Konec prázdnin na finančních trzích byl nakonec relativně klidný. Samotný začátek týdne, hlavně v Evropě, přinesl extrémně nevýrazné obchodování, protože v pondělí zůstaly trhy uzavřené v Londýně. Výraznější rozruch nepřinesla ani makrodata na konci týdne a to včetně pátečních dat z amerického trhu práce. Žádný z údajů neposílil spekulace, že Fed bude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Akciové trhy v západní Evropě v uplynulém týdnu zůstaly bez větší změny, v USA indexy zaznamenaly růsty do 1 procenta. Domácí index PX zakončil týden na 876 bodech, což znamenalo nárůst o 2,7 % t/t.
Tento týden byl z pohledu pražské burzy slabší na významné korporátní zprávy. Co se týká ČEZu (-2,1 % t/t), tak sága neplánovaných odstávek jaderných bloků stále pokračuje. Tentokrát oznámil ČEZ prodloužení odstávky jak 1. (+25 dnů) tak 2. bloku (+8 dnů) v Temelíně. To je z našeho pohledu negativní ze dvou důvodů. Za prvé to negativně ovlivní hospodaření společnosti a za druhé to vzhledem k frekvenci podobných zpráv dále podrývá důvěru investorů.
Další zprávou, která z našeho pohledu stojí za zmínku, je, že akcie Stock Spirits se od čtvrtka (1.9.2016) obchodují bez nároku na dividendu ve výši 0,0227 EUR na akcii (1,1% hrubý dividendový výnos). Přesto akcie dokázala zakončit týden o 3 % výše t/t.
Nejlepší výkonnost zaznamenaly akcie pojišťovny VIG (+4,8 % na 477 Kč), které těžily z růstu celého sektoru evropských finančních institucí. Dařilo se také Erste Group (+3,6 % t/t) a Komerční bance (+2,6 %). Naopak největší pokles zaznamenaly bez jakýchkoliv zpráv Kofola (-1,4 %) a Fortuna (-1 %).
Příští obchodní týden bude na zámořských trzích kratší o pondělí, kdy se v USA slaví Labor Day. O něco slabší data z trhu práce zveřejněná v pátek přinesla podle úvodní reakce pro trhy spíše vzpruhu, jelikož snižují pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb. To by mohlo přinést klid na trhy i příští týden. Ve čtvrtek budou investoři sledovat zasedání ECB. Nečeká se změna sazeb (hlavní sazba je na 0 %) ani velikost měsíčních nákupů aktiv, která nyní činí 80 mld. EUR. Sledovat se bude spíše komentář prezidenta ECB Draghiho k potřebě uvolněné měnové politiky vzhledem k současné nízké inflaci a růstu. Celkově neočekáváme pro trhy výrazné impulzy a máme na vývoj příští týden neutrální výhled.
Z pohledu makrodat začne týden maloobchodními tržbami v eurozóně v pondělí (oček. +1,8 % r/r v červenci po +1,6 % v červnu). V USA bude podstatným makročíslem index nákupních manažerů ISM ve službách v úterý (oček. 55,3 po 55,5 b.) a v tentýž den budou známy podnikové objednávky v Německu (oček. -0,2 % r/r po -3,1 %). Ve středu pak naváže průmyslová produkce v Německu, která má zvolnit na +0,2 % r/r po +0,5 %. Ve čtvrtek ráno se bude sledovat zahraniční obchod Číny za srpen, kde se čeká zmírnění poklesu vývozů i dovozů (na -3,9 %, resp. -5 % r/r).