také více, než očekávají analytici.

Společnost Boeing Co. ohlásila za první čtvrtletí zisk ve výši 535 milionů dolarů, což představuje 66 centů na akcii. Ve stejném období předchozího roku oznámila firma zisk 77 centů na akcii. Tržby této Chicagské společnosti vzrostly meziročně o 1% a dosáhly hodnoty 12,99 miliardy dolarů. Analytici očekávali zisk 55 centů na akcii při tržbách 13,28 miliardy dolarů. Finanční výhled na roky 2005 a 2006 zůstaly nezměněny. V letošním roce Boeing nadále očekává zisk v pásmu 2,40 – 2,60 dolarů na akcii a tržby v hodnotě 58 miliard dolarů. V roce 2006 očekává firma zisk 3-3,20 dolarů na akcii. Boeing očekává, že zbrojařský trh zůstane v následujících dvou letech silný s očekávaným mírným nárůstem vládního rozpočtu na obranu. Společnost rovněž ponechala beze změny svou předpověď dodání 320 letounů v roce 2005.

Telekomunikační gigant Verizon Communications ohlásil za první čtvrtletí zisk ve výši 1,76 miliardy dolarů, což je 63 centů na akcii a znamená to meziroční nárůst o 20 centů na akcii. Analytici očekávali zisk ve výši 60 centů na akcii. Tržby vzrostly meziročně o 6,6% a dosáhly hodnoty 18,18 miliardy dolarů, když tržby mobilní divize Verizon Wireless vzrostly o 20%.

Společnost Procter & Gamble Co. oznámila zisk za své třetí fiskální čtvrtletí ve výši 1,72 miliardy dolarů, tedy 63 centů na akcii. Znamená to meziroční nárůst o 13%. Tento zisk překonal očekávání analytiků o 2 centy na akcii. Největší výrobce domácího zboží sdělil, že tržby dosáhly hodnoty 14,29 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 10%. P&G také zvýšil svůj odhad na zisk v letošním roce z pásma 2,61-2,64 na 2,64-2,65 dolarů na akcii. Předpověď analytiků zůstává na 2,64 dolarech na akcii.

Ropný gigant Exxon Mobil Corp. ohlásil za první čtvrtletí meziroční nárůst zisku o 44%. Když zisky z těžby, rafinace a marketingu se zlepšily a příjem z chemikálii zaznamenal rekord. Největší ropná společnost světa ohlásila zisk ve výši 7,86 miliardy dolarů, což je 1,22 dolarů na akcii.

Japonská automobilka Toyota Motor Corp. očekává, že globální prodeje automobilů dosáhnou v letošním roce hodnoty 8,3 milionů, což překračuje dřívější odhad společnosti, který počítal s osmi miliony prodaných aut. V roce 2006 očekává firma prodej 8,5 milionu automobilů. Toyota také sdělila, že investuje 15 miliard thajských bhatů do vybudování nové továrny v Thajsku, kde bude vyrábět trucky.

 

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

Na devizových trzích nedošlo k žádným výrazným změnám. Americký dolar vůči euru mírně posílil, vůči brtiské libře naopak mírně oslabil.

Na komoditních trzích zaznamenala výrazný pokles cena ropy, když  se po dlouhé době objevila pod hranicí 50 dolarů za barel. Za poslední měsíc se cena snížila o více jak 11%.  Stejně se pohybovala i cena zemního plynu. Cena zlata zůstala prakticky beze změn.

 

 

 

Zprávy ze světa

 

Evropská centrální banka ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou na 2%, jak se očekávalo. Toto rozhodnutí přišlo navzdory obavám o ekonomický růst ve 12-ti státech eurozóny. Tento týden totiž Evropská komise snížila předpověď růstu HDP v letošním roce v eurozóně z 2% na 1,6% a v roce 2006 z 2,2% na 2,1%. ECB nehýbe se sazbami od června roku 2003. O hodinu dříve ohlásila své rozhodnutí ponechat sazby na nezměněné úrovni i Bank of England. Sazby ve Velké Británii tak nadále zůstávají na úrovni 4,75%.

Britská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,6%. Meziročně tak zaznamenala růst o 2,8%. Tento růst je v souladu s očekáváními ekonomů a ponechává tak neporušeny úvahy o tom, že úrokové sazby zůstanou v květnu nezměněny, ale že může nastat čtvrtprocentní zvýšení v polovině roku.

Německá vláda snížila svou předpověď ekonomického růstu v letošním roce z 1,6% na 1%. Vláda dále sdělila, odhaduje růst reálného HDP v roce 2006 v pásmu 1,5% - 2,0%.

Indikátor Ifo, který mapuje podnikatelské klima v Německu, klesl v dubnu z březnové hodnoty 94 na 93,3, což je nejnižší hodnota od září roku 2003. Tento bedlivě sledovaný ukazatel vyšel o něco hůře, než ekonomové předvídali.

Autor článku