Americké trhy v týdnu od 25.4.2005 do 29.4.2005

02.05.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké kapitálové trhy mají za sebou další týden, který by se dal přirovnat k jízdě na horské dráze. V pondělí trhy posilovaly, v úterý oslabily,...

Týden od 25. dubna do 29. dubna 2005 na amerických trzích

...a stejný scénář se opakoval i ve středu, čtvrtek a pátek. Silné výsledkové zprávy za první čtvrtletí pomohly indexům Standard & Poor´s 500 a Dow Jones Industrial Average vykázat růst již druhý týden v řadě, zatímco index převážně technologických titulů Nasdaq Composite uzavřel uplynulý týden poklesem. Index S&P 500 posílil v minulém týdnu o 0,4 %, DJIA zpevnil o 0,3 % a Nasdaq ztratil 0,6 %. V měsíci dubnu dosáhly hlavní indexy amerických trhů nových minimálních hodnot v letošním roce a celý měsíc zakončily se ztrátami. S&P 500 klesl o 2 %, DJIA ztratil 3 % a Nasdaq oslabil o 4 %.

Své výsledky zveřejnilo již téměř 40 procent firem tvořících bázi indexu Standard & Poor´s 500 a oznámená čísla byla dobrá. Nyní se zdá, že provozní zisky firem z tohoto indexu vykáží celkový růst o přibližně 13 procent. Ještě v předešlém týdnu se přitom očekávalo zvýšení o 12 procent, a na začátku celého výsledkového období se předpokládalo zvýšení o pouhých 8 procent.

Mezi společnostmi, které se v minulém týdnu pochlubily dobrými výsledky svého hospodaření, nechyběly SBC Communications, Lockheed Martin, Medco Health Solutions, US Steel, AFLAC, Ameranda Hess, ConocoPhillips, Verizon, Pulte Homes, Aetna, Dow Chemical a Procter & Gamble. Technologické firmy neoznámily až tak pozoruhodné hospodářské výsledky, ačkoliv softwarový gigant Microsoft Corp. ve čtvrtek zveřejnil dobrý report za uplynulé čtvrtletí.

Uplynulý týden přinesl důležité ekonomické zprávy. Podle čtvrteční zprávy rostla americká ekonomika v prvním čtvrtletí 3,1% tempem. Tato hodnota vyšla v souladu s dlouhodobými trendy, ale vyšla pod silným růstem vykázaným za rok 2004. Všeobecně se čtvrteční zpráva považovala za zklamání, a zvýšila tak obavy, že ekonomický růst bude nadále v tomto roce zpomalovat.

A ani další zprávy z ekonomického sektoru zveřejněné během týdne nebyly příliš povzbuzující. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesly za měsíc březen o překvapivě silných 2,8 procenta. Osobní příjmy a spotřeba vykázaly za měsíc březen mírný růst, ale cenový deflátor vzrostl o 0,3 procenta. Za poslední tři měsíce se zvýšil o 0,3 %, 0,2 % a 0,3 %. Ekonomické zprávy, celkem vzato, neučinily nic, aby zmírnily obavy ze zpomalení ekonomického růstu, a to i přesto, že se inflace stabilizuje.

Aby přece jen nebylo těch špatných zpráv příliš, dobrá zpráva přišla v podobě poklesu ceny ropy. Ta zakončila uplynulý týden na ceně 49,72 USD za barel, když na začátku týdne činila 55,39 USD. Pokud se cena ropy udrží pod úrovní 50 USD za barel, zmírní se i obavy z inflace.

Výnos z desetiletých obligací mírně poklesl na 4,19 % z 4,23 % v předchozím týdnu.

I nadcházející týden bude ve znamení reportování čtvrtletních výsledků hospodaření. Mezi společnostmi z báze indexu S&P 500, které zveřejní své hospodářské výsledky v tomto týdnu, jsou Avon Products Inc., Tyson Foods Inc., Electronic Data Systems Corp., Tyco International Ltd., Qwest Communications International Inc. (Q), Marsh & McLennan Cos. Inc. (MMC) a MetLife Inc.

V ekonomickém sektoru se kromě páteční klíčové zprávy z amerického trhu práce za měsíc duben bude pozornost investorů upínat na úterý, kdy opět zasedá americký Výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC). Přední investiční banky Wall Streetu obecně předpokládají, že FOMC zvýší krátkodobé úrokové sazby o dalších 25 basických bodů, což by zvýšilo celkovou úrokovou sazbu na 3 procenta ze stávajících 2,75 %.

Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:

  • Pondělí: Stavební výroba za březen (odhad +0,3 %); ISM Index za duben (odhad 55,0)
  • Úterý: Průmyslové zakázky za březen (odhad -1,2 %)
  • Středa: ISM služby za duben (odhad 61,0)
  • Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 30. dubna (odhad 323 tis.); Produktivita, předběžný odhad za 1/Q (odhad +1,8 %)
  • Pátek: Změna počtu pracovních míst za duben (odhad 173 tis.); Míra nezaměstnanosti za duben (odhad 5,2 %); Spotřebitelské úvěry za březen (odhad 6,0 mld. USD)

 

Autor článku

Klára Štěpánková